Komuniia Lizbona

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Czy do tego winien Kościół dążyć? Czy Go uzdrowić?

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Opinie ludzi Kościoła co do tej sytuacji są różne, czasami skrajne. Są takie, które mówią żeby patrzeć na ducha, a nie na literę. Krytykujący tę sytuację mają jednak rację. Często jednak zarzuca im się, że nie patrzą na ŚDM jako na całość oraz nie patrzą na wartość tego wydarzenia.

Ja powiem tak. ŚDM to piękna i ważna inicjatywa i Panu Bogu niech będą za nią dzięki! Co do rozdzielania Komunii świętej, to jednak zostały popełnione dwa błędy, sprzeczne z prawem liturgicznym.

Był ogrom zwyczajnych szafarzy Komunii świętej, czyli biskupów, prezbiterów i diakonów oraz zakładam, że również akolitów, czyli tych, którzy z urzędu są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej i mają pierwszeństwo przed innymi nadzwyczajnymi szafarzami do jej rozdzielania jeżeli zachodzi taka potrzeba. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności Komunię powinni rozdawać biskupi, prezbiterzy i diakoni oraz w razie potrzeby akolici, a wtedy dopiero gdyby liturgia miała się i tak znacznie przedłużać, możnaby poprosić o pomoc innych nadzwyczajnych szafarzy. Niestety w czasie liturgii były tłumy duchownych, którzy w czasie Komunii nie wykonywali żadnych czynności. Rozdawanie Komunii świętej przez nadzwyczajnych szafarzy, podczas gdy duchowni nie wykonywali żadnych innych czynności było nadużyciem. Kolejną sprawą jest również użycie niewłaściwych naczyń - zwykłych miseczek zamiast właściwych naczyń liturgicznych, zgodnie z przepisami. Co do szat tych osób, to zależy od uregulowań Konferencji Episkopatu danego kraju.

Podstawą tego, co pisałem jest chociażby Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów, czy Instrukcja "Immensae Caritatis" oraz inne dokumenty.

Trzeba nam pamiętać to, co napisał św. Jan Paweł II w encyklice "Ecclesie de Eucharistia":
Również w naszych czasach posłuszeństwo normom liturgicznym powinno być na nowo odkryte i docenione jako odbicie i świadectwo Kościoła jednego i powszechnego, uobecnionego w każdej celebracji Eucharystii. Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła.
Troskę o liturgię i zachowywanie tego co postanowił wobec niej Kościół (w rubrykach, przepisach liturgicznych, dokumentach) wyrażał również Benedykt XVI i Franciszek.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2023, 10:33 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 3 razy.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Skaza

Nieprzeczytany post

No trochę niefajnie i niepoważnie to wygląda ... jak dla mnie brakuje istotnej otoczki powagi dla przyjmowania komunii :(
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem ile w tym prawdy. Po FB krążą zdjęcia, że tak przechowują Najświętszy Sakrament na ŚDM.
Ktoś to może potwierdzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tłumaczenie tego co widzimy z jakieś grupy (z tzw. trzeciej ręki, stąd nie mam adresu):
"Tam są cyboria. W środku są metalowe cyboria z pokrywkami, do których Najświętszy Sakrament rozłożono przed konsekracją (konsekracja była na osobnej Mszy, wcześniej). Dokładnie te, które widać na zdjęciach z szafarkami, którymi wszyscy się gorszą na wyścigi. Pudła są dlatego, żeby chronić Najświętszy Sakrament przed warunkami zewnętrznymi i umożliwić jego bezpieczny transport (na miejscu strasznie pyliło, więc dodatkowe zabezpieczenie cybriów wydaje się jak najbardziej na miejscu.
To co widać na zdjęciu to też prawdopodobnie nie jest w sensie ścisłym publiczna adoracja – Najświętszy Sakrament trzeba było roznieść w tych skrzyniach do punktów, z których potem brali go szafarze. Tam byli ludzie, którzy Najświętszego Sakramentu pilnowali i się przy nim modlili, dwie osoby na punkt. Zazwyczaj te namioty były zamknięte lub przymknięte, w niektórych miejscach były otwarte, wtedy więcej osób przychodziło na adorację, ale nigdzie to nie działało na zasadzie publicznego ogłoszenia "chodźcie adorować Najświętszy Sakrament w plastikowych pudłach".


Nie bardzo mnie to tłumaczenie satysfakcjonuje, ale jednak wygląda trochę lepiej niż na pierwszy rzut oka.
amarwer

Nieprzeczytany post

Na ŚDM na Jasnej Górze była zbliżona liczba uczestników i nie nie było konieczności przechowywania Najświętszego Ciała Pana Jezusa w plastikowych pudłach w namiotach. Nie było zafoliowanych (sic!) plastikowych miseczek pełniących rolę naczyń liturgicznych... Czy dobrze widzę, że na jednym z tych zdjęć doniczka stoi na Najświętszym Sakramencie?! Przecież to Bóg, Pan Wszechświata. Oddają Mu nieustannie cześć Chóry anielskie, Cherubiny i Serafinowie... Wydano ponad 4 mln euro na wybudowanie sceny z ołtarzem, i jednocześnie zapakowano Pana Jezusa w pudła, bo pyliło?
(…) ujrzałem Pana siedzącego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł; dwoma zakrywał swą twarz, dwoma okrywał swoje nogi, a dwoma latał. I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały» (Iz 6, 1-3)...
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiecie co, przede wszystkim ja nie znalazłam artykułu, napisanego przez dziennikarza, który by wskazywał że to są zdjęcia z adoracji NS w Lizbonie.
Może poszukajmy pewnego źródła tych zdjęć, zanim będziemy się oburzać, to najpierw ustalmy fakty.

Poszukajcie trochę w necie, Liczę na was.

Monika Białkowska wczoraj zrobiła przegląd wypowiedzi papieskich i nie tylko na ŚDM, raczej była zachwycona jak papież dobrze rozumie ewangelię i jak ja głosi do młodych.

film ustawiony od 20 minuty.


a tu wcześniejszy przegląd kosztów, skandali i ludzi :
https://www.youtube.com/live/RQV9O62_xaw?feature=share

Zapewne w czwartek pojawi się podsumowanie ŚDM
Ostatnio zmieniony 08 sie 2023, 11:49 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Podsumowanie Światowych Dni Profanacji w Lizbonie.

Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 08 sie 2023, 11:00 Podsumowanie Światowych Dni Profanacji w Lizbonie.

To bardzo tendencyjny film środowiska tradycjonalistycznego. Na pewno nie nazwałabym tego podsumowaniem czegokolwiek, a już na pewno nie Światowych Dni Młodzieży. Padają mocne stwierdzenia jak "Światowe Dni Profanacji" itp. Nie podoba mi się to i nie jest zgodne z prawdą, a przecież Prawdy mamy się trzymać i Prawdą mamy żyć. Większa więc profanacją moim zdaniem jest kłamstwo i dzielenie bo to robi szatan, a nie Pan Jezus.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 08 sie 2023, 11:34
Mar pisze: 08 sie 2023, 11:00 Podsumowanie Światowych Dni Profanacji w Lizbonie.

To bardzo tendencyjny film środowiska tradycjonalistycznego. Na pewno nie nazwałabym tego podsumowaniem czegokolwiek, a już na pewno nie Światowych Dni Młodzieży. Padają mocne stwierdzenia jak "Światowe Dni Profanacji" itp. Nie podoba mi się to i nie jest zgodne z prawdą, a przecież Prawdy mamy się trzymać i Prawdą mamy żyć. Większa więc profanacją moim zdaniem jest kłamstwo i dzielenie bo to robi szatan, a nie Pan Jezus.
Filmu nie widzialem ale profanacja to profanacja i kłamstwo jest zupełnie innej materi przewinieniem. Dlatego niesłusznie mieszasz te 2 pojęcia.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2023, 11:45 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Noo a jak było w poprzednich latach?
ŚDM to nie jest wydarzenie pierwszorazowe

Czy 20 lat temu mamy takie obrazki z SDM?
Jakoś nic nie znalazłem w necie, zatem nie da się ukryć że dyscyplina Kościoła w tej materii znacznie się poluzowala czemu niektórzy się sprzeciwiają i myślę slusznie

Mnie rów iez zdziwiło puszczanie techno przez ks. DJ w przerwie. Jeszcze trochę i zaraz SDM nie będzie wydarzeniem religijnym a Pan Bóg stanie się zbedny
Ostatnio zmieniony 08 sie 2023, 12:04 przez Aloes, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes ciężko mi uwierzyć żeby ludzie kochający Jezusa tłumnie i radośnie praktykowali profanowanie Jego Ciała. Natomiast to jak bardzo jest to rozdmuchane, jak tendencyjny jest np. ten film i jaka ogólnie narracja wokół tego krąży w niektórych środowiskach przypomina mi najbardziej wojnę informacyjną.
Jeśli więc wyłapuję kłamstwo i celowe dzielenie to i rozeznaję, że to co się robi wokół tego tematu jest po prostu ZŁEM.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2023, 12:15 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
amarwer

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 08 sie 2023, 10:52 Wiecie co, przede wszystkim ja nie znalazłam artykułu, napisanego przez dziennikarza, który by wskazywał że to są zdjęcia z adoracji NS w Lizbonie.
Może poszukajmy pewnego źródła tych zdjęć, zanim będziemy się oburzać, to najpierw ustalmy fakty.

Poszukajcie trochę w necie, Liczę na was.

Monika Białkowska wczoraj zrobiła przegląd wypowiedzi papieskich i nie tylko na ŚDM, raczej była zachwycona jak papież dobrze rozumie ewangelię i jak ja głosi do młodych.

film ustawiony od 20 minuty.


a tu wcześniejszy przegląd kosztów, skandali i ludzi :
https://www.youtube.com/live/RQV9O62_xaw?feature=share

Zapewne w czwartek pojawi się podsumowanie ŚDM
Magnolio, zrozumiałaś, że chodzi o to, że Najświętsza Ciało Pana Jezusa było przechowywane w plastikowych pudełkach? Uważasz, że skoro to nie była oficjalna adoracja, to wszystko ok? Widziałaś zdjęcia z pogrzebu królowej Elżbiety i honory, z jakimi traktowano trumnę z jej ciałem? To teraz spójrz na te fotografie powyżej raz jeszcze i powiedz głośno: w tych pudłach jest Ciało Jezusa. Tam jest Bóg...
Skaza

Nieprzeczytany post

A ja zapytam inaczej ... jeśli było trzeba aż tyle komunii udzielić w jednym czasie to jak powinno się to odbywać od strony technicznej ? jak powinno się przechowywać i w czym na taką skalę by było ok ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Amawer ja rozumiem twoje oburzenie. Natomiast najpierw chciałabym potwierdzić fakt lub po prostu dowiedzieć się czy to prawda że w tych pudłach jest NS. Po prostu staram się być ostrożna.
Już nie raz były robione fotomontaże aby mieć powód ataku na Kościół.
Wiec nie dajmy się plotkom. Ustalmy fakty.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
amarwer

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 08 sie 2023, 13:17 A ja zapytam inaczej ... jeśli było trzeba aż tyle komunii udzielić w jednym czasie to jak powinno się to odbywać od strony technicznej ? jak powinno się przechowywać i w czym na taką skalę by było ok ?
Naprawdę pytasz? "By było ok?". Żydzi w najświętszym miejscu świątyni jerozolimskiej umieścili Arkę, w której były dane im przez Boga tablice Dekalogu i otaczali ją najwyższym kultem i czcią, a my w XXI w. wierzymy, że w Hostii jest prawdziwy Bóg i zamykamy Go w plastikowej skrzynce i stawiamy na niej doniczkę, bo przerosły nas techniczne aspekty spotkania?
Na pewno można było skorzystać z doświadczenia wcześniejszych organizatorów (w Częstochowie w 1991 r. nie było namiotów z pudłami) :)
Ostatnio zmieniony 08 sie 2023, 13:50 przez amarwer, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

No to organizatorzy pewnie dali plamę, trzeba wyciągnąć wnioski by na następnych dniach dla młodych już tak nie było. Nie wiem jak ty @amarwer , ale ja tam nie maczałem swoich palców w organizacji tych dni, więc sumienie mam czyste w tej sprawie ;)
każdego grzechy i zaniedbania Pan Bóg rozsądzi. Niedopatrzenia naganne zgadzam się, ale moim zdaniem za dużo piany się bije w tej sprawie by tylko dokopać kościołowi. Zauważyłem, że pojawiasz się na forum tylko gdy w sprawie Papieża Franciszka prowadzona jest dyskusja lub coś innego popularnego i "głośnego negatywnie" w kościele się dzieje a nigdy nie widziałem Cię byś zabierała głos gdy dzieje się coś dobrego pozytywnego. Może jestem nazbyt dociekliwy i mam słaby wzrok, ale coś chyba jest na rzeczy siostro:)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 08 sie 2023, 11:34
Mar pisze: 08 sie 2023, 11:00 Podsumowanie Światowych Dni Profanacji w Lizbonie.

To bardzo tendencyjny film środowiska tradycjonalistycznego. Na pewno nie nazwałabym tego podsumowaniem czegokolwiek, a już na pewno nie Światowych Dni Młodzieży. Padają mocne stwierdzenia jak "Światowe Dni Profanacji" itp. Nie podoba mi się to i nie jest zgodne z prawdą, a przecież Prawdy mamy się trzymać i Prawdą mamy żyć. Większa więc profanacją moim zdaniem jest kłamstwo i dzielenie bo to robi szatan, a nie Pan Jezus.
Co w tym filmie jest niezgodnego z prawdą? To, że komunię rozdają nawet nie szafarze tylko jakieś kobiety? To, że zamiast z kielichów rozdawały ją z jakichś miseczek do zup? Albo to, że prelekcje wygłaszał homoseksualny ojciec Martin? W ogóle cała ta impreza bardziej przypomina jakąś świecką imprezę z dobrą zabawą z elementami chrześcijaństwa niż katolickie spotkanie modlitewne.
amarwer

Nieprzeczytany post

Bracie ,zabieram głos, gdy mam coś do powiedzenia i po namyśle, że warto się odezwać, coraz rzadziej zresztą :) Przykro, że tego typu kwestie są rozpatrywane w kategoriach "bicia piany" czy "dokopywania Kościołowi". Istotne jest to, że Kościół, to znaczy my, wierzący zatracamy poczucie Sacrum, po czym stwierdzamy po raz kolejny, że to większe lub mniejsze zaniedbanie. A przecież obcujemy z BOGIEM. Jeśli organizatorzy zaniedbali/zapomnieli o godnym przyjęciu/potraktowaniu/ugoszczeniu Tego, Który jest Panem tego spotkania, z powodu, Którego i dla Którego to wszystko, to chyba zapomnieli o istocie, o najważniejszym? Nie spisali się. Ale jak to możliwe, skoro On jest Najważniejszy? Bo jeśli nie On, to kto? To oczywiście nie jest w żadnej mierze adekwatny przykład, ale może dawać do myślenia: jak podawali organizatorzy pogrzebu królowej Elżbiety (znowu o niej :), kolejka oczekujących na złożenie jej hołdu osiągnęła maksymalną przewidzianą długość - 7,9 km, a szacowany czas oczekiwania to minimum 14 godzin. Zarówno organizatorzy, jak i przybyłe tłumy udźwignęli to. Żeby było jasne, nie uważam, że należało kazać czekać zgromadzonym w Lizbonie 14 godzin, by mogli przyjąć Jezusa (zresztą nie było w ogóle takich prognoz, bo niby skąd). Zastanawiam się tylko, czy gdyby była taka konieczność (np. żeby zachować godność i powagę wydarzenia, o którą z taką pieczołowitością zadbano przy pogrzebie w katedrze westminsterskiej ) podobne tłumy z taką cierpliwością i wytrwałością czekałyby na oddanie hołdu i spotkanie z Bogiem w Eucharystii. To nie jest bicie piany. W takich momentach ważą się losy naszej wieczności. Czy NAPRAWDĘ wierzę, że w tym kawałku chleba jest prawdziwy Bóg i z czcią do Niego podchodzę? Nie można kochać Boga, nie oddając Mu należytej czci i szacunku. Co trzy minuty gdzieś na świecie jest zabijany człowiek za to, że jest wyznawcą Chrystusa. Za wiarę w Boga, Którego Najświętsze Ciało organizatorzy dni w Lizbonie umieścili w pudłach i następnego dnia rozdawali z plastikowych miseczek właśnie ktoś oddał swoje życie. Oddał życie, bo uwierzył, że Bóg jest godny wszystkiego, nawet ofiary życia. Przepraszam, to nie jest bicie piany. Mówimy o Bogu.
ODPOWIEDZ