Konsekwencje życia w świecie z AI...

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Miewam takie wieczory, że oglądam sobie "dla zabicia czasu".
Trafiłam niedawno na takie informacje, że już niedługo będzie premiera aplikacji która po kilku wyrazach (próbki głosu) będzie naśladować dany głos.
Są już aplikacje, które mogą tak wstawić twarz znanej osoby, ze nie poznamy że to fake a nie oryginał... są tok toki z Keanu Reeves, albo Leonardo di Caprio, że gdyby nie było pływającego znaku po ekranie (fake Leonardo) to byłabym pewna ze to Leonardo się tak wygłupia na tik toku...
Jakość tych filmów jest naprawdę bardzo dobra i można dać się oszukać....




Na razie twórcy tych filmików zaznaczają ze to fake, ale gdyby tego nie robili?
Czy za jakiś czas będzie jeszcze jakakolwiek wiarygodność w internecie?

Zobaczcie sami ten filmik:



Tu już nie ma znaczka że to fake! A jednak fani dopatrzyli się, że to podróbka!
Spekulacjom nie ma końca... bo dlaczego na profilu (oryginalnym) Britney Spears pojawiają się podrobione filmiki?
Fani zastanawiają się co się dzieje? Dlaczego piosenkarką nie jest na filmiku, a wstawia fake? Czy team piosenkarki tuszuje jej nieobecność z jakichś względów? Budzi się tysiące domysłów.... (Szczególnie że dotyczy to osoby chorej, wcześniej mocno kontrolowanej, która dopiero niedawno wywalczyła sobie wolność... ale nie o to głównie chodzi)


Chodzi o wiarygodność i uczciwość... w co wierzyć ? nadchodzi poważny kryzys zaufania społecznego, nie sądzicie?

A jeśli aplikacja naśladującą głos wejdzie do powszechnego użycia.... gdy zadzwoni do mnie ktoś, nawet z innego numeru, ale głosem mojego męża powie: "padł mi telefon, dzwonię z telefonu kolegi, proszę prześlij mi na ten numer trochę kasy, bo mi zabraknie na paliwo do domu?"
czy przelać czy nie przelać?
Do tej pory nie wzbudziło by to żadnych wątpliwości, odpowiedziałabym: "ok, rozumiem, zdarza się, zaraz ci przeleję"
Ale wiedząc, że ktoś może podrabiać głos męża, ze taka aplikacja istnieje.... chyba kilka razy się zastanowię...
Albo będziemy musieli ustalić swoje prywatne hasło rozpoznawcze, po którym będzie wiadomo, ze naprawdę rozmawiam z mężem, że to nie fake....

Powiem Wam, ze jestem bardzo zaniepokojona wizją skali oszustw, kradzieży i wyłudzeń jaka wystąpi po premierze takiej aplikacji...

Ja będzie wyglądał świat, gdy AI będzie naśladować głos i wygląd?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 28 lis 2023, 9:55 Chodzi o wiarygodność i uczciwość... w co wierzyć ? nadchodzi poważny kryzys zaufania społecznego, nie sądzicie?
To co się dzieje jest straszne. Ja staram się jednak wyłuskać z tej sytuacji okruchy pozytywów.
Może zmniejszy się fascynacja internetem jako źródłem informacji traktowanej jak wiedzę.
Może wrócimy do TV, radia, czasopism, gazet, książek i bezpośrednich relacji.
Może to co się dzieje okaże się prospołeczne.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ponad pół roku temu się bawiłem w używanie czyiś głosów.

https://on.soundcloud.com/aXcd7
https://on.soundcloud.com/c8kb8

Rozpoznajecie czyje to głosy? (może lepiej nie piszcie nazwisk)
Gdzieś w maju te nagrania zrobiłem, sporo czasu od tamtej pory zmieniło się w AI.

Dodano po 2 godzinach 42 minutach 27 sekundach:
Magnolia stawiła film z "Britney", kilka minut roboty i mamy podmieniony głoś, film jest już po polsku



Dodano po 7 minutach 33 sekundach:
Zauważcie, że dźwięk w tle głosu jest zachowany.
Jest kilka stron na których za darmo można przetestować takie usługi, tak zrobiłem z powyższym nagraniem.
Koszt takich usług to 1 - 2$ za minutę nagrania.

Jest to przerażające.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy IA potrafi przetłumaczyć hiszpański film długometrażowy na polski?
Może by mi się do czegoś przydała :-?
Chodzi o "La Noche oscura", który mam po hiszpańsku
https://www.filmweb.pl/film/Ciemna+noc-1989-7075
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Też chętnie obejrzę ten film.

Zapewne dlatego programiści po to powołują AI do pracy, aby ludziom pomagała.... ale jednak lista zagrożeń które niesie jest długa, choć pewnie wciąż nie możemy przewidzieć wszystkiego.

Po co nam sztuczna inteligencja, skoro mamy prawdziwą?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 29 lis 2023, 8:00 Też chętnie obejrzę ten film.

Zapewne dlatego programiści po to powołują AI do pracy, aby ludziom pomagała.... ale jednak lista zagrożeń które niesie jest długa, choć pewnie wciąż nie możemy przewidzieć wszystkiego.

Po co nam sztuczna inteligencja, skoro mamy prawdziwą?
Czasem jest pomocna.
Troszkę się bawiłem z IA ChatGPT 3.5 i powiem, że tworzy ona (choć i tak trzyma spory dystans w stosunku do asystenta gogle) swego rodzaju nikły i mechaniczny substytut "relacji". Nie wiem, może się mylę, ale odniosłem takie wrażenie. Wydaje mi się, że kiedyś może to stanowić spory problem.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

No tak... problem samotności u wielu ludzi... będą szukać ukojenia swojej samotności wchodząc w "relację" z AI, będą trwać w iluzji że mają relację.... zamiast wyjść do innych ludzi i podjąć ryzyko prawdziwej relacji...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 29 lis 2023, 7:46 Czy IA potrafi przetłumaczyć hiszpański film długometrażowy na polski?
Może by mi się do czegoś przydała :-?
Chodzi o "La Noche oscura", który mam po hiszpańsku
https://www.filmweb.pl/film/Ciemna+noc-1989-7075
Jasne że da się, wszystko zależy od grubości portfela, wiedzy, umiejętności kombinowania.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 29 lis 2023, 8:37
daniel pisze: 29 lis 2023, 7:46 Czy IA potrafi przetłumaczyć hiszpański film długometrażowy na polski?
Może by mi się do czegoś przydała :-?
Chodzi o "La Noche oscura", który mam po hiszpańsku
https://www.filmweb.pl/film/Ciemna+noc-1989-7075
Jasne że da się, wszystko zależy od grubości portfela, wiedzy, umiejętności kombinowania.
A ile to mogłoby kosztować, bo wiedzę i umiejętności kombinowania chyba posiadasz ;) W sumie mogły to być nawet napisy. Film mam na dysku, ale chyba jest również gdzieś w sieci.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 8:51 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Za podmianę głosów chcą 1-2$ za minutę nagrania z tego co wczoraj patrzyłem. Można by się pobawić i pociąć film na 50-60 sekundowe części i za darmo w ramach testów to zrobić. Potem tylko posklejać to w całość.

Same napisy może dałoby się ogarnąć za darmo bez większego kombinowania.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oglądam właśnie film The Creator

Rok 2055, kraje Zachodu delegalizują sztuczną inteligencję (AI) po tym, jak detonuje ona bombę nuklearną w Los Angeles. Stawiają też opór mieszkańcom Nowej Azji, gdzie symulanty są mile widzianym elementem codziennej egzystencji. Przebywa tu sierżant Joshua (John David Washington) na tajnej misji odnalezienia tajemniczego twórcy AI - Nirmaty. Dom jego jednak zostaje zaatakowany przez siły specjalne, a ciężarna żona Maya (Gemma Chen) ucieka, po czym ginie na jego oczach. Mijają lata, kiedy rząd zwraca się do Joshuy o pomoc w odnalezieniu laboratorium Nirmaty i stworzonej przez niego najnowszej super broni AlphaO, która ma zniszczyć NOMADA - unoszącą się na niebie zaawansowaną stację bojową Ameryki używaną do walki z AI. Joshua odmawia, jednak kiedy pułkownik Howell (Allison Janney) pokazuje mu zdjęcia Mayi sprzed paru dni, decyduje się do nich dołączyć.

https://www.filmweb.pl/film/Tw%C3%B3rca-2023-10020414
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 20:01 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

No więc jeśli chciałeś nas nastraszyć, to Ci się udało...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jakie straszenie, a film Terminator, 40 lat temu go nakręcili. Straszą nas od dawna.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2023, 8:02 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 30 lis 2023, 7:59 Jakie straszenie, a film Terminator, 40 lat temu go nakręcili. Straszą nas od dawna.
Widziałem go jako dzieciak. Do dziś to jeden z najlepszych filmów jakie w życiu widziałem.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

nie oglądałam... pewnie jedyna na planecie....
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 827
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 30 lis 2023, 8:27 nie oglądałam... pewnie jedyna na planecie....
Znam jeszcze jedną osobę. Polecam "Terminator II" - mistrzostwo :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mi akurat pierwsza część Terminatora nie podoba się. Podoba mi się druga część.
Mimo wszystko są to filmy akcji, nie dają tak dużo do myślenia jak np. Ex Machina, może sobie go przypomnę za kilka dni.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wygenerowałem taki filmik,, wpisałem że chcę Jezusa idącego doliną

Ostatnio zmieniony 02 gru 2023, 18:02 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 05 gru 2023, 9:20 Znalazłam komentarz do ilości zwierząt w Arce ks. Węgrzyniaka:
https://wegrzyniak.com/biblista/srody-b ... lo-w-arce/
Przerobiłem oprogramowaniem na tekst nagranie. Może to nie AI, ale ciekawa pomoc.
Generalnie robi swoją robotę.
Czasem są błędy. Zamiast "egzegetów żydowski" to pisze "agentów żydowskich", błędów po za tym jest bardzo mało.


Słuchaliśmy w pierwszym czytaniu o potopie i spróbujmy zmierzyć się z takim problemem. Ile zwierząt było właściwie w arce problemem, który trochę wynika z tekstu czy z Nie. Niekompatybilności tekstu. Posłuchajmy więc co mówi? Pismo Święte na ten temat, a potem spróbujemy się zmierzyć to z tą z tym pytaniem. Pierwsza INFORMACJA O ilości zwierząt w arce podana jest w księdze rodzaju rozdział szósty wersety dziewiętnasty i dwudziesty. Spośród wszystkich istot żyjących wprowadź do Arki po parze mówi Pan Bóg do nowego samca i samicę, aby ocalały wraz z tobą od zagłady z każdego gatunkami ptactwa, bydła i zwierząt pełzających po ziemi po parze. Niechaj wejdą do ciebie, aby nie wyginęły, a te nabierz sobie wszelkiej żywności wszystkiego, co nadaje się do jedzenia, jest zgromadzić u siebie, aby była na pokarm dla ciebie i na paszę dla zwierząt i nawet wykonał wszystko tak jak Bóg polecił mu uczynić. Nie mamy ryb, mamy zwierzęta, mamy ptaki po parze. Yy dosłownie ze wszystkich ciał znaim, to są dwójki dwójki czy 2 po 2 ze wszystkiego. Bardzo ciekawe, że na określenie zwierząt samedi Samica, autor Biblijną, używa słowo mężczyzna i niewiasta mężczyzną i niewiastą stworzył ich za karczunek. Kawa. Takie same sformułowanie jest też do zwierząt. To jest pierwszy tekst. Potem zaraz potem następuje siódmy rozdział, w którym czytamy, tak, a potem pan rzekł do Noego, Wejdź wraz z całą twoją rodziną do areki, bo przekonałem się, że tylko ty jesteś wobec mnie prawy. Wśród tego pokolenia z wszystkich zwierząt czystych weź z sobą 7 samców i 7 samic ze zwierząt nieczystych po jednej parze, samca i samice również i z ptactwa po 7 samców i po 7 samic, aby w ten sposób zachować ich potomstwo dla całej Ziemi. A więc tutaj widzimy, że po 7 po 7 samców i 7 samic, czyli po 7 par i znowu bardzo ciekawe, że już nie jest mężczyzna i kobieta i kobieta, ale jest określenie zwierząt. Mąż i żona też takie same jak na ludzi, iż Isza, Samiec i Samica. Dalej czytamy w wersecie ósmym i dziewiątym tego siódmego rozdziału ze zwierząt czystych i nieczystych z polactwa i ze wszystkiego, co pełza po Ziemi po 2 sztuki. Samiec i samica weszły do niego do Arki. Tak jemu Bóg nakazał. No i znów mamy zdziwienie. Wcześniej mówiłeś po 7, a tutaj weszły po 2, ale tekst grecki raczej hebrajski, który mówi już nie 2 tylko szwai MSZ Naim czyli 2 2 po 2 ale można by też tłumaczyć parami albo poparzę. No nie do końca sugeruje, że to były tylko parę, ale żeby wchodzili parami duo a Izrael thon tłumaczą Grecy, że wchodzili dwójkami. Chodziły parami werset piętnasty w siódmym rozdziale. Wszelkie istoty, w których było tchnienie życia, weszły po parze do Arki, czyli podobnie jak w 8 i 9. Jeszcze na koniec to co było w pierwszym czytaniu sformułowanie Noe zbudował ołtarz dla pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych, złożył je w ofierze całopalną i na tym ołtarzu nie jest powiedziane ile, ale jeżeli by były tylko para i wziął ze wszystkich zwierząt czystych, no to byłby problem z rozmnażaniem nie? No bo nawet jakby wziął tylko samca. No to samice się sama nie rozmnoży. A więc widzimy, że być może było ich więcej, no bo, no bo trudno by było, żeby po prostu wziął tylko do Arki po to, żeby złożyć w ofierze, a potem te zwierzęta wyginęły, więc tu mamy teksty biblijne, które tak naprawdę rodzą nam pytanie, czy było po parze z każdego zwierzęcia, czy jednak było po 7 par czystych, a po jednej parze nieczystych? Najpierw jeszcze zadamy sobie pytanie, jaka duża była arka i ile zwierząt mogła pomieścić, czy ile zwierząt w ogóle jest na świecie nie długość arki 300 łokci to jest 150 m około długość łokcia jest różna, ale to jest około pół metra 50 łokci to jest szerokość 25 m i wysokość 30 łokci czyli czyli 15 m wysokości, ale w szóstym rozdziale pan był mówi uczyń przegrody dolną drugą i trzecią. Przegrody Dolną drugą i trzecią, co mogłoby sugerować, że albo mamy 3 przy piętra 3 piętra i wtedy każda z nich ma wysokość 5 m albo mamy 3 przegrody czyli 4. Tak naprawdę pomieszczenia czyli 15 m dzielimy na 4 to to wysokość jest gdzieś koło 4 m zakładając że były 3 poziomy warce i biorąc pod uwagę te długości mamy 3750 m² na każdym poziomie maksymalnie no i łącznie to jest 11250 m² gdyby to podzielić na centymetry to mamy. Za 112 milionów centymetrów kwadratowych. Jeśli się szacuje, że dzisiaj na świecie jest około 7,7 miliona zwierząt, ale odkryto niecałe 2 miliony, to wychodzi gdzieś 14 cm kwadratowych na jedno zwierzę. Czyli jak ta kartka ma 400? 30 15 X 20, czyli ta kartka ma 300 cm kwadratowych. Czysta centymetrów no to no ryby trzeba wyłączyć no 20 cm X 1 to na tej kartce powinno się zmieścić tak z 15 zwierząt nie, no i zmienić niektóre się się zmieści, nie ze słoniem będzie gorzej, więc oczywiście obrażenie mamy takie dziwne stąd. Stąd dzisiaj się oczywiście mówi, że to jest tylko taki przykład i i tutaj zacytowałem wam yy autora komentarza do księgi rodzaju po polsku najlepszego, który który pisze, że nacjonalistyczne spekulacje na temat tego, jak w praktyce było możliwe zgromadzenie wszystkich zwierząt nie mają sensu, więc w ogóle to co mówiłem wcześniej nie ma sensu, bo coś w ogóle nad tym zastanawiać, ale bardzo mi się podoba. Zdaniem mojemu liberca z dwunastego wieku Żyda, który mówi, że i w jaki sposób zmieściły się wszystkie zwierzęta w warce, bo to był cud. Cud, że się mówi, a dlaczego Pan Bóg cudem nie uratował noego od potopu, a dlatego, że jak człowiek na grzeszył, to człowiek mu się troszeczkę popracować, pokutować, żeby żeby, żeby zostało ocalone. Dlatego budowa Arki była wkładem ludzi, żeby został ocalony, a to, że się zwierzęta zmieścił, to był cud Pana Boga ze strony Pana Boga, więc rzeczywiście takie bardzo byśmy powiedzieli średniowieczne tłumaczenie, ale bardzo ciekawe to odnośnie tylko tego kwestii zmieszczenia czy nie zmieszczenia wydaje się naprawdę, że ze z punktu widzenia autora biblijnego. Który znał zwierzęta i ile wtedy mógł zwierząt znać, jak popatrzymy na przykład na Pismo Święte? Ile tych zwierząt jest to spokojnie? Wszystkie zwierzęta, które były znane autorowi, mogły się zmieścić w arce. Ale nas bardziej interesuje, jak pogodzić to, czy to są 2 pary, czy to jest po prostu 7 par no i najczęstsza odpowiedź dzisiejsza jest taka, że pismo święte, zwłaszcza księga rodzaju, składa się z różnych fragmentów. To znaczy dzisiaj mamy jedną księgę, ale one są brane z różnych źródeł. Te fragmenty i tak jak mamy 2 opisy stworzenia świata tak mamy 2 opisy potopu one zostały zszyte razem, jeden opis potopu pochodzi z dziewiątego wieku, to jest tak zwana redakcja. Na drugi z piątego kapłańska i według tej stycznej byłoby po prostu po 7 par czystych i i po 7 par czystych, a według kapłańskie tylko po prostu poparzę i dlatego autor potem mając 2 źródła a nie chcąc wyrzucać jednego czy drugiego, tak po prostu to powstrzymał tak popisał, żeby to generalnie wyglądało że to ma sens. No i generalnie ma sens aczkolwiek rodzi się wrażenie że że że jest pewnego nie że jest niekonsekwencja ale teraz byśmy powiedzieli najczęstsza dzisiaj odpowiedź biblijna. Druga odpowiedź taka bardzo tradycyjna, która też jest w naukach biblijnych. Można powiedzieć, może może zmarginalizowana, ale która była przez wieki rozumiana była tak, że najpierw pan mówi, weź z każdego zwierzęcia poparzę. Więc wiadomo było, że weź poparzę chodzi o to, żeby dwójkami wchodzili. Czyli nie rób tak, że zostawisz samca, a weźmiesz samice albo nawet weź poparzę, natomiast potem w siódmym rozdziale na początku tłumaczy dokładnie, czyli wejść z każdego zwierzęcia, a teraz ci tłumaczę dokładnie z tych czystych weź 7 par, a z tych nieczystych też poparzę. Dlaczego? Czystych więcej? No z tego względu, że jak potem wyjdziesz z Arki, trzeba powiedzieć złożyć w ofierze. No to już będziesz miał, nie? To już po prostu będziesz miał, że to jest dlaczego 7 no nie wiemy 7 jest liczba doskonała. Trudno nam to powiedzieć. Znowu jeden z agentów żydowskich mówi David King Chest trzynastego wieku mówi, że no Pan Bóg wskazał 7 no to 7 nie trzeba się pytać dlaczego 7. Więc może. Żeby powiedzieć, że zarówno raz i w tradycji żydowskiej czy mizrachi komentarz naszego to ktorys szesnastego wieku czy w dzisiejszych Hamilton czy wen Ham to są naprawdę agenci dosyć poważni uważają, że to jest tak zwane od ogółu do szczegółu. Czyli ogólnie pan mógł wejść z każdego zwierzęcia, byśmy dzisiaj powiedzieli, a potem uszczegóławia. Jeszcze inny sposób tłumaczenia tej rozbieżności. To jest to 7, że to nie chodzi o 7 par, że to nie chodzi o 7 par tylko że chodzi o 7 znaczeniu 2 x 3 czyli czy 3 pary po 2 samca i samice i jedna czy samca czy samice to nie jest istotne i dlaczego by to co by miało to znaczyć że to ostatnie jedno które które jakby można powiedzieć no nie pasuje do tej siódemki będzie potem złożony w ofierze, bo jedno wystarczy złożyć w ofierze natomiast po prostu. Chodziłoby tylko o to, żeby one wchodziły parami, no dosyć to karkołomna taka taka próba odpowiedzi na, ale ale ona istnieje, więc też ją podaje, więc to mamy takie 3 podstawy odpowiedzi więcej nie ma więcej się jakby nie dowiemy która jest prawdziwa. No to wiadomo, że będziemy wiedzieli dopiero po śmierci. Z innych takich ciekawostek, jeśli chodzi o kwestię tych zwierząt w arce, to nie wiemy, skąd była idea. Czyste, nieczyste, wyrasta ona z tabu ma podłoże kultowe, potem pojawia się w prawie mojżesza. Dlatego w tradycji się mówi, że Bóg już objawił nowemu. To co potem powiem mojżeszowi, jakie zwierzęta są czyste, czy nie czyste, albo inni mówią, że no już był tak mądry, że wiedział, które są czyste, a które nieczyste. Dlatego był był Święty sprawiedliwy, bo wiedział, co jest dobre, a co złe, że to chodzi tylko o takie pokazanie, że że no. A doskonałość nowego polega na tym, że on wie, co jest dobre. Co jest złe. Rasi wspomina, że zwierzęta przychodziły dobrowolnie, to znaczy przyprowadziły, ale one przychodziły dobrowolnie i nie mogły współżyć w tym w arce, że nie mogły. Nie mogło być stosunków seksualnych. Było takie długo przeświadczenie, że jednym z powodów tego zepsucia przedmiotowym to były stosunki seksualne. I teraz, żeby naprawić świat, trzeba się powstrzymać od tych stosunków seksualnych, więc zwierzęta były osobno w arce. Jeszcze z innych ciekawostek jest na przykład Święty ambroży, który bardzo idzie tutaj w taką w takie tłumaczenie meta metaforyczne, byśmy powiedzieli, no i on zastanawia się, co znaczy ta liczba 7 liczba 2 no i mówi liczba 7 to jest liczba doskonała w matematyce. To jest ta liczba, która się jest liczbą niepodzielną. To jest liczba, która oznacza doskonałość, a więc kogo ona oznacza? Ona oznacza tydzień, tydzień jest taki 7 dni tygodnia, to jest czas doskonały, zwłaszcza siódmy dzień tygodnia, który jest dniem świętym. Ale też mówi, że siódemka to jest oznaka dziewic, bo tak jak w 7 mnie nie da się podzielić. Tak dziewica się nie da podzielić. Ona jest można powiedzieć tylko dla siebie, nie jest dla nikogo bardzo ciekawa interpretacja. Natomiast dwójka to jest liczba podzielna. To jest jakby niedoskonała. Jeśli coś da się podzielić, to znaczy, że nie jest doskonałe. Bardzo ciekawa koncepcja jeszcze wyrastająca ze świata greckiego. Tyle niech będzie na temat ilości zwierząt kwarce oczywiście rozdziały od jeden do 11 w Biblii księgi rodzaju są tak zwaną prehistorią, czyli musimy pamiętać, że nie wszystko należy po prostu interpretować. Czy powinno się nawet historycznie, ale myślę, że do tego jeszcze tematu wrócimy, bo kwestia potopu jest tak absolutnie obecna we wszystkich prawie kulturach i we wszystkich mi tak, że to jest zaskakujące. Czy czasami rzeczywiście ileś tam 1000 lat temu? Nie był jakieś powszechnej katastrofy na na świecie, skoro wspominają o niej i aborygeni w Australii i Indianie w Ameryce.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 593
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest pewne niebezpieczeństwo z AI, którego nie poruszyliśmy.
Mianowicie generowanie obrazków.
Można generować co się chcę.
Wpiszemy Pies
dostaniemy obrazek z pieskiem
Wpiszemy, Biały piesek
Będzie biały piesek

Wpiszemy Piesek, wiek 21 miesięcy, z czerwoną kokardką na głowie, z małymi szpiczastymi uszkami, z podwiniętym obstrzyżonym ogonkiem, z czarną plamką na brzuszku.
Dostaniemy go
Chyba nie muszę pisać jaśniej co mam na myśli.
,, albo napiszę jedną z opcji.

Blokada stron nastolatkom może okazać się zbyteczna.


,, a to rezultat na hasło
Mary, mother of Jesus

Obrazki wygenerowane na moim komputerze. Na jeden obrazek komputer potrzebował 13 sekund.

Może gdybym zapodał lepszy opis co chcę mieć to byłoby lepiej,,, ale czy warto kombinować, zawsze znajdzie się coś co jest nie tak jak powinno na obrazku. Tego typu obrazki muszą być idealne.

Obrazek

Obrazek
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK