Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jesteśmy tam z Tobą myślami i modlitwą, wszystko będzie dobrze.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zdrowia Dominiku.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już po badaniach, czuję się super.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2024, 14:16 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 04 sty 2024, 14:30 "Pan Bóg nie stworzył homoseksualistów".
Pan Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę przy czym kobietę jako część mężczyzny, bez której nie jest pełnią.

Już tutaj dostrzec można męskość kobiety i kobiecość mężczyzny. Można powiedzieć, iż mężczyzna kochał w kobiecie siebie, część, z której ona powstała. Kobieta natomiast kochała mężczyznę jako część, która po niej pozostała. Człowiek nie stanowił rozróżnienia. Nie by to mężczyzna i kobieta, a jedność tego rozróżnienia.

Póki wszystko rozgrywało się w rajskiej równowadze i zjednoczeniu z Bogiem było dobre. Do czasu gdy poprzez grzech: "Ustalona dzięki pierwotnej sprawiedliwości harmonia, w której żyli, została zniszczona; zostało zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem; (KKK 400)"

Mówienie, że Bóg nie stworzył homoseksualizmu jest jak mówienie, że nie stworzył lęku, wstydu i nagości. Ludzie dopiero po grzechu dostrzegli, że są nadzy, zawstydzili się, zalękli i ukryli przed Bogiem.

Miłość do płci tej samej może wynikać do umiłowania siebie samego oraz miłości do pierwiastka mej płci w drugim obiekcie. Taka miłość pozbawiona seksualności może być piękną przyjaźnią, która się zdarza.

A zatem "Pan Bóg nie stworzył homoseksualistów" w takim samym stopniu jak nie stworzył "nagości".
To GP ukierunkował miłość w stronę seksualną tak samo jak nagość w stronę wstydu, lęku, inności, rozróżnienia i ucieczki. Czyż nie one stanowią dla młodego człowieka (a często i do końca życia) o atrakcyjności współżycia?.



Jeżeli chcemy porównywać swój obecny stan do tego jakimi stworzył nas Bóg musimy uświadomić sobie, że żyliśmy w całkowitej zgodności z Wolą Bożą i w z Nim Zjednoczeniu. Poza oczywiście jedną chwilą. Tu i teraz.

"Bóg nie stworzył homoseksualistów", ale przecież GP "zamienił", a "zmienił" pierwotną naturę człowieka którego substancjalne centrum nadal zamieszkuje Bóg. Moim zdaniem homoseksualizm nie jest bezpośrednim wynikiem GP. Bezpośrednim wynikiem jest "useksualnienie" lub "przesesualnienie" natury człowieka i zarazem relacji międzyludzkich.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja tylko cytuję G.Górnego ps redaktor z dzisiejszej audycji w temacie błogosławienia par niehetero.
https://www.radiomaryja.pl/multimedia/o ... upplicans/

Ja obstaję przy opinii, że Bóg / Stwórca stworzył wszystko co istnieje. I nic nie dzieje się bez Jego woli.
Opowiastki o niezadowoleniu i resecie Potopem od dziecka uważam za bajeczki dla ludów pasterskich.

Masz rację, przeseksualnienie , do spółki z medialną modą są przyczynami nadmiernej ekscytacji tematem.
Samo jednak zjawisko istniało już u małp i innych ssaków stadnych, bo na swój sposób reguluje socjologię wewnątrz grupy.
A dla Ewolucji (czyli Stwórcy) nie jakieś mrzonki umoralniające a spoistość stada, czyli przetrwanie i kontynuacja gatunku.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 04 sty 2024, 18:05 Samo jednak zjawisko istniało już u małp i innych ssaków stadnych, ....
Dla mnie to bardziej skomplikowane i kilkuwymiarowe ...
czy nagość jedności kobiety i mężczyzny jako człowieka istniało przed grzechem pierworodnym?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chcesz powiedzieć - że była przed grzechem tylko jedna płeć? Dziwne, dzieworództwo u ssaków?
I dla mnie pewnie sprawa nabierze kilku wymiarów i się skomplikuje, jeśli pomożesz mi jakoś umiejscowić Raj i grzech w przebiegu ewolucji człowieka.
Można się różnie zastanawiać. Np. w jabłku z Wiadomego Drzewa siedział taki jad, że momentalnie odmienił kody genetyczne Ewy i Adama? W Drzewie przechowywane były inne projekty Stwórcy?
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziwna cisza? Rozumiem. Są kwestie nie do pogodzenia, choćby krzesła łamać. No i tylko o to mi idzie. Jak nie będąc dzieckiem wierzyć święcie w niespójny układ?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1867
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 434
Podziękowano: 824
Płeć:

Nieprzeczytany post

Raczej nie mówię, a pytam sam siebie.
Raj jest alegorią, opowieścią, "mitem".
Nie chodzi o dualistyczną płciowość człowieka po GP, a całkowitą jedność człowieczeństwa przed GP.

Spójny układ nie wymaga krzty wiary.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
amarwer

Nieprzeczytany post

Wystarczy. Oficjalnie, publicznie niniejszym proszę administrację o zamknięcie mojego konta (zamieszczone przeze mnie posty zostają).

#Magnolia: "Wątek jest pełny merytorycznych argumentów, nie miałby 22 stron, gdybym nie umiała wyjaśniać, tłumaczyć i nie miała argumentów" :) Nie prowadziłam (przyznaję) żadnych szczegółowych statystyk, ale wydaje mi się, że wątek ma 22 strony, bo wiele osób w nim się udzielało i podawało różne argumenty...
Ja mam dość tej takiej atmosfery forum (te wszystkie podnoszone tu ad personam, w większości chybione - przyłączam się do zawartej już wcześniej sugestii, by administracja i moderacja przyjrzały się bliżej, kiedy naprawdę mamy do czynienia z argumentum ad personam , publiczne, niemal rytualne domaganie się przeprosin, brak symetrii w reagowaniu administracji na zachowanie różnych stron dyskusji, uznaniowe rozdawanie na czerwono pisanych kar),

Niech Pan oświeca wszystkich szukających Jego prawdy.
Z Panem Bogiem.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 06 sty 2024, 17:46 Wystarczy. Oficjalnie, publicznie niniejszym proszę administrację o zamknięcie mojego konta (zamieszczone przeze mnie posty zostają).
A dlaczego miałyby nie zostać? Są świetnym przykładem różnego podejścia i rozumienia (a raczej nierozumienia) dokumentu.
Po za tym mogłabyś wyjaśnić administracji dlaczego ty i @cypro macie takie same IP?
Czy pisałaś z dwóch kont? Powiem szczerze, że bardzo źle to wygląda dla twojej wiarygodności...

#Magnolia: "Wątek jest pełny merytorycznych argumentów, nie miałby 22 stron, gdybym nie umiała wyjaśniać, tłumaczyć i nie miała argumentów" :) Nie prowadziłam (przyznaję) żadnych szczegółowych statystyk, ale wydaje mi się, że wątek ma 22 strony, bo wiele osób w nim się udzielało i podawało różne argumenty...
Jest sporo argumentów, jeśli komuś zależy aby zrozumieć zamiast szukać dziury w całym to to zobaczy. Natomiast przekonanego trudno przekonać.
Ja mam dość tej takiej atmosfery forum (te wszystkie podnoszone tu ad personam, w większości chybione - przyłączam się do zawartej już wcześniej sugestii, by administracja i moderacja przyjrzały się bliżej, kiedy naprawdę mamy do czynienia z argumentum ad personam ,
Jeśli miałaś jakiś problem to mogłaś go zgłosić, było ci to nawet wprost mówione. Skąd teraz takie pretensje?
publiczne, niemal rytualne domaganie się przeprosin,
A jaki masz akurat z tym problem, że ktoś żąda przeprosin za pomówienia?
brak symetrii w reagowaniu administracji na zachowanie różnych stron dyskusji, uznaniowe rozdawanie na czerwono pisanych kar),
i z nowu to samo... Ciężko się odnieść do czegoś takiego kiedy nie podałaś żadnego przykładu, niczego nie zgłaszałaś.
Niech Pan oświeca wszystkich szukających Jego prawdy.
Z Panem Bogiem.
Tych szczerze szukających i tych którym się tylko wydaje, że szukają.
Amen
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
amarwer

Nieprzeczytany post

Kurcze, to jakaś sekta? Odejście musi być opatrzone nieprzyjemnym komentarzem? Nie mogłaś po prostu napisać: "Cześć"?!
Sprawdzasz IP użytkowników? Ale po co? Wszystkich czy tylko tych, których wypowiedzi ci się nie podobają? Szok!
Przychodzi ci do głowy jakieś inne wytłumaczenie niż pisanie jednej osoby z dwóch kont?
A propos wiarygodności, czy ktoś może wyjaśnić, czy standardowe działanie, gdy jeden z użytkowników (Magnolia) zamieszcza komentarz, po czym po jakimś czasie go zmienia, ale nie w trybie zmian, które są widoczne (Ostatnio zmieniany...)? Czy to uczciwe?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1423
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1249
Podziękowano: 1064
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 06 sty 2024, 20:56 Kurcze, to jakaś sekta? Odejście musi być opatrzone nieprzyjemnym komentarzem? Nie mogłaś po prostu napisać: "Cześć"?!
yyyyy.... czy to właśnie nie ty odchodzisz dodając nieprzyjemne komentarze? Do siebie to piszesz czy jak?
Sprawdzasz IP użytkowników? Ale po co? Wszystkich czy tylko tych, których wypowiedzi ci się nie podobają? Szok!
IP zostało sprawdzone jak z obu kont przyszła bardzo podobna wiadomość odnośnie odejścia, to wzbudziło podejrzenia. Gdybyśmy sprawdzali IP to pewnie wcześniej wyszłoby to na jaw.
Przychodzi ci do głowy jakieś inne wytłumaczenie niż pisanie jednej osoby z dwóch kont?
Tobie przychodzi ich pewnie masa, możesz się zawsze podzielić. Ja tylko grzecznie pytam.
A propos wiarygodności, czy ktoś może wyjaśnić, czy standardowe działanie, gdy jeden z użytkowników (Magnolia) zamieszcza komentarz, po czym po jakimś czasie go zmienia, ale nie w trybie zmian, które są widoczne (Ostatnio zmieniany...)? Czy to uczciwe?
nie wiem o czym mowa
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 06 sty 2024, 20:56 Sprawdzasz IP użytkowników? Ale po co? Wszystkich czy tylko tych, których wypowiedzi ci się nie podobają?
Ja sprawdzam, a dokładniej to TYLKO porównuje ich zgodność ze sobą, w sytuacjach gdy wypowiedzi użytkowników mają wspólne cechy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 06 sty 2024, 17:46 Wystarczy. Oficjalnie, publicznie niniejszym proszę administrację o zamknięcie mojego konta (zamieszczone przeze mnie posty zostają).

Ja mam dość tej takiej atmosfery forum (te wszystkie podnoszone tu ad personam, w większości chybione - przyłączam się do zawartej już wcześniej sugestii, by administracja i moderacja przyjrzały się bliżej, kiedy naprawdę mamy do czynienia z argumentum ad personam , publiczne, niemal rytualne domaganie się przeprosin, brak symetrii w reagowaniu administracji na zachowanie różnych stron dyskusji, uznaniowe rozdawanie na czerwono pisanych kar),

Niech Pan oświeca wszystkich szukających Jego prawdy.
Z Panem Bogiem.
amarwer pisze: 06 sty 2024, 20:56 Kurcze, to jakaś sekta? Odejście musi być opatrzone nieprzyjemnym komentarzem? Nie mogłaś po prostu napisać: "Cześć"?!
Regulamin wszystkim daje prawo zgłaszać posty, jeśli widzimy w nich atak personalny, obrażanie czy łamanie regulaminu. Prawdę mówiąc rzadko wykorzystujecie to prawo, czy to we własnym interesie czy w czyimś.
Forum ma 4 moderatorów i każdy czyta wątki codziennie, jeśli coś sami wypatrzymy to reagujemy. Ale zgłaszanie postów było by wielką pomocą, jeśli widzisz że dzieje się coś niepokojącego w dyskusji.

Nasza rola jest tym trudniejsza, ze często sami bierzemy udział w wątku, mamy emocje związane z tym tematem, i możemy stracić dystans.
Tym bardziej wskazówką pomocną jest zgłoszony post.

Inną kwestią jest że inaczej patrzy się z pozycji forumowicza, inaczej z pozycji moderatora. W ciągu ostatnio 8 lat byłam w obydwu rolach i wiem że jako forumowicz wiele razy miałam żal i pretensje do moderacji. Czasem uzasadnione a czasem tylko emocjonalne. różnie bywało.

Zarzucasz mi "rytualne domaganie się przeprosin"... czy mam rozumieć, że Ty nie masz nic przeciwko temu, że ktoś cię obraża, albo pomawia, albo plecie o Tobie co mu ślina na język przyniesie....? tak mam to rozumieć? Nie oczekujesz sprostowania? nie oczekujesz sprawiedliwości? nie oczekujesz przeprosin, aby mogła zapanować zgoda i dalszy dialog?
No widzisz ja jestem inna, ja oczekuję szacunku i sprawiedliwości, choćby w postaci przeprosin.
W moim odczuciu to jest stawianie komuś granicy, że nie chcę być tak traktowana oraz jasno wyrażam swoje oczekiwanie. Każdy jest wolny, zrobi z tym co uważa za stosowne.

Każde upomnienie na czerwono jest konsultowane w moderacji, decyzje są podejmowane wspólnie. I nie jest to nasz ulubiony temat do rozmowy, zawsze mamy z tym różne trudności i nie traktujemy tego lekko.

Co do wspólnego IP Twojego i cypro, mamy na to punkt w regulaminie:
§ 14. Każdy osoba może posiadać tylko jedno konto na forum. Z jednego komputera bądź sieci internetowej może korzystać tylko jeden użytkownik forum. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami, fakt ten zgłaszamy bezzwłocznie administracji.

Choćby dlatego sprawdzamy IP, gdy mamy jakieś podejrzenia, czy wątpliwości. Nie zgłosiłaś nam, że dwie osoby korzystają z jednego komputera. Czy chociaż teraz nam to wyjaśnisz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 06 sty 2024, 10:19 Raczej nie mówię, a pytam sam siebie.
Raj jest alegorią, opowieścią, "mitem".
Nie chodzi o dualistyczną płciowość człowieka po GP, a całkowitą jedność człowieczeństwa przed GP.

Spójny układ nie wymaga krzty wiary.
A płciowość przed GP? Jaka, skoro nie dualistyczna? Jak rozumiesz tę jedność przed GP? Biologiczne obojnactwo?

Spójny układ wiary nie wymaga. Ale czy mówisz w koncu jednak to co i ja - że Układ jest niespójny? Ależ postęp.

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
My tu sobie gadu gadu, wadzimy się nadal pięknie o błogosławienstwo dla tęczowych , a tu z niemca szykowany jest kolejny zamach.
Teraz to dopiero idzie na nas nawała z Watykanu.https://wiadomosci.wp.pl/ksieza-powinni ... 002188288a
Ostatnio zmieniony 08 sty 2024, 14:18 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 08 sty 2024, 14:17
Teraz to dopiero idzie na nas nawała z Watykanu.https://wiadomosci.wp.pl/ksieza-powinni ... 002188288a
Inspiracja celibatu występuje w Piśmie Świętym, choć jest to zarządzenie Kościoła na mocy władzy apostolskiej a nie bezpośredni nakaz Biblii (celibat nie jest dogmatem i może zostać zniesiony przez Kościół, tak jak został przezeń ustalony).
„Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!”(Mt 19,12)
http://analizy.biz/marek1962/celibat.pdf
Opracowanie Marka Piotrowskiego.

Dodam z Katechizmu:
KKK 1579 Wszyscy pełniący posługę święceń w Kościele łacińskim, z wyjątkiem stałych diakonów, są zazwyczaj wybierani spośród wierzących nie żonatych mężczyzn, którzy chcą zachować celibat "dla Królestwa niebieskiego" (Mt 19, 1618 12). Powołani do tego, by poświęcić się niepodzielnie Panu i "Jego sprawom" (Por. 1 Kor 7, 32), oddają się całkowicie Bogu i ludziom. Celibat jest znakiem nowego życia, do służby któremu jest konsekrowany szafarz Kościoła. Przyjęty radosnym sercem, zapowiada on bardzo jasno Królestwo Boże

KKK 1580 W Kościołach wschodnich od wieków jest przyjęta inna dyscyplina. Podczas gdy biskupi wybierani są wyłącznie spośród celibatariuszy, mężczyźni żonaci mogą otrzymywać święcenia diakonatu i prezbiteratu. Od dawna ta praktyka jest uznana za prawowitą; żonaci prezbiterzy wypełniają owocnie swoją posługę w łonie ich wspólnot (Por Celibat prezbiterów jest zresztą w wielkiej czci w Kościołach wschodnich i wielu prezbiterów wybiera go dobrowolnie dla Królestwa Bożego. Zarówno w praktyce Kościołów wschodnich, jak zachodnich nie może żenić się ten, kto już przyjął sakrament święceń.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, to nie dogmat. Ale jak zareagują nasi konserwatywni Pasterze?
Inna sprawa - bardzo doceniam twój wyważony, racjonalny osąd w nieprostych sprawach. W tym temacie nie mogłaś choć napomknąć o jednej z przyczyn zarządzenia celibatu w KK - tel merkantylnej?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3499
Płeć:

Nieprzeczytany post

nie rozumiem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ