Jak powinno wyglądać dzieło odpustowe poprzez półgodzinne czytanie Biblii?

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Lampion
Posty: 16
Rejestracja: 05 mar 2023, 15:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jednym z dzieł odpustowych(tzw. codziennych) jest półgodzinne czytanie Pisma Świętego. Stąd nasuwa się pytanie, czy ta lektura powinna być bardziej duchowa, czy można skupiać się na szczegółach, kilka razy czytać to samo zdanie, słowo, używać komentarzy np. historyczno-kulturowych? Pytałem się raz pewnego księdza i mówił, że sam nie wie, ale bardziej był ku temu poglądowi, że to czytanie powinno odbywać się w sposób duchowy(czyli bez komentarzy, czy tam historycznych, czy różnych przypisów itd.). Co wy o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie ma chyba wyraźnych wskazówek jak czytać Pismo św przez te pół godziny. Sama po prostu czytałam jakąś jedną księgę, rozdział po rozdziale, czasem coś podkreśliłam, czasem się zatrzymałam nad jednym zdaniem, czasem westchnęłam do Boga jednym zdaniem modlitwy. Wg mnie raczej nie chodzi o samo przeczytanie, tylko właśnie poznawanie Objawienia, tego co Bóg do nas mówi, czyli przyjmowanie Słowa.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Lampion
Posty: 16
Rejestracja: 05 mar 2023, 15:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 05 lis 2023, 8:38 Nie ma chyba wyraźnych wskazówek jak czytać Pismo św przez te pół godziny. Sama po prostu czytałam jakąś jedną księgę, rozdział po rozdziale, czasem coś podkreśliłam, czasem się zatrzymałam nad jednym zdaniem, czasem westchnęłam do Boga jednym zdaniem modlitwy. Wg mnie raczej nie chodzi o samo przeczytanie, tylko właśnie poznawanie Objawienia, tego co Bóg do nas mówi, czyli przyjmowanie Słowa.
Hm, to uważasz, że to półgodzinne czytanie może odbyć się na siedząco i można czytać to dokładnie, skrupulatnie wraz z przypisami i jakimś historyczno-kulturowym komentarzem, robiąc przy tym jakieś notatki(dokładnie w taki sposób, w jaki ja na codzień czytam Pismo Święte)?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, myślę że tak. Ale to nie jedyny warunek, trzeba jeszcze o pozostałe warunki zadbać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ