Czy Bóg kocha szatana?

Zły duch i jego wpływ na człowieka, wizja piekła, los potępionych
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3498
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co byście odpowiedzieli na takie pytanie : Czy Bóg kocha szatana?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, Bóg go kocha. Bóg kocha wszystkie istoty które stworzył bezwarunkowo.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zgadzam się.
Skaza

Nieprzeczytany post

Niestety tak, kocha go i dlatego między innymi musimy znosić tą zarazę rogatą pośród nas ....
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza, chcesz powiedzieć, że Bóg powinien go unicestwić już dawno temu?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Tak byłoby najlepiej, po tym jak się zbuntował i było już wiadomo, że nie ma dla niego ratunku. A tak to przeżył skusił potem Ewę owocem i mamy przerąbane po dziś dzień.
Karolina
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2022, 18:37
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 4
Płeć:

Nieprzeczytany post

A skąd się wziął szatan ? Skoro Bóg stworzył świat, skąd jest szatan? Skąd jest zło, cofając się przed Adamem i Ewą ?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zło nie "jest". To deficyt, a nie coś, co zostało stworzone.
Jest konsekwencją tego, że jesteśmy wolni. W przypadku szatana nie inaczej.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3498
Płeć:

Nieprzeczytany post

Karolina pisze: 29 lip 2023, 0:22 A skąd się wziął szatan ? Skoro Bóg stworzył świat, skąd jest szatan? Skąd jest zło, cofając się przed Adamem i Ewą ?
Bóg stworzył anioły jako dobre istoty duchowe. Ale również maja wolną wolę. I te które się zbuntowały upadły - upadłe anioły czyli diabły.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiem, że Bóg wszystko może, ale z drugiej strony wydaje mi się, że nie może unicestwić nieśmiertelnej duszy ludzkiej, nieśmiertelnego Szatana i nieśmiertelnego samego Siebie. To by oznaczało złamanie wolnej woli wyżej wymienionych istot, osób.
Można by więc powiedzieć, że Bóg sam Siebie ograniczył w tej dziedzinie, ale to tylko takie moje osobiste przemyślenia, więc mogę się mylić.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1864
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 28 lip 2023, 13:33 Co byście odpowiedzieli na takie pytanie : Czy Bóg kocha szatana?
Tak.

Dodano po 5 minutach 40 sekundach:
Sebastian Biernacki pisze: 29 lip 2023, 14:38 Wiem, że Bóg wszystko może, ale z drugiej strony wydaje mi się, że nie może unicestwić nieśmiertelnej duszy ludzkiej, nieśmiertelnego Szatana i nieśmiertelnego samego Siebie. To by oznaczało złamanie wolnej woli wyżej wymienionych istot, osób.
Można by więc powiedzieć, że Bóg sam Siebie ograniczył w tej dziedzinie, ale to tylko takie moje osobiste przemyślenia, więc mogę się mylić.
Bóg może wszystko.
To, że czegoś nie czyni nie wynika z ograniczenie, a z Miłości.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 29 lip 2023, 15:07
Magnolia pisze: 28 lip 2023, 13:33 Co byście odpowiedzieli na takie pytanie : Czy Bóg kocha szatana?
Tak.

Dodano po 5 minutach 40 sekundach:
Sebastian Biernacki pisze: 29 lip 2023, 14:38 Wiem, że Bóg wszystko może, ale z drugiej strony wydaje mi się, że nie może unicestwić nieśmiertelnej duszy ludzkiej, nieśmiertelnego Szatana i nieśmiertelnego samego Siebie. To by oznaczało złamanie wolnej woli wyżej wymienionych istot, osób.
Można by więc powiedzieć, że Bóg sam Siebie ograniczył w tej dziedzinie, ale to tylko takie moje osobiste przemyślenia, więc mogę się mylić.
Bóg może wszystko.
To, że czegoś nie czyni nie wynika z ograniczenie, a z Miłości.
Czy Bóg może sam Siebie unicestwić? Jeżeli nie, to dlatego, że kocham sam Siebie? 😉

Z tą Bożą Miłością też nie jest wszystko takie proste. Jedne stworzenia kocha bardziej a inne mniej. Przykładowo Bóg kocha bardziej człowieka niż pchłę, ponieważ dał człowiekowi szansę na zbawienie i duszę nieśmiertelną. Pchłom, w ogóle zwierzętom, roślinom i innym organizmom żywym tej szansy nie dał. Myślę, że duszą ludzką jest to wszystko w człowieku, co odróżnia go od pozostałych żywych organizmów. To jest w człowieku ta część, która jest zdolna do relacji z Bogiem.

Z drugiej strony w Biblii napisane jest, że w niebie będą zwierzęta i rośliny, ale czy dotyczy to wszystkich roślin i zwierząt? Czy będą pchły? Czym będą żywiły się mięsożerne lwy, skoro nie będzie zabijania i śmierci? A może w niebie zwierzęta nie będą miały potrzeby jeść?

I w końcu czy to będą rośliny i zwierzęta stworzone "od nowa", czy raczej to będą te, które żyły tu na ziemi? (co by chyba oznaczało, że jednak zwierzęta mają duszę nieśmiertelną) 🤔
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z tymi zwierzętami to nie takie pewne: trudno przekładać pewne symboliczne obrazy 1:1.
Czy Bóg może wszystko? I tak, i nie. Nie może na przykład nie kochać - nie dlatego był Jego Wszechmoc była ograniczona, ale dlatego że jest to Jego istota.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 29 lip 2023, 15:28 Z tymi zwierzętami to nie takie pewne: trudno przekładać pewne symboliczne obrazy 1:1.
Czy Bóg może wszystko? I tak, i nie. Nie może na przykład nie kochać - nie dlatego był Jego Wszechmoc była ograniczona, ale dlatego że jest to Jego istota.
Podobnie z cierpieniem Bożym. Bo czy Bóg może cierpieć? Odpowiedź też brzmi i tak i nie. Tak mi się wydaje.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To ciekawe zagadnienie.
Wydaje się że teologia coraz bardziej przychyla się do poglądu że Bóg jest „niecierpiętliwy” co do swojej doskonałej natury, ale przeżywający cierpienie w Osobach Boskich. Jan Paweł II w Dominum et vivificantem pisze:
„Czyż więc 'przekonywać o grzechu' - nie musi równocześnie znaczyć: objawiać cierpienie? Objawiać ból, niepojęty i niewyrażalny, jaki z powodu grzechu w jego antropomorficznej wizji Księga święta zda się dostrzegać w 'głębokościach Bożych', w samym niejako sercu nieogarnionej Trójcy? Kościół, czerpiąc natchnienie z Objawienia, wierzy i wyznaje, że grzech jest obrazą Boga. Co odpowiada tej 'obrazie' w niezgłębionym życiu Ojca, Syna i Ducha Świętego, temu odrzuceniu Ducha, który jest Miłością oraz Darem? Pojęcie Boga, jako Bytu absolutnie doskonałego, wyłącza z pewnością wszelki ból pochodzący z braku czy zranienia; jednakże w 'głębokościach Bożych' jest miłość ojcowska (…). Pismo Święte mówi nam o Ojcu, który współczuje człowiekowi, dzieląc jakby jego ból. Ostatecznie ów niezgłębiony i niewypowiedziany 'ból' Ojca zrodzi nade wszystko całą przedziwną ekonomię miłości opiekuńczej w Jezusie Chrystusie, ażeby - poprzez mysterium pietatis -Miłość mogła się okazać potężniejsza od grzechu w dziejach człowieka.”/za http://www.vatican.va/edocs/POL0058/_PD.HTM, niestety link już nie aktywny, ale można przeczytać w archiwum Internetu http://web.archive.org/web/200504280916 ... 8/_PD.HTM/
Dla zrozumienia tej kwestii papież Benedykt XVI (wówczas jeszcze kardynał) w rozmowie z P.Seewaldem (Bóg i świat. Wiara i życie w dzisiejszych czasach) przywołuje Orygenesa:
„Starożytny świat grecki wskazał na niezmienność Boga, a tym samym ukazał Go również jako czystego ducha, który nie może odczuwać, a tym bardziej cierpieć. Chrześcijan wizja ta skłoniła do pytania, jak rzeczywiście wygląda sprawa z Bogiem. Orygenes pięknie powiedział kiedyś: Bóg nie może co prawda cierpieć, ale może współ-cierpieć. To znaczy: może się utożsamiać z nami, cierpiącymi. Identyfikacja ta jest wielkim aktem miłości, w której Bóg w Jezusie utożsamia się z nami aż po sferę cielesności – a tym samym utożsamia nas z Nim i wciąga w Jego miłość”/za ks.Jerzy Szymik, Współczujący Bóg, http://mateusz.pl/wam/zd/46-szymik.htm/

No, i oczywiście Chrystus cierpiał w ciele
„Jeden jest tylko lekarz, cielesny i duchowy zarazem, zrodzony i niezrodzony, Bóg wcielony, prawdziwe życie w łonie śmierci, zrodzony z Maryi i Boga , zrazu podległy cierpieniu, a teraz niecierpiętliwy, Jezus Chrystus, nasz Bóg” (św. Ignacy Antiocheński († 107), Wstęp do Listu do Rzymian).
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1864
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 29 lip 2023, 15:26 Czy Bóg może sam Siebie unicestwić?
Wydaje mi się, że może, tylko po co?
Sebastian Biernacki pisze: 29 lip 2023, 15:26 Jeżeli nie, to dlatego, że kocham sam Siebie? 😉
Nie rozumiem.
Sebastian Biernacki pisze: 29 lip 2023, 15:26 Myślę, że duszą ludzką jest to wszystko w człowieku, co odróżnia go od pozostałych żywych organizmów.
Czyli wiesz czym nie jest :)
Z tego co się orientuję to duch, głębia duszy, jej wyższa część, "miejsce spotkania z Bogiem", Królestwo Boże, które jest w ludzkiej duszy, dusza człowieka, która jest świątynią Boga (patrz. Łk 17,21, 2 Kor 6,16) odróżnia ludzką duszę od pozostałych.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 28 lip 2023, 13:33 Co byście odpowiedzieli na takie pytanie : Czy Bóg kocha szatana?
Czy Bóg może nie kochać?
Głupio pytam, bo niby kto i skąd ma to wiedziec
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3498
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dobre pytanie @Piotr55 , a jak myślisz jaka jest odpowiedź?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chyba to o paradoks omnipotencji zahacza.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 31 lip 2023, 18:54 Dobre pytanie @Piotr55 , a jak myślisz jaka jest odpowiedź?
Skoro Bóg może wszystko, może też nie kochać?
Czy nie oczywiste?
Dużo dla mnie trudniejsze pytanie, kto i skąd ma to niby wiedzieć z pewnością?

Dodano po 1 godzinie 5 minutach 37 sekundach:
Nieco głębsze pytanie = zaraz cisza. Typowe.

Dodano po 52 minutach 42 sekundach:
Czasem podziwiam pewność z jaką mówicie o Bogu. Bóg chce. Bóg może. Kocha, karze, nagradza. Niewyobrażalny, niepojęty, wyrastający poza nasze tu parafialne kryteria i filozofijki Twórca Światów definiowany i opisywany, objaśniany i oceniany przez nas tutaj, co ledwo z drzew zeszli,
może dopiero u progu dalszej ewolucji stojących,
a wypowiadających się ze znawstwem, jakby o własnych butach i kapocie wykładali. Podziwiam, nie pojmuję i śmiech mnie bierze. Też bym może czasem tak chciał. Ale trochę wstyd. I strach, bo to dopiero grzech o Bogu, jak o jakimś wujaszku mądralkować.

Dodano po 8 minutach 18 sekundach:
A co z prymatem sumienia? Słuchamy biskupów, czy własnego wnętrza, otrzymanego wprost od Stwórcy, bez upiększeń, cenzury i koniunkturalnych, komercyjnych przeróbek?
ODPOWIEDZ