Jak pogodzić Popielec kiedy jest tego samego dnia co walentynki

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakie macie pomysły na spędzenie walentynek w tym roku?
Chodzi o to, że wypadają one w tym samym dniu co Środa Popielcowa, jest to dzień pokuty i post ścisły.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

zupełnie nie obchodzę walentynek, tylko gazetkę muszę w pracy zrobić
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chyba warto zastanowić się co jest ważniejsze...czyli jakie mamy priorytety.
Walentynki to święto świeckie, na dodatek mocno rozdmuchane komercyjnie, już dawno przestało chodzić o to by docenić miłość jako taką. Teraz chodzi o to by wmówić ludziom co muszą kupić (mnóstwo niepotrzebnych gadżetów) bo to jest "dowód miłości" - kompletna bzdura i zakłamanie czym tak naprawdę jest miłość.

Bo przecież w miłości prawdziwej nie chodzi o podarowanie drugiej osobie jakiegoś "serca" czy pluszaka, tylko chodzi o codzienną postawę dawania dobra, przebaczania i służenia drugiej osobie.

A czym jest Popielec? To dzień kiedy mamy skupić się na pokucie i refleksji, umartwieniu - bo właśnie uświadamiamy sobie, że Jezus z Wielkiej Miłości do każdego człowieka przyjął na siebie moje grzechy i odkupił mnie. Ten post i nawrócenie jest wyrazem mojej miłości i wdzięczności wobec działa Odkupienia.
Chyba wszyscy rozumiemy doskonale, ze za Odkupienie nie daje się Jezusowi pluszaka czy czerwonego serca, ale okazuje się wdzięczność i pragnienie nawrócenia, aby już nie przysparzać Jezusowi cierpienia.

Dlatego myślę, ze dla katolika kochającego Boga nie ma dylematu co obchodzić: popielec czy walentynki?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja tam Walentynek nie obchodze. Raczej mąż nie obchodzi. tylko tak jak abi w pracy mam sporo zajęć z dzieckami w tym temacie. Ale to akurat miły czas.
Znając rozkład dnia i szczęście to do kościoła wybrać się nie uda (obym się myliła).
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Tomi
Posty: 41
Rejestracja: 26 wrz 2023, 14:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 22
Podziękowano: 16
Płeć:

Nieprzeczytany post

Łatwo pogodzić, obchodząc Walentynki w inny dzień. Jedno z drugim i tak rzadko się na siebie nakłada, więc przynajmniej będą wyjątkowe 🙂 Po co taka magia dni/dat? Z drugiej strony, przecież zawsze w ten czy inny dzień możemy być oddzieleni od drugiej połówki i też jakoś będzie trzeba będzie się z tym uporać 😏

@Lunka a może obchodzi w każdy dzień roku i też już nie zwracasz tak na to uwagi tego 14/02? Ja tak mam ☺️
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdy byłem mały, za czerwonego, by dziatwę odciągnąć od kościoła, w szkolnej sali gimnastycznej puszczano za darmo o 10.00 w niedzielę KOLOROWE wojenne i partyzanckie filmy sowieckie. Jasne, że chodziłem, a potem do spowiedzi .
ODPOWIEDZ