Wielki Post 2021... 2022...2023

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

LG tom II: Wtorek III WP, str. 185-187

Kazanie św. Piotra Chryzologa, biskupa(Kazanie 43)

Post wyjedna to, o co prosi modlitwa, a miłosierdzie to otrzyma
Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post - te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie.
Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego.
Niech rozumie post ten, kto pości. Niech dostrzega głodnego ten, kto pragnie, aby Bóg widział, że on też łaknie. Miłosierdzie okazuje ten, co sam spodziewa się miłosierdzia. Kto szuka życzliwości, niech ją sam praktykuje. Każdy, kto pragnie otrzymywać, niech sam daje. Bezwstydnym niegodziwcem jest ten, który innym odmawia tego, o co sam prosi dla siebie.
Człowieku, niechże miłosierdzie będzie twoją naturą! Wtedy i ty dostąpisz miłosierdzia tak, jak tego pragniesz, ile tylko pragniesz i tak szybko, jak tylko pragniesz. Bądźże w taki sam sposób miłosierny dla innych.
A więc modlitwa, uczynki miłosierdzia i post niech będą naszą jedyną obroną u Boga, jedynym wstawiennictwem, jedną trójpostaciową modlitwą.
To, co stracimy przez wykroczenia, starajmy się odzyskać postem, w którym składajmy w ofierze nasze dusze, ponieważ nic godniejszego Bogu ofiarować nie możemy, jak to potwierdza prorok, gdy mówi: "Ofiarą dla Boga jest duch skruszony. Sercem skruszonym i uniżonym Bóg nie wzgardzi".
Człowiecze, złóż Bogu w ofierze swoją duszę i ofiaruj dar postu, aby był czystą żertwą i żywą ofiarą, która i tobie pozostaje, i Bogu jest oddana. Jeżeliby ktoś odmówił Panu tego daru, nie będzie usprawiedliwiony, ponieważ nikt nie może nie posiadać siebie jako daru do ofiarowania.
Żeby jednak modlitwa i post zostały przyjęte, muszą się do nich przyłączyć uczynki miłosierdzia. Post nie zaowocuje, jeżeli nie będzie użyźniony miłosierdziem. Posucha miłosierdzia powoduje uschnięcie postu. Czym dla ziemi jest deszcz, tym miłosierdzie dla postu. Chociaż bowiem post kształci serce, oczyszcza ciało, wykorzenia grzechy, zasiewa cnoty, to jednak gdy zabraknie orzeźwiających wód miłosierdzia, poszczący nie zbierze żadnych owoców.
Ty, który pościsz, pamiętaj, że gdy pości miłosierdzie, pości i twoja rola; jeżeli natomiast jesteś hojny w uczynkach miłosierdzia, twój spichlerz będzie obfitował. A zatem, człowieku, bacz, byś nie gubił oszczędzając, lecz zbieraj rozdzielając. Dając ubogiemu, daj samemu sobie, ponieważ czego nie zostawisz drugiemu, tego i sam nie będziesz miał.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest półmetek Wielkiego Postu, jak tam realizacja waszych postanowień idzie?

A może wysłuchaliście jakieś dobre rekolekcje i możecie polecić?

Ja tym razem wybieram się na rekolekcje stacjonarnie do Karmelu od środy do niedzieli (odpoczniecie ode mnie na forum, a mi urlop się należy)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia Ja jestem w trakcie tak zwanego seminarium odnowy wiary, właśnie wybieram się na kolejne spotkanie I już wiem, że mogę śmiało polecać. Uczę się modlić Słowem Bożym aby więcej słuchać niż mówić... już teraz dostałam duże umocnienie w wierze, nie mogę się doczekać co przyniosą kolejne tygodnie.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Skaza

Nieprzeczytany post

Mi marnie idzie z samym postanowieniem wielkopostnym, ale rekolekcje w parafii swojej miałem bardzo udane z czego się ciesze :)
Skaza

Nieprzeczytany post

Ja tam nie lubię jak kogoś z was nie ma dłużej to i będę wypatrywał twojego powrotu Magnolio bacznie na dolinie :)
Augustynka

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 16 mar 2023, 16:37 Ja tym razem wybieram się na rekolekcje stacjonarnie do Karmelu od środy do niedzieli (odpoczniecie ode mnie na forum, a mi urlop się należy)
Udanych owoców rekolekcji życzę w takim razie, a dlaczego właśnie Karmel, jeśli mogę zapytać? Chodzi Ci o mniszki bose? Czy ojców karmelitów, bo oni mają domy rekolekcyjne (np. w Czernej)?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tym razem do męskiego Karmelu do Gorzedziej https://gorzedziej.karmelicibosi.pl/program-2022/
bo znam Ojca rekolekcjonistę, lubię jak głosi, mówi prostym językiem (jak ja ;) ) więc dociera do mnie :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Augustynka

Nieprzeczytany post

Czyli wybierasz się na to:

22-26 Wprowadzenie w praktykę modlitwy wewnętrznej

Jak w modlitwie spotkać żywego Boga? Jak w rozmowie z Nim nie tylko mówić, ale także usłyszeć, co On mówi? Jak dojść do tego, by modlitwa była bliską więzią z Jezusem?

Rekolekcje dla tych, którzy pragną głębszej modlitwy, ale jeszcze jej nie doświadczyli.

Krzysztof Jarosz OCD


– a więc będziesz miała porównanie medytacji wg św. Ignacego (pisałaś, że duchowość ignacjańska jest Ci bliska) i medytacji wg św. Teresy od Jezusa. :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, to te rekolekcje. św Teresie również bardzo cenię i czytałam jej dzieje duszy i świadectwa z procesu beatyfikacyjnego, które wyszły w grudniu, a ks Jarosz redagował tą książkę. Polecałam ją chyba w dziale książek.
W każdym razie jadę znaleźć czas wyłącznie na modlitwę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Augustynka

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 mar 2023, 13:35 św Teresie również bardzo cenię i czytałam jej dzieje duszy i świadectwa z procesu beatyfikacyjnego, które wyszły w grudniu, a ks Jarosz redagował tą książkę. Polecałam ją chyba w dziale książek.
Ale, Magnolio, mylą Ci się dwie święte Teresy. ;)

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus (z Lisieux) – żyła w XIX wieku, napisała Dzieje duszy, wymyśliła małą drogą dziecięctwa duchowego i jej książkę z wyznaniami z procesu polecałaś.

Św. Teresa od Jezusa (Teresa Wielka, z Ávili) – żyła w XVI wieku, reformatorka zakonu karmelitańskiego, opracowała metodę modlitwy myślnej (wewnętrznej) zwaną też terezjańską. Rekolekcje, na które się wybierasz, będą poświęcone metodzie modlitwy tej właśnie św. Teresy. :)
Ostatnio zmieniony 18 mar 2023, 15:20 przez Augustynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Masz rację, dziękuję.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

https://www.siepomaga.pl/sercewojtusia

Jeśli ktoś jeszcze ze nie uczynił jałmużny wielkopostnej to podsyłam mizliwosc. Jeśli do czerwca nie zostanie uzbierana kwota 4 mln zł chlopiec pewnie umrze.
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Kiedy tak właściwie kończy się Wielki Post? Czy już w sobotę można zrezygnować ze swoich postanowień wielkopostnych czy niedziela to dopiero koniec Wielkiego Postu, bo wtedy Chrystus zmartwychwstał?
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Post jako tako trwa do środy. Od czwartku zaczyna się tzw. Triduum Paschalne. Dla mnie koniec postu i rozpoczęcie okresu Wielkanocnego zaczyna się po sobotniej wieczornej Mszy Świętej.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja traktuję koniec postu a początek Okresu Wielkanocnego od Niedzieli Zmartwychwstania.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

Męka i śmierć Pana Jezusa wg bł. Anny Katarzyny Emmerich

http://parafiakrotoszyny.pl/index.php/z ... y-emmerich
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2023, 22:29 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adoracja w mojej parafii

Obrazek
Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

Pięknie.
Ja nie zrobiłam zdjęcia nie chciałam zwracać na siebie nikogo uwagi,myślę że lęki będą mi już towarzyszyć do końca zycia
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zmartwychwstał Pan i Jest z nami, Alleluja!
Cieszmy się razem z aniołami, Alleluja!
Chwal i uwielbiaj duszo moja Pana razem z całym Jego stworzeniem, Alleluja!
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ