luteranie i katolicy- dialog

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam od Moderatorów zakaz kopiowania. Mogę tylko wrzucić link, pod którym dostaniecie odpowiedzi na swoje pytania:
https://www.luteranie.pl/sakramenty/
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1421
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Luteranin przeczytałam, ale to właściwie niewiele mi wyjaśnia. Kto więc u Luteran jest kapłanem? Kto ich ustanowił? Skąd kapłaństwo w luteraniźmie? Dlaczego uważają, że chrzest ustanowił Chrystus, (a trzymając się przykładu) kapłaństwa już nie? Albo Sakramentu Pojednania I Pokuty tez nie? Skąd ta wybiórczość?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 01 gru 2023, 22:56 @Luteranin przeczytałam, ale to właściwie niewiele mi wyjaśnia. Kto więc u Luteran jest kapłanem? Kto ich ustanowił? Skąd kapłaństwo w luteraniźmie? Dlaczego uważają, że chrzest ustanowił Chrystus, (a trzymając się przykładu) kapłaństwa już nie? Albo Sakramentu Pojednania I Pokuty tez nie? Skąd ta wybiórczość?
Wybacz, ale jeżeli Tobie nie chce się szukać, to mnie nie chce się pisać 😉
Wejdź sobie na stronę https://www.luteranie.pl/ zjedź prawie na sam dół. Tam na kolorowo masz linki. Zaczyna się od Bóg, potem Chrystus, Ewangelicyzm itd.
Nie chce mi się tego wszystkiego pisać, bo to bez sensu, skoro możesz sobie sama tam wejść i poczytać. Ja nic nowego nie napiszę. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania, a jak masz jakieś wątpliwości to możesz napisać maila z zapytaniem do rzeczniczki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Ja już ze trzy razy sam o coś pytałem, bo miałem wątpliwości. Pani zawsze odpowiada, ale nie od razu. Trzeba poczekać kilka dni.

Dodano po 12 minutach 7 sekundach:
Dominik pisze: 01 gru 2023, 15:20
Luteranin pisze: 01 gru 2023, 13:58
Dominik pisze: 30 lis 2023, 9:02 Jeśli ktoś rozumie czym jest chrzest to myślę że popełnia grzech w takiej sytuacji. Jest to świadome, poważne narażenie dziecka do zamknięcia mu wstępu do Nieba.
W praktyce jednak tylko osoba nie rozumiejąca nieochrzci dziecka, więc nie popełni grzechu.
Takie jest moje zdanie.
Nie pisz takich rzeczy, bo to nieprawda. Dziecko nie jest niczemu winne, a Bóg nie jest ograniczony sakramentami w żaden sposób. Gdyby tak było, to dusze wszystkich ludzi mordowanych w łonach matek szłyby do Piekła. To samo dotyczyłoby zarodków z in vitro idących w kanał do szamba. To są normalne nieśmiertelne, niewinne i bezbronne dusze ludzkie idące prosto do Nieba i żaden Chrzest nie ma tu znaczenia.
W którym miejsc u napisałem, że WSZYSTKIE nieochrzczone dzieci idą do piekła lub NAPEWNO nie trafią do Nieba?
Użyłem słowa "narażenie", a to zupełnie co innego, niż 100% przesądzenie czyjegoś losu..
Rodzice w żaden sposób nie narażają dziecka. Dziecko nie jest winne temu, że nie zostało ochrzczone. Dziecko nie odpowiada za decyzje rodziców. Dusza zmarłego nie ochrzczonego dziecka idzie prosto do Nieba. Dotyczy to dzieci, które nie odróżniają dobra od zła, a więc nie grzeszą, bo nie mają nawet takiej możliwości.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1421
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Luteranin pisze: 01 gru 2023, 22:56
Wybacz, ale jeżeli Tobie nie chce się szukać, to mnie nie chce się pisać
Przeczytałam, znalazłam stronę typowo o kapłaństwie i dalej nic nie rozumiem... Nie wiem może ciebie takie ogólne, trochę pozbawione sensu odpowiedzi zadowalają. Tak się składa, że jestem po wykładach teologicznych o kapłaństwie dlatego mnie zainteresowała ta kwestia u luteran. W teologii katolickiej kapłaństwo jest niesamowicie głęboko przeanalizowane i całe osadzone w Jezusie Chrystusie, który jest Najwyższym Kapłanem. Nie da się powiedzieć, że kapłaństwo nie zostało ustanowione przez Chrystusa tak jak wy twierdzicie jako, że według Luteran Sakramentem jest tylko to co ustanowił Chrystus.
Na waszej stronie czytam:

"Kościół powołuje tych, którzy w zgromadzeniu wierzących sprawować mają to kapłaństwo w sposób szczególny przez posługę Słowa i Sakramentów"

Kościół, czyli kto? Rozumiem, że sami sobie wybieracie... A potem czytam:

"Urząd duchowny sprawowany jest z powołania Jezusa Chrystusa - Głowy Kościoła"

https://old2020.luteranie.pl/materialy/ ... e,338.html

To kto w końcu ustanowił u was to kapłaństwo? Kościół czyli wy jako wspólnota, a Pan Jezus może sobie tam ewentualnie kogoś powołać, czy może jednak ustanowił je Chrystus jako najwyższy kapłan i Głowa Kościoła?

Mnie interesują Twoje odpowiedzi I twoje przemyślenia. Jak to łączysz? Czy po prostu na ślepo przyjmujesz?

Dotyczy to dzieci, które nie odróżniają dobra od zła, a więc nie grzeszą, bo nie mają nawet takiej możliwości.
Rozumiem, że w grzech pierworodny nie wierzycie?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
JOB
Posty: 157
Rejestracja: 15 lip 2023, 20:46
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 11
Podziękowano: 56
Płeć:

Nieprzeczytany post

Luteranin pisze: 03 paź 2023, 17:36 Dla katolików papież jest tym, kim dla luteran Jezus i dla luteran Jezus jest tym, kim dla katolików papież.
Przepraszam pana, ale proszę przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego i proszę nie rozszerzać nieprawdy.
Proszę na spokojnie przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego i przytoczyć źródło, albo proszę zamilknąć w tego typu wypowiedziach, bo po prostu minął się pan z prawdą i wprowadza czytających w błąd. Mam nadzieję, ze nieumyślnie pan to robi.

Dodano po 33 minutach 32 sekundach:
Re: luteranie i katolicy- dialog
A propos Kapłaństwa, to jednym z dowodów Sukcesji Apostolskiej są cuda Eucharystyczne - zbadane i uznane przez sztaby badaczy - nawet ateistów, znane m. in. w Prawosławiu i u Katolików, a gdzie jeszcze? Bo tam jest kapłaństwo Chrystusowe.
Można się spierać, ale cudom zaprzeczyć się nie da. Cuda to jeden ze sposobów Chrystusa w Biblii, gdzie okazywał swoją Moc Bożą, udowadniając, że jest Bogiem.

Dodano po 5 minutach 2 sekundach:
Re: luteranie i katolicy- dialog
@Luteranin Czy u Luteran też są jakieś cuda Eucharystyczne?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2024, 4:16 przez JOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto jeszcze potrzebuje ciszy?
www.youtube.com/watch?v=72u2PWIZFEs
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niedoinformowanie w temacie jest potężne. Uczono w szkole za komuny, że Luter przybił tezy. Np przeciw handlowaniu odpustami.
Pół życia byłem pewny, że tez było kilka, tak 5 - 7. Gdy po dekadach, w Niemczech dopiero, dowiedziałem się o prawdziwej liczbie tez i zabrałem się do wnikliwej lektury - zrozumiałem, w jakich malinach siedziałem. Podobne wrażenie miałem po wizycie na wschodnich kresach i zapoznaniu się o istocie i zakresie rozbieżności między Prawosławiem a Rzymską Schizmą.
ODPOWIEDZ