Odprawianie Mszy w grach komputerowych

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co myślicie o tym. Dzieci w grze Roblox (gra podobna do Minecraft) zbudowały katedrę, wiernie odwzorowały wnętrze, przedmioty itp. Zrobienie czegoś takiego wymaga sporo pracy. Tego nie zrobi się w ciągu jednego dnia.

https://deon.pl/po-godzinach/msza-w-rob ... ku,2388092

Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że w samym zbudowaniu kościoła w grze jako pięknego architektonicznego miejsca nie ma nic złego. Zabawa jednak w odprawianie nabożeństwa to już przegięcie jest dla mnie. Rodzice tych dzieci powinni zareagować i zabronić im takich zabaw.
Jest tyle innych spraw które mogą odwzorowywać w wirtualnym świecie, że już naprawdę akurat mszy nie powinny. Bo to nie uchodzi.

Sam lubię grać w Minecrafta, niedawno dość zacząłem granie i podoba mi się za otwarty świat i wiele możliwości budowania różnych rzeczy. Wciąga i rozumiem, że to zabawa, ale wszędzie są granice których się przekraczać nie powinno takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Nie ma w ramach nic złego IMHO a nawet wskazuje ze są zai teresowane Msza św.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obejrzałem wyrywkowo film, jestem pod wrażeniem, że tak dużo jest tam graczy, normalnie "uczestniczą" we mszy, normalnie prowadzą mszę. Organizacyjnie jest to po mistrzowsku zrobione.

Czy jest coś w tym złego, nie wiem. Jakieś zainteresowanie Mszą jest, na filmiku nie zauważyłem nie właściwego zachowania (pomijając ocenę "odprawiania" mszy).

W Minecrafta kiedyś dużo grałem, nie musi to być tylko gierka dla dzieci.
Obecnie od czas do czasu zagram w niego.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie gram w gry. Wolę czytanie książek.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak jak piszecie, to że zbudują kościół jest godne podziwu, bo wymaga wiele pracy i współpracy.
Zabawa w mszę św... wg niektórych kapłanów wypowiadających w sieci... ma potencjał... bo widać zainteresowanie.
Niebezpieczeństwo zaczyna się, gdy te dzieciaki pytają kapłana, że skoro były na mszy w robloxie to czy muszą iść do kościoła... czyli nie rozróżniają zabawy od sakramentu.
No więc chyba za daleko poszła ta zabawa...jeśli zatraca się rozróżnienie wirtualnej zabawy od rzeczywistości... ale to jest zagrożenie w każdej grze. No i kwestia wychowania katolickiego w rodzinach, że dzieci nie rozumieją po co chodzą na mszę św. , nie rozumieją czym jest...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Przez to właśnie iż dzieci są za małe jeszcze by umieć rozeznać się w niebezpieczeństwach życia my dorośli musimy je chronić za wszelką cenę poprzez zakazanie czegoś lub upominanie. Jakby nie suszyć głowy to za malucha nie myłbym zębów wcale pewnie a tak jak rodzice przypominali to się pamiętało i myło. Dziecka nie można zostawiać tak samopas bo to tylko mały nieświadomy człowiek jeszcze i wymaga stałej opieki i ochrony. Byłbym za zdecydowanym ograniczeniem dostępu do komputera&internetu dla nieletnich dla ich własnego dobra.
Melisska

Nieprzeczytany post

Dziś rano była o tym mowa w "Pytaniu na śniadanie". Polecam obejrzeć.

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/65665 ... sze-swieta

Dodano po 3 minutach 49 sekundach:
Wypowiadają się ksiądz Kołtunowicz, pani psycholog i pan Gamer.
Ja jestem tego zdania co ksiądz.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2023, 21:02 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

W mojej ocenie to bardzo pozytywne zjawisko pokazujące jak ważna jest dla młodych ludzi pobożnie sprawowana liturgia. Widać tam, że starają się dbać o detale, zgodność liturgii z przepisami, odpowiednie szaty. Wybierają nawet Pierwszą Modlitwę Eucharystyczną, bardzo bogatą w gesty i znaki. To powinno dać niektórym kapłanom do myślenia, szczególnie tym, którzy myślą, że Msza ma być "fajna" dla dzieci, podczas gdy dzieci w Roblox chcą piękna i poczucia sacrum.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2023, 15:48 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wypowiedź rzecznika kurii Archidiecezji Gnieźnieńskiej:

https://www.gosc.pl/doc/8061334.Msza-sw ... hidiecezji
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

od 46 minuty...

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Artur przyszykuj kadzidło xDDD
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pawełek0799 pisze: 01 mar 2023, 19:04 Artur przyszykuj kadzidło xDDD
Ciągle to gdzieś słyszę, ale czemu to jest takie śmieszne? Ktoś wie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 20 sty 2023, 15:47 W mojej ocenie to bardzo pozytywne zjawisko pokazujące jak ważna jest dla młodych ludzi pobożnie sprawowana liturgia. Widać tam, że starają się dbać o detale, zgodność liturgii z przepisami, odpowiednie szaty. Wybierają nawet Pierwszą Modlitwę Eucharystyczną, bardzo bogatą w gesty i znaki. To powinno dać niektórym kapłanom do myślenia, szczególnie tym, którzy myślą, że Msza ma być "fajna" dla dzieci, podczas gdy dzieci w Roblox chcą piękna i poczucia sacrum.
Można tak patrzeć, ale można też inaczej - nie da się w tym wydarzeniu nie zobaczyć, iż "pobożnie sprawowana liturgia" (czy na pewno "pobożnie"? Czy może tylko "formalnie poprawnie"?) jakoś przysłania samą istotę Mszy Świętej.

Wszystkie gesty są poprawne, tylko samo miejsce, sposób, osoby sprawujące są błędne i - w tym znaczeniu - puste. Taka "liturgia dla liturgii". Albo, co gorsze, "zabawa w liturgię". Rytuał bez treści.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2023, 20:12 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 mar 2023, 20:04
Pawełek0799 pisze: 01 mar 2023, 19:04 Artur przyszykuj kadzidło xDDD
Ciągle to gdzieś słyszę, ale czemu to jest takie śmieszne? Ktoś wie?
Dzieciaków się nie da zrozumieć Magnolio ;) w tym wieku człowiek się z byle czego jeszcze śmieje.
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 01 mar 2023, 22:40
Magnolia pisze: 01 mar 2023, 20:04
Pawełek0799 pisze: 01 mar 2023, 19:04 Artur przyszykuj kadzidło xDDD
Ciągle to gdzieś słyszę, ale czemu to jest takie śmieszne? Ktoś wie?
Dzieciaków się nie da zrozumieć Magnolio ;) w tym wieku człowiek się z byle czego jeszcze śmieje.
Czy ja zostałem nazwany dzieciakiem czy tylko mi się wydaje? :))
Ale zgadzam się ze stwierdzeniem że się potrafię śmiać z byle czego ;)
Skaza

Nieprzeczytany post

Chodziło mi, że to powiedzenie jest chyba popularne wśród nastolatków i dzieci. Z tego co kojarzę Pawle to pisałeś kiedyś chyba, że masz młodsze rodzeństwo, więc mniemam, że od nich je usłyszałeś. Sam bywam strasznie dziecinny, ale być dziecinnym a być dzieckiem to dwie różne sprawy i obaj już się do nich pewnie nie zaliczamy ;)