1 maja w godzinach 10 - 14 forum będzie niedostępne, ponieważ będzie ono aktualizowane.

Rozmowy z UbogimWDuchu

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 17 kwie 2024, 22:30
Dlatego chcę zjednoczyć się z nim w jego śmierci i zmartwychwstaniu. Czego obrazem jest chrzest.
Zanurzenie w wodę i wynurzenie z wody.
Śmierć starego człowieka i narodziny nowego.
Ale skoro Jezus nie jest dla ciebie Bogiem to czyją mocą zmartwychwstał?

Tylko prawdziwy Bóg ma moc pokonać śmierć i zmartwychwstać.
Chrzest w imię Jezusa człowieka, nie ma mocy...
No bo jak człowiek, nawet tak doskonały jak Jezus, miałby zmazać grzechy wszystkich ludzi i ich odkupić?!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 kwie 2024, 8:57
UbogiWDuchu pisze: 17 kwie 2024, 22:30
Dlatego chcę zjednoczyć się z nim w jego śmierci i zmartwychwstaniu. Czego obrazem jest chrzest.
Zanurzenie w wodę i wynurzenie z wody.
Śmierć starego człowieka i narodziny nowego.
Ale skoro Jezus nie jest dla ciebie Bogiem to czyją mocą zmartwychwstał?

Tylko prawdziwy Bóg ma moc pokonać śmierć i zmartwychwstać.
Chrzest w imię Jezusa człowieka, nie ma mocy...
No bo jak człowiek, nawet tak doskonały jak Jezus, miałby zmazać grzechy wszystkich ludzi i ich odkupić?!
Olbrzymi temat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvation ... #Atonement

Generalnie, staram się szukac odpowiedzi w kontekście judaizmu drugiej światyni i używając terminologii pisarzy biblijnych.
Szanuję teologie późniejszych wieków, ale wydają mi się one zbyt daleko odchodzące od źródeł.
Inspirują mnie myśli Nowej Perspektywy na temat Pawła i to co pisali James Dunn oraz N.T.Wright.

Ale nie pretenduję do tego, że mam wszystko uporządkowane.
Jestem amatorem - magistrem nauk społecznych - obecnie zwykłym testerem oprogramowania po politologii ;) Raczej biorę to co akurat gdzieś porusza struny (i stroi) mojej duchowości i rozumu.

Postaram się coś jeszcze napisac w odpowiedzi na Twoje pytania.
Ale to później.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

@UbogiWDuchu
Sprawdziłam Twoją denominację i zaskakuje mnie, że można uważać Jezusa za Syna Bożego, ale odmawiać Mu bycia Bogiem.
No bo zobacz, jak krowa jest w ciąży to urodzi się cielak. Jak kobieta jest w ciąży to urodzi się dziecko, ludzkie dziecko.
Jak myszy się rozmnażają to rodzą myszy... i tak dalej...rozmnażanie jest w obrębie danego gatunku.
To jest logiczne, że kangur nie urodzi myszy... rozumiesz...?

To jeżeli uważacie Jezusa Synem Bożym, to znaczy Synem Boga, to dla mnie jest logiczne ze Jezus jest Bogiem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 kwie 2024, 15:51 @UbogiWDuchu
Sprawdziłam Twoją denominację
Zamiast systematyzować dyskusję w oparciu o kryterium denominacji, ja wolę systematyzować w oparciu o kryterium idei, poglądów, decyzji interpretacyjnych itd
Magnolia pisze: 18 kwie 2024, 15:51 i zaskakuje mnie, że można uważać Jezusa za Syna Bożego, ale odmawiać Mu bycia Bogiem.
No bo zobacz, jak krowa jest w ciąży to urodzi się cielak. Jak kobieta jest w ciąży to urodzi się dziecko, ludzkie dziecko.
Jak myszy się rozmnażają to rodzą myszy... i tak dalej...rozmnażanie jest w obrębie danego gatunku.
To jest logiczne, że kangur nie urodzi myszy... rozumiesz...?

To jeżeli uważacie Jezusa Synem Bożym, to znaczy Synem Boga, to dla mnie jest logiczne ze Jezus jest Bogiem.
Czyli uważasz, że"Synowie Boży" ze Starego Testamentu byli po prostu Bogami?
Jakikolwiek z tych Synów Bożych był Bogiem?

Nefilim
Naród wybrany - Izrael
król Dawid
sędziowie
Efraim
itd

https://en.wikipedia.org/wiki/Son_of_Go ... ment_usage

EDIT:
Dlaczego zatem w Nowym Testamencie określenie "Syn Boży" ma znaczyc coś innego niż znaczyło wcześniej?
Dlaczego Syn Boży Jezus ma być Bogiem?
A Syn Boży: Dawid, Efraim, Izrael, Nefilim, sędziowie, królowie nie byli Bogiem?
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2024, 17:48 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bo tylko Jezus powiedział o sobie : Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 kwie 2024, 18:39 Bo tylko Jezus powiedział o sobie : Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
Co przez te słowa Chrystusa Pana rozumiesz?
Co to jest to "jedno"?
I dlaczego?

Dodano po 1 godzinie 41 minutach 51 sekundach:
Słowa Jezusa z Ewangelii Jana przekonują mnie do tego, że jedność, o której mówi dotyczy: woli, celu, priorytetów, zasad.

Mamy być jedno ze sobą nawzajem, ale i z Jezusem i z Ojcem.
To jest nasz cel, abyśmy powiedzieli "ja i Jezus i Ojciec i bracia i siostry w Kościele jedno jesteśmy".

O takiej jedności czytam w Jana 10:30.

‭Ewangelia według św. Jana 17:20-26 BW1975‬
[20] A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie. [21] Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. [22] A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy. [23] Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś. [24] Ojcze! Chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi dałeś, gdyż umiłowałeś mnie przed założeniem świata. [25] Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś; [26] I objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.

https://bible.com/bible/3490/jhn.17.20-26.BW1975
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2024, 20:53 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Apolonia
Posty: 53
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 30
Płeć:

Nieprzeczytany post

To dlaczego Żydzi chcieli ukamienować Jezusa jeśli Jego Osoba nie różni się tak naprawdę niczym od innych pobożnych, ale jednak nadal tylko - ludzi, stworzeń? Żydzi powiedzieli wyraźnie, że odczytali słowa Jezusa jako czynienie siebie równym Bogu. To była szokująca informacja, że Bóg stał się Człowiekiem i Pan Jezus objawiał ją stopniowo - ale uczeni w Piśmie zrozumieli bezbłędnie deklaracje Chrystusa o Sobie.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pytanie retoryczne?
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

Apolonia pisze: 18 kwie 2024, 22:46 To dlaczego Żydzi chcieli ukamienować Jezusa jeśli Jego Osoba nie różni się tak naprawdę niczym od innych pobożnych, ale jednak nadal tylko - ludzi, stworzeń? Żydzi powiedzieli wyraźnie, że odczytali słowa Jezusa jako czynienie siebie równym Bogu. To była szokująca informacja, że Bóg stał się Człowiekiem i Pan Jezus objawiał ją stopniowo - ale uczeni w Piśmie zrozumieli bezbłędnie deklaracje Chrystusa o Sobie.
Żydzi chętnie brali się za kamienowanie w różnych sytuacjach.
Ja te słowa odczytuję jako oskarżenie o zbytnie wywyższanie się i stawanie w miejscu przedstawiciela Boga na ziemi czyli Syna Bożego = króla Izraela. Również spoufalanie się ze świętością Boga i tym samym profanowanie jej przez uzurpowanie (w ich oczach) przez Jezusa, że jest posłanym od Ojca Mesjaszem.

Zresztą Jezus zwraca uwagę że Pismo Święte nazywa ludzi Bogami a on przecież nawet się tak nie nazwał tylko nazywając Boga Ojcem nazwał się Synem Bożym.

‭Ewangelia według św. Jana 10:30-39 BW1975‬
[30] Ja i Ojciec jedno jesteśmy. [31] Żydzi znowu naznosili kamieni, aby go ukamienować. [32] Odrzekł im Jezus: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków z mocy Ojca mego; za który z tych uczynków kamienujecie mnie? [33] Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem. [34] Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście? [35] Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone), [36] Do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? [37] Jeśli nie wykonuję dzieła Ojca mojego, nie wierzcie mi; [38] Jeśli zaś wykonuję, to choćbyście mi nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i wiedzieli, że we mnie jest Ojciec, a Ja w Ojcu. [39] Tedy znowu starali się go pojmać; lecz On uszedł ich ręki.

https://bible.com/bible/3490/jhn.10.30-39.BW1975


Zwróćcie uwagę że gdy Jezus powiedział że jest w Ojcu a Ojciec w nim również chcieli go ukamienować.

Dodano po 3 minutach :
Bycie "w Chrystusie" oraz Chrystus będący "w nas" to popularny w Biblii sposób wyrażania się.
Podobnie jak my w Bogu i Bóg w nas.

‭Ewangelia według św. Jana 17:21-23 BW1975‬
[21] Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. [22] A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy. [23] Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś.

https://bible.com/bible/3490/jhn.17.21-23.BW1975


Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
‭List św. Pawła do Kolosan 1:27 BW1975‬
[27] Im to chciał Bóg dać poznać, jak wielkie jest między poganami bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały.

https://bible.com/bible/3490/col.1.27.BW1975


Dodano po 56 sekundach:
‭List św. Pawła do Kolosan 3:3 BW1975‬
[3] Umarliście bowiem, a życie wasze jest ukryte wraz z Chrystusem w Bogu;

https://bible.com/bible/3490/col.3.3.BW1975


Dodano po 59 sekundach:
‭Pierwszy list św. Jana 4:15 BW1975‬
[15] Kto tedy wyzna, iż Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a on w Bogu.

https://bible.com/bible/3490/1jn.4.15.BW1975


Dodano po 3 minutach 34 sekundach:
Myślę że dla Żydów nawet Modlitwa Pańska czyli zwracanie się do Boga słowami "Ojcze nasz" mogła być już bluźnierstwem.
Bo była zbytnim zbliżaniem się do świętości.
A oni, dumni Judejczycy a szczególnie faryzeusze czy saduceusze nie chcieli pozwolić aby półpogańscy Galilejczycy tak bardzo spoufalali się z "ich" świetym Bogiem Jahwe.

Dodano po 9 minutach 53 sekundach:
‭Pierwszy list św. Jana 2:5-6 BW1975‬
[5] Lecz kto zachowuje Słowo jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy. [6] Kto mówi, że w nim mieszka, powinien sam tak postępować, jak On postępował.

https://bible.com/bible/3490/1jn.2.5-6.BW1975


Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
‭Pierwszy list św. Jana 2:24 BW1975‬
[24] To, co słyszeliście od początku, niech pozostanie w was. Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu.

https://bible.com/bible/3490/1jn.2.24.BW1975


Dodano po 4 minutach 42 sekundach:
A bycie Synem Bożym było utożsamiane przez uczniów z byciem Królem Izraela
‭Ewangelia według św. Jana 1:49 BW1975‬
[49] Odpowiedział mu Natanael: Mistrzu! Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela.

https://bible.com/bible/3490/jhn.1.49.BW1975


Dodano po 42 sekundach:
‭Ewangelia według św. Mateusza 16:16 BW1975‬
[16] A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.

https://bible.com/bible/3490/mat.16.16.BW1975


Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
‭Ewangelia według św. Jana 20:31 BW1975‬
[31] Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.

https://bible.com/bible/3490/jhn.20.31.BW1975



Mnóstwo jest takich fragmentów gdzie jest o tym wprost i nie trzeba domyślać się jakiegoś ukrytego przekazu Jezusa.
Którego rzekomo uczniowie nie rozumieli a Żydzi rozumieli.
Mimo, że. Ewangelia Jana napisana była blisko 50 lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2024, 0:19 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czytasz ale nie rozumiesz.
To Jezus jest Słowem. (Prolog Ewangelii św Jana) przyszedł do ludzi głosić Dobrą Nowinę. Przyszedł objawić Boga takiego jakim Jest, jakiego jeszcze Żydzi nie znali. Bo w historii zbawienia póki co Bóg był Jeden a Jezus przyszedł objawić siebie jako Boga i nadto obiecał posłać Ducha św. Objawił że Bóg jest w Trójcy.
To oburzało żydów i nie mieściło się w ich głowach. To było w ich mniemaniu bluźnierstwem. Jak wiadomo nie był to naród szczególnie pokorny wobec Boga, ciągle w swoim ciasnym myśleniu się buntował. Spodziewali się rewolucji i wyzwolenia od Rzymian a przyszedł Ktoś kto stawiał się na równi z Bogiem. Jedno jesteśmy. To rozumieli jako jedność bóstwa i to się nie mieściło w głowie. To był powód wymierzenia kary. Ukamienować za takie bluźnierstwo. Bo jak można mówić że jest się Bogiem skoro znamy jego rodziców i wiemy skąd pochodzi.
Jezus nam głosił coś co ma być naszą przyszłością. Zjednoczenie z Bogiem w komunii czyli niebo, na co mamy nadzieję , jeśli wypełniamy Słowo Boże, ale przecież dopiero je nam objawił. Dał dwa nowe przykazania miłości. Oba dość trudne. Ale gdy wypełnimy je to będziemy jedno z Bogiem w komunii.
Nadzieja chwały to nasz stan obecny. Bo póki co idziemy do Boga , jesteśmy w drodze.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 Czytasz ale nie rozumiesz.
Wolę jak mówisz "mam inne zdanie na ten temat".

Poniżej kilka krótkich uwag, jak ja rozumiem to co napisałaś.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 To Jezus jest Słowem. (Prolog Ewangelii św Jana) przyszedł do ludzi głosić Dobrą Nowinę. Przyszedł objawić Boga
Zgoda
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 takiego jakim Jest, jakiego jeszcze Żydzi nie znali. Bo w historii zbawienia póki co Bóg był Jeden
Bóg jest jeden.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 a Jezus przyszedł objawić siebie jako Boga i nadto obiecał posłać Ducha św. Objawił że Bóg jest w Trójcy.
Jezus nigdzie nie mówił nic na temat Trójcy.
Trójca to refleksja późniejszych wieków po Chrystusie.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 To oburzało żydów i nie mieściło się w ich głowach. To było w ich mniemaniu bluźnierstwem.
Moim zdaniem tekst Nowego testamentu mówi o tym, że Żydów oburzało:
- to, że uważał się za Mesjasza - Chrystusa - Syna Bożego (nazywał Boga swoim Ojcem)
- to, że przypisywał sobie to, że Stary Testament właśnie jego zapowiadał
- to, że Jezus łamał tradycje starszych
- to, że nie przestrzegał szabatu
- to, że krytykował pobożność "pobożnych" - faryzeuszy, saduceuszy, uczonych w Piśmie.
- to, że uważał że jest posłany przez Ojca
- to, że nauczał, że odpuszcać grzechy można poza systemem świątyni
- to, że zapowiadał przeminięcie systemu światynnego - a wręcz zburzenie świątyni
- to, że potwierdzał swoje posłannictwo cudami, uzdrowieniami, wskrzeszeniami

Za to wszystko został w ostateczności ukrzyzowany.
Nie za to, że nauczał o Trójcy.
NIe za to, że twierdził, że jest Bogiem.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 Jak wiadomo nie był to naród szczególnie pokorny wobec Boga, ciągle w swoim ciasnym myśleniu się buntował. Spodziewali się rewolucji i wyzwolenia od Rzymian a przyszedł Ktoś kto stawiał się na równi z Bogiem.
Przyszedł Mesjasz, ale inny niż ten jakiego się spodziewali.
Nie taki jak królowie ziemscy.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 Jedno jesteśmy. To rozumieli jako jedność bóstwa
Nigdzie takie sformułowanie jak "jedność bóstwa" w Biblii nie pada.
Przytoczyłem Ci masę fragemntów gdzie mowa jest o jedność Jezusa z Ojcem, nas z Jezusem i nas z Ojcem.
Nigdzie w tym fragemntach nie ma mowy o tym, że "jesteśmy jednego bóstwa z Ojcem albo z Jezusem"
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 Jezus nam głosił coś co ma być naszą przyszłością. Zjednoczenie z Bogiem w komunii czyli niebo
To zjednoczenie z Bogiem i z Chrystusem mamy realizować już tu i teraz.
W przyszłości Apokalipsa opisuje jak niebo zstępuje na ziemię i żyjemy w Nowych Niebiosach i Nowej Ziemi razemz Bogiem i z Jezusem.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 , na co mamy nadzieję , jeśli wypełniamy Słowo Boże, ale przecież dopiero je nam objawił.
Zgoda.
Magnolia pisze: 19 kwie 2024, 8:31 Dał dwa nowe przykazania miłości. Oba dość trudne. Ale gdy wypełnimy je to będziemy jedno z Bogiem w komunii.
Nadzieja chwały to nasz stan obecny. Bo póki co idziemy do Boga , jesteśmy w drodze.
Zgoda.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2024, 9:57 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

J 5, 17 Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam». 18 Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.
Jezus czynił się równy Bogu! sam siebie objawił jako Boga.

i dalej:
J 5, 24 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

Zwróćmy uwagę na to, że jedyne kryterium umożliwiające uzyskanie życia wiecznego już teraz wyrażone jest w słowach; „Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego. który Mnie posłał". Oczywiście, poprzez „słuchanie"
Jezus rozumie nie tylko przysłuchiwanie się Jego naukom, ale też przyjmowanie i przestrzeganie ich.
Ci, którzy to robią, dowodzą tym samym, że wierzą „w Tego, który Mnie posłał". Ci natomiast, którzy odrzucają nauki Jezusa, odrzucają jednocześnie Jego Ojca.

Kto poza Bogiem może obiecać nam życie wieczne?!
Czyją mocą jeśli nie swoją wskrzeszał umarłych?

Uzdrowienia czy wskrzeszanie to było zaledwie prostym znakiem władzy, o jakiej żydom się nawet nie śniło. Władza
Jezusa sięga bowiem nawet życia po śmierci - to Jego zobaczymy na Sądzie Ostatecznym.

J 5, 26 Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. 27 Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. 28 Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach6, usłyszą głos Jego: 29 a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia. 30 Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.
Kto ma życie w sobie samym - jeśli nie Bóg?
Kto jest ponad śmiercią, jeśli nie Bóg?
Kto może sądzić, jeśli nie Bóg?
Kto ma władzę?!
Kto jest tak sprawiedliwy aby sądzić, jeśli nie Bóg?

„Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania" (J 14.15).
Kto daje ludziom przykazania, jeśli nie Bóg?

chlebem Bożym jest Ten. który z nieba zstępuje i życie daje światu” (J 6,33).
Kto zstępuje z nieba?
Kto daje życie?
Bóg.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1891
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 441
Podziękowano: 837
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 9:49 To zjednoczenie z Bogiem i z Chrystusem mamy realizować już tu i teraz.
W jaki sposób mamy realizować zjednoczenie z Bogiem i Chrystusem już tu i teraz?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 19 kwie 2024, 11:02
UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 9:49 To zjednoczenie z Bogiem i z Chrystusem mamy realizować już tu i teraz.
W jaki sposób mamy realizować zjednoczenie z Bogiem i Chrystusem już tu i teraz?
Na przykład w ten sposób w jaki opisuje to Jan:
1Jo 4:15-16 BP (Biblia Poznańska [1973-1975])
(15) Ktokolwiek wyznaje, że Jezus jest Synem Boga, w tym trwa Bóg, a on w Bogu.
(16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, jaką Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wyjaśnienie psalmu 82, w którym padają słowa Ps 82, 6 Ja rzekłem: Jesteście bogami
i wszyscy - synami Najwyższego


Ps 82,1 Bóg przewodzi w zgromadzeniu bogów?

To dziwne, gdy w Piśmie Świętym napotykamy na tekst, który na pierwszy rzut oka potwierdza istnienie innych bogów poza Jahwe. Śpiewak Asaf widzi Boga w' wielkim zgromadzeniu i wydającego sądy pośrodku „bogów”. Czyżby ten nieocenzurowany fragment był dowodem na politeizm?
Przed naszymi oczami rozgrywa się scena w sali sądowej. Rozpatrywana jest właśnie zawsze aktualna i drażliwa kwestia ludzi występnych i niesprawiedliwości, które wydają się uchodzić im na sucho.
Przedstawienie Boga pośród „bogów" (po hebrajsku *lólum) nie jest równoznaczne z uznaniem bóstw pogańskich ani potwierdzeniem istnienia innych istot nadprzyrodzonych podobnych do Niego; w rzeczywistości Bóg zwraca się do ziemskich sędziów i strażników Jego prawa, których ustanowił jako swoich przedstawicieli.
Nasz Pan polega na nich jako na urzędnikach sprawujących sądy w państwie ustanowionym przez Boga. oczekując, że poprzez swoją posługę będą łagodzić i zmniejszać niesprawiedliwości i przemoc, jakie przynosi życie.
Użycie słowa ylóhim nie jest wcale aż tak niezwykłe, jak można by początkowo przypuszczać.
Inne fragmenty biblijne opisują grupę izraelskich władców i sędziów jako przedstawicieli Boga na ziemi. Wj 21,6, stosując to samo słowo, nakazuje niewolnikowi, który z własnej woli chce pozostać niewolnikiem, aby stawił się „przed sędziami” Podobnie Wj 22,7 zaleca właścicielowi domu, który twierdzi, że został okradziony, nawet wtedy, gdy nie znaleziono złodzieja, aby „stawił się przed sędziami". Używając tego samego wyrazu, w Ps 138.1 psalmista stwierdza: „Będę Cię sławił, [Panie], z całego mego serca, (...) będę śpiewa) Ci wobec aniołów" (lepiej byłoby
przetłumaczyć jako „władców" lub „sędziów").
Dlatego też nie powinno dziwić, że w Ps 82.1 to samo słowo pojawia się w odniesieniu do władzy wykonawczej lub sądowej, ani że słowo to kiedyś przetłumaczono jako „bogowie”. Co więcej. werset Ps 82,6 nie pozostawia tu żadnych wątpliwości, nazywając „bogami" wszystkich wierzących, którzy są „synami Najwyższego". W J 10,34, gdy oskarżono Jezusa o bluźnierstwo. On odwołał się do Ps 82,6 mówiąc: „Czyż nic napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście?” W ten sposób. Nasz Pan wykazał, że tytuł ten można stosować do niektórych ludzi, „do których skierowano słowo Boże" (J 10.35), dlatego też nic można wysuwać pobieżnych zarzutów przeciwko Jego roszczeniom do boskości. Istniał uzasadniony powód, aby słowem 'lóhim nazywać ludzi, którzy otrzymali od Boga specjalnie przygotowanie do pełnienia posługi stróży prawa i głosicieli słowa pośród ludu.
Wraz z momentem wydania polecenia w Rdz 9,6 Bóg przeniósł na ludzkość egzekwowanie Jego osobistych prerogatywów rozporządzania życiem i śmiercią, nadając ludzkiej władzy urząd „noszenia miecza”. Bóg przeniósł wykonywanie Jego władzy na tych podległych Mu „bogów". Nie zrezygnował przy tym ze swego ostatecznego autorytetu i władzy.
Teraz Bóg sprawuje sąd nad owymi sędziami, ponieważ wszystkie ich czyny są Mu znane.
Pytanie płynące z wysokości boskiego majestatu brzmi: „Dokądże będziecie sądzić niegodziwie i trzymać stronę występnych?” To jest owo wielkie zgromadzenie, któremu przewodniczy Bóg i to do nich skierowane jest pytanie o brak troski w rozpatrywaniu skarg sierot i uciśnionych. Nie ma tu jednak ani śladu wiary w istnienie wielu
bogów czy bogiń. Również dialog, jaki prowadzi z nimi Bóg nie oznacza, że posiadają oni naturę boską, będącą wyłączną cechą Trójcy Świętej.
Jest to po prostu przypadek, gdzie określenie 'lóhim spełnia podwójną funkcję, odnosząc się nic tylko do Boga. ale także do specjalnie przez niego ustanowionych przedstawicieli, wyznaczonych do pełnienia konkretnych zadań.


Trudne fragmenty Biblii
Kaiser Walter C., Davids Peter H., Bruce F.F., strona 199
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1891
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 441
Podziękowano: 837
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 11:12 (16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, jaką Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.
Czym zatem jest miłość i jak ją realizować, jak w niej trwać?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 19 kwie 2024, 11:36
UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 11:12 (16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, jaką Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.
Czym zatem jest miłość i jak ją realizować, jak w niej trwać?
Ponieważ napisał to Jan, to odpowiedzi szukałbym w 1 Liście Jana.
Na przykład w tych słowach:
1Jo 2 BW (Biblia Warszawska [1975])
(3) A z tego wiemy, że go znamy, jeśli przykazania jego zachowujemy.
(4) Kto mówi: Znam go, a przykazań jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma.
(5) Lecz kto zachowuje Słowo jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy.
(6) Kto mówi, że w nim mieszka, powinien sam tak postępować, jak On postępował.
(7) Umiłowani, nie podaję wam nowego przykazania, lecz przykazanie dawne, które mieliście od początku; a tym przykazaniem dawnym jest to Słowo, które słyszeliście.
(8) A jednak nowe przykazanie podaję wam, to, które jest prawdziwe w nim i w was, gdyż ciemność ustępuje, a światłość prawdziwa już świeci.
(9) Kto mówi, że jest w światłości, a brata swojego nienawidzi, w ciemności jest nadal.
(10) Kto miłuje brata swego, w światłości mieszka i nie ma w nim zgorszenia.
(11) Kto zaś nienawidzi brata swego, jest w ciemności i w ciemności chodzi, i nie wie, dokąd idzie, gdyż ciemność zaślepiła jego oczy.


Dodano po 23 minutach 39 sekundach:
Na marginesie - ciekawe, że Jan używa tu zamiennie określeń:"słowo" - "przykazanie"
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2024, 12:28 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1891
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 441
Podziękowano: 837
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 12:28 (16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, jaką Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

(5) Lecz kto zachowuje Słowo jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy.
A zatem miłować to Chrystus, a Bóg jest Miłością. A zatem Jezus jest Bogiem w ciele człowieka.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7130
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3286
Podziękowano: 3511
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 0:24
Zresztą Jezus zwraca uwagę że Pismo Święte nazywa ludzi Bogami a on przecież nawet się tak nie nazwał tylko nazywając Boga Ojcem nazwał się Synem Bożym.

‭Ewangelia według św. Jana 10:30-39 BW1975‬
[30] Ja i Ojciec jedno jesteśmy. [31] Żydzi znowu naznosili kamieni, aby go ukamienować. [32] Odrzekł im Jezus: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków z mocy Ojca mego; za który z tych uczynków kamienujecie mnie? [33] Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem. [34] Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście? [35] Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone), [36] Do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? [37] Jeśli nie wykonuję dzieła Ojca mojego, nie wierzcie mi; [38] Jeśli zaś wykonuję, to choćbyście mi nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i wiedzieli, że we mnie jest Ojciec, a Ja w Ojcu. [39] Tedy znowu starali się go pojmać; lecz On uszedł ich ręki.

https://bible.com/bible/3490/jhn.10.30-39.BW1975
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Col ... s63-85.pdf
Szerszej omówiony temat w pracy naukowej

Dodano po 6 minutach 58 sekundach:
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy"

egzegeza i komentarz Ks. Mirosław Stanisław Wróbel
https://piotrandryszczak.pl/ja-i-ojciec ... -bozy.html

Poczytaj @UbogiWDuchu
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 206
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 75
Podziękowano: 43
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 19 kwie 2024, 12:54
UbogiWDuchu pisze: 19 kwie 2024, 12:28 (16) A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, jaką Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

(5) Lecz kto zachowuje Słowo jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy.
A zatem miłować to Chrystus, a Bóg jest Miłością. A zatem Jezus jest Bogiem w ciele człowieka.
Co przez to rozumiesz?
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2024, 13:22 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]