Znachor - nowa wersja

Polecajmy sobie dobre filmy, takie fabularne, dokumentalne, albo religijne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post




Film "Znachor", najnowsza wersja jest dostępna na netflix, widzieliście? jakie wrażenie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może obejrzę pierw starą wersję, nie pamiętam bym ją oglądał.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Właśnie miałem napisać.
Obejrzeliśmy z żoną wczoraj.
Szczerze powiedziawszy to widziałem film bardzo dawno, a nigdy nie widziałem powtórki. Wiem żenada, ale miało to swoje plusy, bo prawie nie pamiętałem fabuły więc oglądałem jak po raz pierwszy.

Nie jestem fachowcem w pisaniu recenzji, ale podobał mi się. Super gra aktorska i niezłe klimaty polskiej wsi. Przypomniały mi się, żniwa u babci, łąki, pola, rzeki, karczma. Moja żona była wręcz zachwycona. No i ta aktorka co grała młynarkę, kobietę znachora.

Polecam.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

My tez wczoraj obejrzeliśmy całą rodziną.
Aktorsko bardzo dobrze.
Ale no właśnie ja bardzo dobrze pamiętam starszą wersję i wiele scen rozumieliśmy tylko dlatego że znamy fabułę. Córka młodsza mówiła że są tak duże przeskoki między scenami że ona nie rozumie dlaczego co po sobie następuje.
Stad moje pytanie czy da się zrozumieć ten film bez znajomosci starszej wersji

Osobiście bardzo mi się podobał choć różnice są znaczne między wersjami. To młode pokolenie znaczy się hrabia i Marysia jak dla mnie słabo wypadają na tle poprzedniej wersji. No i zabrakło honoru koledze doktorowi w sądzie.

Za to cyfrowe możliwości przeniesienia nas w klimat sto lat wcześniej są super. No i ta międzykulturowość i różnorodność postaci.

Dobrze się to oglądało !!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1866
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 paź 2023, 17:06 Stad moje pytanie czy da się zrozumieć ten film bez znajomosci starszej wersji
Mi się wydaje, że zrozumiałem ;)
Chciałem przed obejrzeniem zerknąć na starszą wersję ale się rozmyśliłem.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ktoś czytał powieść?
Ja bym w sumie chciała.
Starsza wersje kocham. Zawsze mi się kojarzy ze świętem Wszystkich Świętych. Wtedy to leci w tv. Wracalo się z cmentarza i wtedy gołąbki i paczki u babci i w tle "Znachor" i ta muzyka.

Nową wersję chętnie obejrzę..mąż mi powiedział że on obejrzał. Beze mnie. [-(
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

O tym samym pomyslałam @Lunka aby przeczytać powieść, skoro te dwie wersje się różnią dość znacznie to może w powieści jest jeszcze inaczej? ;))
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Audiobook



Dodano po 18 minutach 51 sekundach:
hmmm, na YT nagranie ma 5g30m,, na audiotece jest kilka wersji, jedna ma 10g, inna wersja 15g.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obejrzałem wczoraj starą wersję Znachora, dziś 30 min. nowej wersji i jest jak na razie super. Obie wersje tak bardzo się różnią, że można oglądać je jedna po drugiej bez obow o nudę.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wczoraj włączyłam sobie audiobook "Znachor" na BookBeat i powiem wam cała przepadłam.... słuchałam 3 h bez znudzenia i nie zasnęłam... !!!
Książka jest urocza! piękna i tak dobrze napisana, ze nie można się oderwać...
gdzieś w środku nocy jednak zasnęłam i dziś do niej wracam... mam nadzieję słuchać cały dzień do końca!

Polecam!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gdzie powstały zdjęcia do "Znachora"? Ogromną rolę odegrał skansen w Lublinie
https://natemat.pl/513625,gdzie-krecono ... -netfliksa

Zdjęć do "Znachora" tym razem nie kręcono na Podlasiu (tam powstało wiele scen z wersji Jerzego Hoffmana m.in. w Bielsku Podlaskim), ale w okolicach Łodzi (kamienica z początku filmu jest w Zgierzu) i Warszawy. Które jednak miejsca zagrały fikcyjne miasteczko Radoliszki (w fabule gdzieś niedaleko prawdziwego Radomia), willę Czyńskich czy żydowską karczmę (tzw. austerię), w której pracowała Marysia (Maria Kowalska)?

Długo szukaliśmy miejsca, gdzie mogłaby się rozgrywać akcja w austerii. Sprawdzaliśmy w typowych karczmach, ale austeria jednak jest troszeczkę innego typu miejscem. Ostatecznie powstała pod Górą Kalwarią w przestrzeni dworku, który jest w prywatnych rękach. Były tam elementy architektury postkomunistycznej, więc musieliśmy je ładnie zamaskować - właściciel nie miał z tym problemu. Najdalej pojechaliśmy do Lublina, gdzie otworzyliśmy nasze filmowe miasteczko. To było duże wyzwanie, zrobiliśmy dobudówkę w tamtejszym skansenie. Na szczęście nam na to pozwolono.

Tak więc lwia część scen, które widzimy na ekranie, to tak naprawdę Muzeum Wsi Lubelskiej. Ekipa zjawiła się tam na początku lutego tego roku i wykreowała filmowe Radoliszki (choć za wiele zmieniać nie musieli). To rzecz jasna nie jest takie klasyczne muzeum, ale skansen o powierzchni ponad 20 hektarów, gdzie zebrana została przeróżna (często zabytkowa) zabudowa, by odtworzyć przedwojenny klimat wsi, dworów i miasteczek.


Niektóre miejsca stworzono jednak od podstaw - tak było np. z salą operacyjną. Powstała od zera (tzn. wnętrze, a nie cały budynek), bo możemy narzekać na polskie szpitale, ale jednak nie są aż tak stare. Scenografowie starali się wyposażyć ją zgodnie z planami z początku XX wieku – dlatego np. sami zbudowali lampy i zamontowali je tak jak sto lat temu.

Miejscówki to nie wszystko. Jak oddano dawny klimat przez stroje i muzykę?

Kostiumografowie uszyli tak naprawdę niewiele strojów (np. prostą odzież wiejską lub kostiumy do scen, w których mogłyby się zniszczyć te wypożyczone). Z podobnego powodu, jak w przypadku scenografii: wyglądałyby zbyt nowocześnie. Dlatego przeczesywali magazyny w całej Europie, targi staroci, ale także i portale aukcyjne. Do "Znachora" wypożyczono stroje m.in. z tego samego miejsca, z którego pochodziły kreacje w "Downton Abbey".
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ