Istnienie szatana i demonów

Zły duch i jego wpływ na człowieka, wizja piekła, los potępionych
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ku mojemu zaskoczeniu dotarły do mnie pisane i filmowane materiały o tym, że szatan to symbol grzechu, nieczystości, a istnienie zła to sprawa naszej grzesznej natury, a nie coś, co zaistniało najpierw na poziomie nieba i aniołów, aby potem przez kuszenie szatana przenieść się na ziemię - tak to mniej więcej można streścić.
Te materiały próbują dowodzić, że w Biblii nie naucza się o osobowym szatanie i osobowych demonach, a każdy opis opętania i wypędzania demonów/złych duchów/szatana jest interpretowany na gruncie takim, że to była tylko choroba...

Osoba, która mi to przekazała, napisała, że w początkowej historii chrześcijaństwa wielu ojców Kościoła w taki właśnie sposób nauczało...
Zakładam ten temat, aby wprost zapytać @Marek Piotrowski - który "siedzi" w tych dokumentach ojców Kościoła, aby zaprzeczył, albo potwierdził takiemu twierdzeniu; bo od tego kogoś nie mam żadnych konkretów w tej kwestii.

Osobiście nie aprobuję takiego poglądu, jakoby nie istniały upadłe anioły z szatanem/diabłem jako swym przywódcą! Uważam to za dziwaczny pogląd, ale chcę się dowiedzieć, jak to było pojmowane w ciągu historii Kościoła...?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie spotkałem się z podobnymi zapisami u Ojców Kościoła. Raczej wręcz przeciwnie. Kogo konkretnie ta osoba miała na myśli? (pytam, bo jest trochę pisarzy wczesnochrześcijańskich, którzy nie są ojcami Koscioła, nie mówiąc już o pismach przeróżnych odstępców (np. gnozy, szczególnie rozwiniętej w II wieku w opozycji do katolicyzmu).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wysłałem mu zapytanie o konkrety: osoby i cytaty... Jeśli odpisze, to dam znać tu. Dzięki za wypowiedź.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20