Liturgia a urządzenia elektroniczne

Tematy związane ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów: ich struktura, posługi w zgromadzeniu liturgicznym, prawo liturgiczne
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 191
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 64
Podziękowano: 37
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kilka dni temu w całej Polsce biskupi greckokatoliccy wydali rozporządzenia regulujące używanie urządzeń mobilnych w kościele. Co o tym myślicie?
Biskup wrocławsko-koszaliński Kościoła Greckokatolickiego wydał rozporządzenie. Poniżej moje tłumaczenie na język polski tego pisma (pominąłem jedynie wstęp):
Wszyscy kapłani i diakoni eparchii wrocławsko - koszalińskiej UKGK w publicznym służeniu Liturgii, nabożeństw cyklu dobowego, Sakramentów i innych obrzędów zobowiązani są wykorzystywać wyłącznie oficjalnie drukowane wydania UKGK, które są zatwierdzone przez władzę cerkiewną.
Zabrania się służenia Boskiej Liturgii bez wykorzystania drukowanego Służebnika (odpowiednik Mszału).
W publicznych nabożeństwa zabrania się korzystać z nośników cyfrowych. Przypominamy, że żadna z aplikacji, w której są teksty liturgiczne, nie jest oficjalnym wydaniem UKGK i nie może być wykorzystywana dla publicznych nabożeństwo.
Kategorycznie zabrania się kapłanom i diakonom wykorzystywać urządzenia cyfrowe dla robienia zdjęć, zapisów wideo w czasie Boskiej Liturgii, prócz wyznaczonych przedstawicieli mediów.
Podczas Sakramentu Spowiedzie wszystkie urządzenia elektroniczne kapłani zobowiązani są zostawić poza konfesjonałem.
Przypominamy, aby od 25 marca 2024 zgodnie z dekretem Wielce Błogosławionego Światosława, Boską Liturgię służyć tylko według nowego przekładu.

https://www.cerkiew.net.pl/zycie-eparch ... %b0%d0%b4/
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może takie zakazy są czymś podyktowane, coś się musiało stać?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Kościele rzymskokatolickim również przepisy liturgiczne nie uwzględniają możliwości używania urządzeń elektronicznych. Można używać jedynie urządzeń nagłaśniających. Uważam to za zasadne. Nie wyobrażam sobie żeby diakon lub kapłan robił znak krzyża na tablecie i całował tablet zamiast ewangeliarza lub lekjonarza.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ