Zmartwychwstanie ciał.... po kremacji?

Komunia z Bogiem i ze wszystkimi zbawionymi. Aniołowie. Koniec czasu i dziejów. Zmartwychwstanie. Modlitwa za dusze w czyśćcu. Odpusty
Pepe33
Posty: 5
Rejestracja: 29 wrz 2023, 12:30
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć

Mam takie pytanie od czasu do czasu zdarza mi się obejrzeć filmik na tik toku którzy prowadzą księża i odpowiadają na trudne pytania religijne.Ja wierzę że moja dusza zmartwychwstanie na sąd ostateczny lecz problem jest taki ,że ciała które są skremowane nie dostąpią zmartwychwstania tak wynika z wyjaśnień księdza. Skoro sam Jezus mówi ,że przy sądzie ostatecznym powstaniemy z martwych.

Pytanie czy księża na Tik Toku mają rację? jest nieprecyzyjne, bo zapewne jest ich wielu, i nie możemy odpowiedzieć za wszystkich. Dlatego zmieniam tytuł wątku. Magnolia
Ostatnio zmieniony 04 mar 2024, 13:34 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1419
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1248
Podziękowano: 1063
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hej @Pepe33 👋
Nie ma znaczenia czy ciało jest skremowane czy nie. Który ksiądz tak powiedział? Jesteś pewny, że to prawdziwy ksiądz albo w ogóle katolicki? A może coś źle zrozumiałeś?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2008
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1573
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hej

Podrzucisz link do tego filmu?

Kościół katolicki nie zabrania kremacji.

Kan. 1176 - § 1. Wiernym zmarłym należy urządzić pogrzeb kościelny, zgodnie
z przepisami prawa.
§ 2. Pogrzeb kościelny, przez który Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje
szacunek ich ciału i jednocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać
z zachowaniem przepisów liturgicznych.
§ 3. Kościół usilnie zaleca utrzymanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych; nie
zakazuje jednak kremacji, jeżeli nie została wybrana z motywów przeciwnych nauce
chrześcijańskiej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Artur
Posty: 3
Rejestracja: 03 mar 2024, 19:08
Wyznanie: katolicyzm

Nieprzeczytany post

Tiktoki nie dają nieomylności księżom.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nic nie daje nikomu nieomylności. Człowiek z natury , czyli z woli Bożej był, jest i będzie zawsze omylny. Trzeba używać własnej głowy.
Apolonia
Posty: 51
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 34
Podziękowano: 28
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przecież gdyby ciało po kremacji nie mogło zmartwychwstać, to co z ludźmi, którzy ulegli tak jakby mimowolnej kremacji w wyniku katastrofy lub np. bombardowania? W ostrożnym podejściu Kościoła do kremacji jest po prostu troska o to, byśmy my, żyjący nie zapominali o tej prawdzie wiary - bo są religie, które głoszą np. że ciało jest złe, a śmierć to wyzwolenie z ciała. A my wierzymy, że ciało jest dobre i ważne, a na dodatek zmartwychwstaniemy cieleśnie i najlepszym tego symbolem jest pochowek ciała niespopielonego. A nie ma obawy o to, że Bóg nie będzie w stanie przywrócić nam spopielonego ciała. Nie chodzi przecież o to, które atomy będą budowały nasze nowe ciała, one na pewno będą przemienione i nie wiemy ani dokładnie jak to się stanie, ani jakie te ciała po zmartwychwstaniu będą.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Z jakich atomów? Zastanówmy się. Przecież już nawet dusza nie jest z atomów, jest nie fizyczna, lecz duchowa. Oczywiście, jeśli w ogóle jest. W związku z tym jakiekolwiek "bytowanie", "świętych obcowanie" po śmierci obojętnie, w Niebie czy Piekle - nie może z samej zasady opierać się na fizyce, na atomach tylko na duchowości. Zatem forma pochówku jest obiektywnie obojętna. Wszelkie inne nauki w tym temacie są podejrzane i nieuczciwe. Komercyjne.
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy znów w podstawówce i chwilę pomyślmy. Gdyby od zarania ludzkości, i nie od "Raju" 7 tysięcy lat temu, tylko od humanoidów wszystkie atomy człowiecze wędrowałyby z Ziemi w zaświaty, obojętne, czy tylko do Piekła, jak przed Odkupieniem, czy później też do Nieba, a od niedawna, znaczy od średniowiecza także dodatkowo do Czyśćca - tu na dole mogłoby nastąpić zachwianie równowagi systemu, zmiany klimatu i podobne.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2024, 9:17 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Pepe33
Posty: 5
Rejestracja: 29 wrz 2023, 12:30
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Esperanza

Oglądałem kiedyś filmik takiego księdza z krosna i tam ktoś zadał pytanie czy jeśli ciało jest skremowane a nie pochowane w trumnie to ksiądz odpowiedział, że ciało które jest skremowane nie powstanie z zmartwych i na sąd ostateczny.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1861
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 432
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pepe33 pisze: 09 mar 2024, 22:21 Esperanza

Oglądałem kiedyś filmik takiego księdza z krosna i tam ktoś zadał pytanie czy jeśli ciało jest skremowane a nie pochowane w trumnie to ksiądz odpowiedział, że ciało które jest skremowane nie powstanie z zmartwych i na sąd ostateczny.
Ksiądz też może się mylić.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
ODPOWIEDZ