jak odpowiedzieć gdy dziecko pyta o Boga

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Serio? Ktoś może tego nie wiedzieć? Krąży wokół Słonca, oczywiście dopiero od momentu, gdy Watykan to wreszcie dopuścił, korzystając z promieniowania cieplnego? Całkiem nieźle wygłówkowane?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 10 lut 2024, 18:39 Serio? Ktoś może tego nie wiedzieć? Krąży wokół Słonca, oczywiście dopiero od momentu, gdy Watykan to wreszcie dopuścił, korzystając z promieniowania cieplnego? Całkiem nieźle wygłówkowane?
Po pierwsze Ziemia nie krąży wokół Słońca (EDIT: ściśle mówiąc Ziemia krąży wokół orbity Słonecznej podążając za grawitacją tej gwiazdy), a po drugie napisałeś:
Piotr55 pisze: 10 lut 2024, 8:49 Pytasz dokąd teraz Ziemia leci? Toć to chyba dawali w 5 klasie. Nie żartujmy. Ja nie umiałbym wyrzec się rozumu i elementarnej wiedzy ...
Więc zapytałem dokąd więc zmierza? nie wokół czego krąży?

Coś mi się wydaje, żeś się zagubił w tej 5 klasie :-?
Ostatnio zmieniony 11 lut 2024, 14:18 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aha. Głupstw uczą po szkołach świeckich, lepiej wszystko zweryfikować w Piśmie. Spróbuję.
Dokąd zmierza - pytasz. A czy ma koniecznie zmierzać? Nie przypisujmy Kosmosowi człowieczkowych
snów o potędze. Człowieczkowych uniesien i słabości.
Obiektywnie - pędzi ku nam M31 , ogromna galaktyka w Andromedzie, za miliardy lat zderzy się z Drogą Mleczną. Koniec czasów ! ktoś się uraduje, Pismo ma jednak rację! Znaki, deszcz ognisty. Wolnego.
Nic z tego. Podobno prawie nic się nie zmieni. Zbyt wielkie są odległości między ciałami niebieskimi. Galaktyki miną się , czy raczej przenikną przez siebie jak dym przez gałęzie drzew.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 11 lut 2024, 9:15 Aha. Głupstw uczą po szkołach świeckich, lepiej wszystko zweryfikować w Piśmie. Spróbuję.
Nie głupstw, ale wiedzę warto uzupełniać. Choćby ten chwilowy fakt:



Jak widzisz to nie elipsa, a rozciągnięta eliptyczna "sprężyna". Dodatkowo należy uwzględnić siły wynikające ze zmiany masy wypalającego się Słońca, które wpływają na, w rzeczywistości, uwzględniając szerszą perspektywę, zmianę pozornej stabilności ruchu Ziemi.

Jeżeli chodzi natomiast o pytanie "dokąd zmierza" Ziemia. To zapomniałeś o pewnym fakcie. Mianowicie zapomniałeś o prawo Hubble'a - prędkość oddalania się galaktyk jest proporcjonalna do odległości między nimi (o ile dobrze pamiętam). A zatem Ziemia nie zmierza jedynie "po ślimaku" do centrum galaktyki, bo (znowu) z szerszej perspektywy oddala się z ogromną, rosnącą prędkością od innych galaktyk biorąc udział w ekspansji wszechświata. Oczywiście istnieje teoria o zmienności rozszerzania, a zmniejszania.

A zatem ani Ziemia nie krąży wokół Słońca, ani nie zmierza do centrum galaktyki. To wszystko nauka, na której ponoć się opierasz, a której ja prosty chrześcijanin nie znam.

Czasem warto się oddalić by spojrzeć nieco szerzej.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ciekawe zatem pytanie, co najpierw. Wypalenie się Słonca, czy zderzenie galaktyk. Pamiętajmy jednak, że wg Pisma Pan może zdecydować o "koncu czasów" niezależnie od praw fizyki i kosmologii.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 11 lut 2024, 10:13 Ciekawe zatem pytanie, co najpierw. Wypalenie się Słonca, czy zderzenie galaktyk. Pamiętajmy jednak, że wg Pisma Pan może zdecydować o "koncu czasów" niezależnie od praw fizyki i kosmologii.
Nie wiem czy to katolickie, ale ja osobiście doświadczam tego na swój własny sposób. Dla mnie nie ma większego znaczenia jak i kiedy skończy się świat, jak i kiedy umrę, kiedy powtórnie przyjdzie Chrystus ponieważ dla mnie głęboko wewnętrznie to już się wydarzyło. Będąc "zniewolony" przez świat, lęk przed końcem świata, własną śmiercią czy śmiercią bliskich, tych których kocham przybija mnie do krzyża braku racjonalnych podpowiedzi na te pytania. Jeżeli jednak pozostaję w relacji z Ojcem przez Chrystusa w Duchu, poprzez modlitwę, więź z ludźmi, naukę miłości, odwracanie się od własnego ego, poniekąd niejako zmartwychwstaje, dzięki powtórnemu przyjściu Chrystusa w Eucharystii, kontemplacji czy miłości.

I wcale by mnie nie zdziwiło gdyby śmierć przyszła w sposób dla człowieka niezauważony, a naciągając swoją metaforę do granic, to wcale bym się nie zdziwił gdyby już było po, a my po prostu nie dostrzegając jeszcze prawdy przebywamy w piekle lub czyśćcu.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 11 lut 2024, 9:15 Obiektywnie - pędzi ku nam M31 , ogromna galaktyka w Andromedzie, za miliardy lat zderzy się z Drogą Mleczną. Koniec czasów ! ktoś się uraduje, Pismo ma jednak rację! Znaki, deszcz ognisty. Wolnego.
Słyszałem o tym, że nasze słoneczko zmieniając się w czerwonego karła pochłonie Ziemią za 4mld lat? Znacznie wcześniej, bo za 1mld lat temperatura słońca wzrośnie i wyparują nam oceany?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak zwał, tak zwał. Koniec Czasów i tyle. Nic nie jest wieczne.
ODPOWIEDZ