Kto był winny za plagi egipskie?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszystkim nam wpajano od dzieciństwa że plagi egipskie spadły na Egipt z winy Faraona. Ale czy tak było na prawdę? Z Biblii wynika coś odwrotnego.

BÓG MÓWI MOJŻESZOWI ŻE UCZYNI SERCE FARAONA UPARTYM, BY NIE ZECHCIAŁ ZEZWOLIĆ NA WYJŚCIE LUDU IZRAELA I WTEDY BÓG BEDZIE MIAŁ PRETEKST BY ZABIĆ SYNA PIERWORODNEGO FARAONA [Biblia Tysiąclecia, ST, WJ 4, 21-23]

21 Pan rzekł do Mojżesza: «Gdy będziesz zbliżał się do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia wszelkich cudów, jaką ci dałem do ręki, i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu. 22 A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael. 23 Mówię ci: Wypuść mojego syna, aby mi cześć oddawał; bo jeśli zwlekać będziesz z wypuszczeniem go, to Ja ześlę śmierć na twego syna pierworodnego"».

Gdyby zapisane w Biblii by było tak : "Ja pozwolę by Faraon miał uparte serce" to wtedy winny by był Faraon bo miałby wtedy wolną wolę i byłaby to jego osobista decyzja ale mamy zapisane w Bibli tak: "Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu." więc Faraon był w tym momencie niewinną marionetką bo BÓG swoją mocą sprawił że ten nie mógł podjąć innej decyzji.

Niech mi ktoś wyjaśni czemu oficjalnie zwalono winę na Faraona i tak uczy się dzieci i całe pokolenia a w Bibli jest napisane że to BÓG sam sabotował to co "niby" chciał osiągnąć od Faraona? :-\
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 14:41 przez Kamil, łącznie zmieniany 1 raz.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kamil


Chodzi tutaj o pokazanie prawdy o tym że Bóg jest Panem historii i że wszystko co się dzieje na świecie jest w Jego ręku i zostało przez Niego dopuszczone.

Nie chodzi o to że faraon został pozbawiony wolnej woli i stał się zombie sterowanym przez Boga tylko o to ze Bóg dopuścił takie okoliczności , taki sposób wychowania faraona, takich doradców i takie błędy w myśleniu faraona że jego serce stało się zatwardziałe nawet w obliczu wielu Bożych znaków.
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post


Chodzi tutaj o pokazanie prawdy o tym że Bóg jest Panem historii i że wszystko co się dzieje na świecie jest w Jego ręku i zostało przez Niego dopuszczone.

Nie chodzi o to że faraon został pozbawiony wolnej woli i stał się zombie sterowanym przez Boga tylko o to ze Bóg dopuścił takie okoliczności , taki sposób wychowania faraona, takich doradców i takie błędy w myśleniu faraona że jego serce stało się zatwardziałe nawet w obliczu wielu Bożych znaków.
Biblia mówi dokładnie coś odwrotnego niż to co sugerujesz. Na jakiej podstawie odwrotnie odczytujesz słowa Biblii? Dlaczego mówisz że nie oto chodzi jak tam pisze dokładnie tak że oto chodzi. Gdyby było napisane że BÓG pozwolił na zatwardziałość serca Faraona to nie było by tu tematu, ale napisane jest że: Bóg zatwardzi serce Faraona więc widzę tu ewidentny problem z niemówieniem prawdy.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 15:37 przez Kamil, łącznie zmieniany 1 raz.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kamil pisze: 03 gru 2023, 15:36
Chodzi tutaj o pokazanie prawdy o tym że Bóg jest Panem historii i że wszystko co się dzieje na świecie jest w Jego ręku i zostało przez Niego dopuszczone.

Nie chodzi o to że faraon został pozbawiony wolnej woli i stał się zombie sterowanym przez Boga tylko o to ze Bóg dopuścił takie okoliczności , taki sposób wychowania faraona, takich doradców i takie błędy w myśleniu faraona że jego serce stało się zatwardziałe nawet w obliczu wielu Bożych znaków.
Biblia mówi dokładnie coś odwrotnego niż to co sugerujesz. Na jakiej podstawie odwrotnie odczytujesz słowa Biblii? Dlaczego mówisz że nie oto chodzi jak tam pisze dokładnie tak że oto chodzi. Gdyby było napisane że BÓG pozwolił na zatwardziałość serca Faraona to nie było by tu tematu, ale napisane jest że: Bóg zatwardzi serce Faraona więc widzę tu ewidentny problem z niemówieniem prawdy.
No nie. Nie jest w Biblii napisane w jaki sposób Bóg uczynił upartym serce faraona.A ja wyjaśniłem jak.

Twoje twierdzenie że Bóg uczynił faraona pozbawioną wolnej woli marionetka nie ma podstaw w Biblii.
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

No nie. Nie jest w Biblii napisane w jaki sposób Bóg uczynił upartym serce faraona. A ja wyjaśniłem jak.
Twoje twierdzenie że Bóg uczynił faraona pozbawioną wolnej woli marionetka nie ma podstaw w Biblii.
hmmm Wyjaśniłeś coś sobie co nie ma podstawy w Biblii a uważasz jakby to miało być tak jak sobie to tłumaczysz. Ok to inaczej przytocz mi cytat z Biblii o Faraonie że nie był marionetką. ;) Podaj mi inny fragment na potwierdzenie swej tezy.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 16:11 przez Kamil, łącznie zmieniany 1 raz.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kamil pisze: 03 gru 2023, 16:00
No nie. Nie jest w Biblii napisane w jaki sposób Bóg uczynił upartym serce faraona. A ja wyjaśniłem jak.
Twoje twierdzenie że Bóg uczynił faraona pozbawioną wolnej woli marionetka nie ma podstaw w Biblii.
hmmm Wyjaśniłeś coś sobie co nie ma podstawy w Biblii a uważasz jakby to było to tam tak zapisane. Ok to inaczej przytocz mi cytat z Biblii o Faraonie że nie był marionetką. ;) Podaj mi inny fragment na potwierdzenie swej tezy.
No nie. Tezę uzasadnia ten kto ją stawia. To ty musisz uzasadnić tezę że faraon był pozbawioną wolnej woli marionetką.
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post


No nie. Tezę uzasadnia ten kto ją stawia. To ty musisz uzasadnić tezę że faraon był pozbawioną wolnej woli marionetką.
Ja nie postawiłem TEZY tylko stwierdziłem FAKT na podstawie tego co jest napisane. Jakby było inaczej zapisane to co przytoczyłem wcześniej to mógłbym wysunąc odmienny pogląd. To ty wysunąłęś TEZĘ z czegoś czego nie ma zapisanego w Biblii. ;) Ja wysunąłem WNIOSEK z tego co było zapisane. ;)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kamil pisze: 03 gru 2023, 16:22

No nie. Tezę uzasadnia ten kto ją stawia. To ty musisz uzasadnić tezę że faraon był pozbawioną wolnej woli marionetką.
Ja nie postawiłem TEZY tylko stwierdziłem FAKT na podstawie tego co jest napisane. Jakby było inaczej zapisane to co przytoczyłem wcześniej to mógłbym wysunąc odmienny pogląd. To ty wysunąłęś TEZĘ z czegoś czego nie ma zapisanego w Biblii. ;) Ja wysunąłem WNIOSEK z tego co było zapisane. ;)
No nie. Ty postawiłeś tezę o faraonie marionetce a ja wyjaśniłem że w Biblii nie jest napisane w jaki sposób Bóg uczynił upartym serce faraona i wyjaśniłem w jaki sposób Bóg mógł uczynić upartym serce faraona nie czyniąc go marionetką i nie pozbawiając go wolnej woli.

czyli twoje teza nie ma podstaw chyba że przedstawisz jakieś kolejne, mocniejsze argumenty na jej poparcie.

:D

I jeszcze tak rada techniczna - używaj opcji - "odpowiedź z cytatem" - środkowy przycisk w prawym górnym rogu. Będzie bardziej czytelnie.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 16:31 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 03 gru 2023, 15:20
Kamil pisze: 03 gru 2023, 14:36 Wszystkim nam wpajano od dzieciństwa że plagi egipskie spadły na Egipt z winy Faraona. Ale czy tak było na prawdę? Z Biblii wynika coś odwrotnego.

BÓG MÓWI MOJŻESZOWI ŻE UCZYNI SERCE FARAONA UPARTYM, BY NIE ZECHCIAŁ ZEZWOLIĆ NA WYJŚCIE LUDU IZRAELA I WTEDY BÓG BEDZIE MIAŁ PRETEKST BY ZABIĆ SYNA PIERWORODNEGO FARAONA [Biblia Tysiąclecia, ST, WJ 4, 21-23]

21 Pan rzekł do Mojżesza: «Gdy będziesz zbliżał się do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia wszelkich cudów, jaką ci dałem do ręki, i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu. 22 A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael. 23 Mówię ci: Wypuść mojego syna, aby mi cześć oddawał; bo jeśli zwlekać będziesz z wypuszczeniem go, to Ja ześlę śmierć na twego syna pierworodnego"».

Gdyby zapisane w Biblii by było tak : "Ja pozwolę by Faraon miał uparte serce" to wtedy winny by był Faraon bo miałby wtedy wolną wolę i byłaby to jego osobista decyzja ale mamy zapisane w Bibli tak: "Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu." więc Faraon był w tym momencie niewinną marionetką bo BÓG swoją mocą sprawił że ten nie mógł podjąć innej decyzji.

Niech mi ktoś wyjaśni czemu oficjalnie zwalono winę na Faraona i tak uczy się dzieci i całe pokolenia a w Bibli jest napisane że to BÓG sam sabotował to co "niby" chciał osiągnąć od Faraona? :-\

Chodzi tutaj o pokazanie prawdy o tym że Bóg jest Panem historii i że wszystko co się dzieje na świecie jest w Jego ręku i zostało przez Niego dopuszczone.

Nie chodzi o to że faraon został pozbawiony wolnej woli i stał się zombie sterowanym przez Boga tylko o to ze Bóg dopuścił takie okoliczności , taki sposób wychowania faraona, takich doradców i takie błędy w myśleniu faraona że jego serce stało się zatwardziałe nawet w obliczu wielu Bożych znaków.
No właśnie chodzi o użycie słów. W Bibli użyto słowo UCZYNIĘ a nie DOPUSZCZĘ. To dwa różne słowa doprowadzające do innych wniosków. Sam zauważ że jak bronisz swojej wersji zdarzeń to nie używasz słowa UCZYNIŁ tylko DOPUŚCIŁ.
Cytuję twoją wypowiedź:

" Nie chodzi o to że faraon został pozbawiony wolnej woli i stał się zombie sterowanym przez Boga tylko o to ze Bóg dopuścił takie okoliczności , taki sposób wychowania faraona, takich doradców i takie błędy w myśleniu faraona że jego serce stało się zatwardziałe nawet w obliczu wielu Bożych znaków."
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 16:58 przez Kamil, łącznie zmieniany 2 razy.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 51
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kamil

To akurat nie ma znaczenia to że użyto słowa uczynię bo nie napisana w jaki sposób Bóg to uczynił. To juz wyjaśniałem nie ma co tego znowu międlić
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 03 gru 2023, 16:57
To akurat nie ma znaczenia to że użyto słowa uczynię bo nie napisana w jaki sposób Bóg to uczynił. To juz wyjaśniałem nie ma co tego znowu międlić
To jakie użyto słowo ma największe znaczenie. Bo DOPUŚCIŁ oznacza że nie zabrano wolnej woli komuś tylko dopuszczono komuś na podjęcie jakiejś decyzji. A UCZYNIŁ oznacza że nie dano wolnej woli, tylko wykonano swoją wolę.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dlaczego zatem Mojżesz używał słowa JEŻELI, skoro Bóg uczynił serce Faraona zatwardziałem w rozmowie z nim?
Jeśli Mojżesz znałby ostateczny stan serca faraona, to by nie użył takiego słowa. Mojżesz zatem nie wiedział co zrobi faraon, jaką podejmie decyzję.

Wj 10 BT
Wypuść lud mój, aby Mi służył. 4 Bo jeżeli będziesz zwlekał z wypuszczeniem ludu mego, to sprowadzę jutro szarańczę
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kamil tutaj super o tym mówi Mikołaj Kapusta:

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

@esperanza

No właśnie to potwierdza to co wcześniej mówiłem.

Mikołaj z tego filmiku chcąc wytłumaczyć/wybielić tą sytuację nawiązuje do następującego cytatu:
"11 Gdy faraon zauważył, że ustąpił ucisk, serce jego stało się twarde: nie usłuchał Mojżesza i Aarona, co też Pan zapowiedział."

I Mikołaj tu stwierdził po przeczytaniu powyższego cytatu że: "Czyli było powiedziane że BÓG zatwardzi jego serce, a potem widać że to jednak faraon sam to zrobił."

Z tego fragmentu "Gdy faraon zauważył, że ustąpił ucisk, serce jego stało się twarde" nie wynika że faraon sam utwardził swoje serce jak wnioskuje Mikołaj. To zdanie stwierdza tylko moment i fakt zatwardzenia serca faraona, nic więcej. Argument Mikołaja jest tutaj nietrafiony. Wcześniej BÓG zapowiedział że zatwardzi serce faraona, że stanie się nieustępliwy i tak BÓG dopełnił swojego słowa zatwardzając jego serce.
Dominik pisze: 03 gru 2023, 17:21 Dlaczego zatem Mojżesz używał słowa JEŻELI, skoro Bóg uczynił serce Faraona zatwardziałem w rozmowie z nim?
Jeśli Mojżesz znałby ostateczny stan serca faraona, to by nie użył takiego słowa. Mojżesz zatem nie wiedział co zrobi faraon, jaką podejmie decyzję.

Wj 10 BT
Wypuść lud mój, aby Mi służył. 4 Bo jeżeli będziesz zwlekał z wypuszczeniem ludu mego, to sprowadzę jutro szarańczę
Mojżesz użył słowa JEŻELI bo cytował słowa od BOGA. Słowo JEŻELI było jednym z słów w ramach cytatu: 'Tak powiedział Pan, Bóg Hebrajczyków: Dokądże będziesz zwlekał z upokorzeniem się przede Mną? Wypuść lud mój, aby Mi służył. 4 Bo jeżeli będziesz zwlekał z wypuszczeniem ludu mego, to sprowadzę jutro szarańczę do twego kraju"
Także to nie były słowa i przemyślenia Mojżesza tylko to było powtórzenie słów które kazał mu powiedzieć BÓG.

Super cytat wyciągnąłeś. Przeczytajmy twój cytat od 1 wersetu. Potwierdza on tylko moje wnioski.

[WJ 10,1-4]
1 I rzekł Pan do Mojżesza: «Idź do faraona, ponieważ uczyniłem twardym serce jego i jego sług, abym mógł czynić znaki swoje wśród nich, 2 i abyś opowiadał dzieciom twoim i wnukom, co zdziałałem w Egipcie. A znaki moje czyniłem między nimi, aby wiedzieli, że Ja jestem Pan». 3 Mojżesz i Aaron przybyli do faraona i rzekli do niego: «Tak powiedział Pan, Bóg Hebrajczyków: Dokądże będziesz zwlekał z upokorzeniem się przede Mną? Wypuść lud mój, aby Mi służył. 4 Bo jeżeli będziesz zwlekał z wypuszczeniem ludu mego, to sprowadzę jutro szarańczę do twego kraju


Czyli dzięki twojemu cytatowi znalazło się drugie potwierdzenie że BÓG przyznaje się że uczynił twardym serce jego i jego sług.

Dodano po 6 minutach 59 sekundach:
Panie administratorze czemu jak odpisuję konkretnej osobie np. Dominikowi to post wrzuca się do postu gdzie odpowiadam Robaczkowi? 2 razy próbowałem rozdzielić te moje 2 odpowiedzi a i tak na koniec skleja je w 1 post. Coś szwankuje bo wcześniej mi prawidłowo to działało.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 20:24 przez Kamil, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kamil ty podałeś cytat z innego przekładu. Z przekładu Mikołaja wynika, że to Faraon zatwardził swoje serce. Po za tym pominąłeś całą dalszą argumentację, która ma dla tematu bardzo istotne znaczenie. Posłuchaj jeszcze raz ze zrozumieniem, tak aby usłyszeć argumenty, bo narazie mam wrażenie, że słyszysz to chcesz usłyszeć i mijasz się przez to z prawdą.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Kamil
Posty: 36
Rejestracja: 03 gru 2023, 11:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 03 gru 2023, 22:22 @Kamil ty podałeś cytat z innego przekładu. Z przekładu Mikołaja wynika, że to Faraon zatwardził swoje serce. Po za tym pominąłeś całą dalszą argumentację, która ma dla tematu bardzo istotne znaczenie. Posłuchaj jeszcze raz ze zrozumieniem, tak aby usłyszeć argumenty, bo narazie mam wrażenie, że słyszysz to chcesz usłyszeć i mijasz się przez to z prawdą.

Tak przesłuchałem całość wywodu Mikołaja kilka razy dla jasności wcześniej też jak pisałem pierwszy post, ale nie ustosunkowałem się wcześniej do całej jego wypowiedzi więc wywnioskowałeś że nie wziąłęm jej całej pod uwagę. Dlatego teraz ustosunkuję się do całości by powiedzieć co uważam na ten temat.

Esperanza potwierdzasz że w zależności od wersji Biblii można wysunąć inne wnioski. To znaczy że tłumacze nie rozumieją co tłumaczą i potrafią nawet o 180 stopni odwrócić znaczenie słów? A gdzie tu natchnienie od BOGA? Przecież BIBLIA powinna być prosto czytana i jednotorowo a nie mieć milion wersji sprzecznych ze sobą tak by potem powstało mnóstwo teorii i rozłamów. Wg Ciebie prawo moralne może być pisane tak że widzisz sprzeczności? To że w innej wersji brzmi coś inaczej nie tłumaczy innej wersji. To tylko potwierdza wprowadzanie CHAOSU do RELIGII. Ile Religi powstało na podstawie jednej BIBLII? Czujesz że coś jest nie tak? Nieprawidłowe wersje powinny zniknąć z rynku by nie wprowadzać chaosu, ale nikomu na tym chyba nie zależy.

Tak zgadza się podałem z Biblii Tysiąclecia cytat. Biblia Tysiąclecia jest chyba najpopularniejszą wersją Biblii.

Mikołaj przytoczył chyba wersję POZNAŃSKĄ która brzmi tak:" Gdy zaś faraon zobaczył że nastała ulga, zatwardził swoje serce i nie posłuchał ich jak to przepowiedział JAHWE"

Ok ale tu nadal mamy konflikt słowny. To nic nie tłumaczy jak jedna strona mówi tak a druga strona mówi na odwrót. Mam wrażenie że piszący Biblie mają to gdzieś co piszą.

Mikołaj zwalił to na stylistykę Hebrajską że BOGU zarzucano pewne rzeczy chodź wg was powinno się czytać to że LUDZIE to robili sami z własnej woli. Przytoczył też fragment z Izajasza i jak Jezus się ustosunkował to tej przepowiedni z Izajasza. Ale tu nadal mamy problem bo nadal mamy słowo przeciwko słowu. I tu jest problem. Biblia sama ze sobą się kłóci i to widzę na wielu płaszczyznach. Nawet sam Jezus wielokrotnie podważa słowa i czyny swojego OJCA wprowadzając nowe standardy zachowania i mówiąc jednocześnie że nic nie zmienia ani nie podważa wprawie swojego OJCA.

Przykład pierwszy z brzegu jak Jezus podważa i nie egzekwuje prawa swojego OJCA:
1) JEZUS - działanie przy złamaniu prawa
Jezus sprytnie uratował kobietę przed KAMIENIOWANIEM mówiąc: Niech pierwszy rzuci kamień ten co jest bez grzechu". A to przecież jego OJCIEC narzucił prawo KAMIENIOWANIA kobiet "nierządnych". Jak był kiedyś taki gościu co zbierał drwa w szabat to OJCIEC się nie zastanawiał czy mu przebaczyć czy jakoś wyciągnać go z opresji tylko sytuacja była prosta: kazał go UKAMIENIOWAĆ

2) OJCIEC - odwrotne działanie przy złamaniu prawa
cytat: Naruszenie szabatu i kara za to UKAMIENIOWANIE
[BIBLIA TYSIĄCLECIA, ST, Księga Liczb, 15, 32- 36]
32 Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu1. 33 Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. 34 Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. 35 Pan zaś rzekł do Mojżesza: «Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować». 36 Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi.

ZOBACZ SPRZECZNOŚĆ OBU SYTUACJI:
1) w PIERWSZEJ LUDZIE CHCĄ UKAMIENIOWAĆ KOBIETĘ ALE POWSTRZYMUJE ICH MORALNIE JEZUS.
2) w DRUGIEJ SYTUACJI LUDZIE WSTRZYMUJĄ SIĘ Z NATYCHMIASTOWĄ EGZEKUCJĄ ALE TO BÓG NAKAZUJE IM UKAMIENIOWANIE

ALE TEMAT JAK JEZUS WIELOKROTNIE PODWAŻA PRAWA SWOJEGO OJCA PRZYTOCZĘ W OSOBNYM WĄTKU. Wiecie i nie chodzi mi oto że ja jestem za prawem egzekwowania bezdusznie prawa OJCA ale chodzi mi o sam fakt że JEZUS z OJCEM nie jadą w tą samą stronę. Mamy chaos moralny. ;)
Ostatnio zmieniony 04 gru 2023, 8:43 przez Kamil, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oczywiście @Kamil , Twoim zdaniem mamy chaos moralny i Twoim zdaniem Bóg Ojciec i Jezus nie idą w tym samym kierunku.
Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności, (1 J 1, 5) więc nie ma również żadnego rozdwojenia, albo sprzeczności.
„Bóg jest samą Prawdą, a Jego słowa nie mogą mylić” (KKK 215).

Choćby taka wiedza o Bogu prowadzi nas do wniosku, ze jeżeli nie rozumiemy Słowa Bożego to nasz problem, a nie Boga.
Więc zanim postawisz tezę, że Bóg się pomylił, albo ma w sobie sprzeczność, to najpierw zastanów się, gdzie Ty popełniasz błąd w rozumowaniu.

Zacznij od tego, że Bóg objawiał się człowiekowi stopniowo i na tyle na ile ludzie byli gotowi zrozumieć naukę Boga.
Naród Izraelski miał ciągle w swojej historii problemy z wiernością Bogu, z zachowaniem przykazań, z moralnością.
Nie byli gotowi na pojęcie miłosierdzia, dlatego najpierw Bóg uczył ich sprawiedliwości i posłuszeństwa.
Jezus uczył już miłości bezinteresownej do bliźniego, do nieprzyjaciół, pokazał jak przebaczać i być posłusznym Woli Ojca. Wzbogacił wiedzę o Bogu, ale nie zaprzeczył tej wiedzy jaką Izrael już miał. Bo Bóg jest Sprawiedliwy i Miłosierny.

Przyszedłeś szukać odpowiedzi czy "nauczać" ?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1871
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 825
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kamil pisze: 04 gru 2023, 8:23 ALE TEMAT JAK JEZUS WIELOKROTNIE PODWAŻA PRAWA SWOJEGO OJCA PRZYTOCZĘ W OSOBNYM WĄTKU. Wiecie i nie chodzi mi oto że ja jestem za prawem egzekwowania bezdusznie prawa OJCA ale chodzi mi o sam fakt że JEZUS z OJCEM nie jadą w tą samą stronę. Mamy chaos moralny. ;)
Nie podważa, a wypełnia prawo Ojca.

"Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo." Rz 1,8

Szkoda, ze tego nie odnajdujesz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1424
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1250
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Kamil Rozumiem, że możesz mieć zamieszanie w tym temacie, ale to wynika z nierozumienia Pisma Świętego. Tak w skrócie... W Starym Testamencie Pan Bóg dał takie prawa jak np. "oko za oko" ponieważ w tamtych czasach panowało całkowite bezprawie. Wyobraź sobie np. że ktoś komuś ukradł kozę, a okradziona osoba w zamian poszła I zabiła złodzieja i całą jego rodzinę. Ludzie w tamtych czasach różnili się od nas moralnie, nie rozróżniali tak dobra od zła. Przestrzeganie prawa wtedy ustanowionego przez Boga było dla nich wysiłkiem. Było dostosowane do tamtych czasów. To nie był jednak zamiar Pana Boga dla nas od samego początku. To grzech pierworodny sprawił, że się takimi staliśmy. Potrzeba nam (ludziom) wychowania, ale stopniowego. W tamtych czasach nikt nie przyjąłby Słów Pana Jezusa aby np. kochać nieprzyjaciół. Ludzie nie byli na to gotowi...
Pan Jezus nie znosi prawa, ale uzupełnia je. Pokazuje jaki jest zamysł Boży dla ludzi, jakimi mamy się stawać.
To znaczy że tłumacze nie rozumieją co tłumaczą i potrafią nawet o 180 stopni odwrócić znaczenie słów?
Język np. hebrajski jest trudny do przetłumaczenia na nasz. To wykazał Mikołaj, który na codzień zagłębia się w Pismo Święte, czyta różne przekłady, również w języku oryginalnym.

Słowo Boże to Słowo Żywe aby chociaż trochę przybliżyć się do zrozumienia o czym mówi trzeba mieć najpierw relację z Panem Bogiem. To są trudne teksty aby czytać je tak sobie jak zwykłą książkę. Potem wynikają z tego takie niezrozumienia i problemy jak Twoje.
Tyle ci mogę powiedzieć, że błądzisz w swoim myśleniu. Nie zgadza się ono z prawdą. Weź pod uwagę, że Kościół czyta Pismo Święte od wielu wieków i dochodzi do innych wniosków. Jeśli szukasz prawdy to moja rada zacznij od relacji z Panem Bogiem i nauki Kościoła.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tu masz opracowanie jaki jest teologiczny sens Księgi Wyjścia i czego mają nas o Bogu pouczyć tam zawarte historie:

https://biblicum.my.wiara.pl/temat/kurs ... -wyklad-12
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)