Czy rozpoznasz tego świętego?

Nasi patroni, życiorysy świętych i błogosławionych, świętych obcowanie
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska, zakonnica

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-22b.php3

No powiem wam, że wyjątkowo trudne te zagadki wymyślacie... trzeba się naszukać...

Moja zagadka:
Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 mar 2022, 21:04 Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska, zakonnica

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-22b.php3

No powiem wam, że wyjątkowo trudne te zagadki wymyślacie... trzeba się naszukać...

Moja zagadka:
Obrazek
Bł. Edmund Bojanowski

Chociaż był człowiekiem świeckim, 3 maja 1850 r. założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej.
Problemy zdrowotne uniemożliwiły mu realizację marzeń o kapłaństwie, chociaż podejmował próby studiów seminaryjnych.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2022, 21:31 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Obrazek że
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 26 mar 2022, 21:04 No powiem wam, że wyjątkowo trudne te zagadki wymyślacie... trzeba się naszukać...
Chłopaki stawiają poprzeczkę za wysoko. Myślałam, że skupimy się na początku na jakiś bardziej znanych postaciach ale gdzie tam ;))
Ja za cienki bolek jestem jak tak 😬
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 26 mar 2022, 22:12
Magnolia pisze: 26 mar 2022, 21:04 No powiem wam, że wyjątkowo trudne te zagadki wymyślacie... trzeba się naszukać...
Chłopaki stawiają poprzeczkę za wysoko. Myślałam, że skupimy się na początku na jakiś bardziej znanych postaciach ale gdzie tam ;))
Ja za cienki bolek jestem jak tak 😬
Niee jesteś , trzeba szukać po tym co jest charakterystyczne. Jak zakonnik to np po habicie, jak świecki to szukać wśród świeckich święty i błogosławionych.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Ja tak znalazłem 2 ostatnich w pierwszym Magnolia mnie ubiegłą, szukałem po Habicie i druga to wśród świeckich świętych i błogosławionych, wkoncu natrafiłem.

Dodano po 1 minucie 31 sekundach:
A ten moja zagadka to widać że jest zdjęcie, więc np można szukać wśród bardziej współczesnych:)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7100
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3276
Podziękowano: 3497
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 26 mar 2022, 21:36 Obrazek że
Tego świętego to ja znam. Święty Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter.
Założyciel Opus Dei, dzieła w którym świeccy mężczyźni i kobiety uczą się dążyć do świętości na drodze zwykłej codzienności i zajęć.
Napisany przez niego zbiór medytacji zatytułowany Droga zalicza się do klasyki duchowości.
Kanonizacja w 2002 roku

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-26b.php3

Moja zagadka:
Obrazek
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia dziękuję. Nareszcie coś co mogę chyba wiedzieć 😉


Święty Wojciech, biskup i męczennik
główny patron Polski

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-23.php3

Dodano po 4 minutach 19 sekundach:
Św. Wojciech, biskup i męczennik, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów, pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów.

Jego krew leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć męczeńską. Przy jego grobie spotkali się w 1000 roku cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry, a wydarzenie to przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński. Już wówczas św. Wojciech - wychowanek szkoły w Magdeburgu, biskup praski, mnich rzymski, apostoł Węgier i Polski, wreszcie męczennik pruski, którego ciało znalazło się w Gnieźnie – urastał do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zagadka

Obrazek
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Megi

Nieprzeczytany post

bł. ks. Michał Sopoćko
https://www.faustyna.pl/zmbm/ks-michal-sopocko/

Dodano po 2 minutach 56 sekundach:
Zagadka
obawiam się że zgadka może być trudna więc oto podpowiedz :)

"Jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej"


Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 mar 2022, 19:35 przez Megi, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Czy to św. Wiktoria z Sabiny ?
Megi

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 27 mar 2022, 21:45 Czy to św. Wiktoria z Sabiny ?
Tak :)
Skaza

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 27 mar 2022, 19:31 bł. ks. Michał Sopoćko
https://www.faustyna.pl/zmbm/ks-michal-sopocko/

Dodano po 2 minutach 56 sekundach:
Zagadka
obawiam się że zgadka może być trudna więc oto podpowiedz :)

"Jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej"


Obrazek
św. Wiktoria dziewica i męczennica

https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-11d.php3
Skaza

Nieprzeczytany post

Obrazek
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 28 mar 2022, 17:43 Obrazek
Czy to święty Szczepan?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Tak :)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 28 mar 2022, 17:43 Obrazek
Święty Szczepan - pierwszy męczennik

Jego pragnieniem było między innymi zreformowanie judaizmu. Prawowierni Żydzi za głoszenie chrześcijaństwa uwięzili go i oskarżyli o bluźnierstwo i występowanie przeciw Prawu i Świątyni. Postawiony przed Sanhedrynem wykazywał, że posłannictwo Jezusa było Bożym planem, a Żydzi, podobnie jak ich przodkowie, ustawicznie się im sprzeciwiają. A gdy w uniesieniu stwierdził, że widzi, jak otwierają się niebiosa, w których Jezus zasiada po prawicy Boga, rozwścieczyło to jego sędziów do tego stopnia, że bezzwłocznie wyprowadzono go za mury miasta i ukamienowano. Podczas kamienowania Szczepan modlił się by grzechy jego prześladowców zostały im wybaczone. Zginął w 36 roku. Przy jego śmierci miał być obecny (jako młodzieniec) Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zagadka

Obrazek
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 596
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 534
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli się mylę to popraw mnie @Lunka :)
Bo mi wyszło że powinna to być:

Święta Rozalia od zarazy
Spośród wszystkich żywiołów zagrażających człowiekowi najgorsza była zaraza, stąd dla jej uniknięcia należało zwrócić się do wielu wspomożycieli. Zanoszono więc modły do świętego Rocha czy świętego Sebastiana. Szczególną zaś rolę w tej groźnej dla społeczności sytuacji odgrywała święta Rozalia, czyli Rozalia Sinibaldo – dziewica i pustelnica, urodzona w XII wieku na zamku Olivella w Palermo.

Według legendy imię Rozalia zostało przekazane jej matce „nakazem z nieba” jeszcze przed narodzinami dziecka. Składało się ono z dwóch elementów – róży i lilii, a przepowiadać miało, że dziewczynka będzie najpiękniejszym kwiatem rodu i wyspy. Zwiastowało też jej pokutne życie (kolce róży) oraz niewinność (biel lilii).

Rozalia dorastała w bogatym domu, jednak dobra materialne nie były dla niej ważne i już jako dziewczynka w tajemnicy przed rodziną złożyła śluby czystości. Nie chcąc wyjść za mąż, uciekła do groty na pobliskiej górze i rozpoczęła samotne życie pustelnicy. Przebywała też na Monte Pellegrino, gdzie dziś odwiedzić można poświęconą jej pamięci grotę. Według zapisów hagiograficznych zmarła 4 września 1160 roku w wieku 31 lat.

Kult Rozalii jako świętej rozpowszechnił się na Sycylii w XVII wieku, kiedy przez przypadek odnaleziono jej relikwie. Według legendy ukazała się zagubionemu w okolicach Monte Pellegrino myśliwemu i wskazała mu miejsce, gdzie znajdowały się jej szczątki. Sprowadzenie relikwii do katedry w Palermo w 1624 roku miało powstrzymać rozwój epidemii dżumy. Od tego czasu świętą Rozalię uznano za patronkę miasta i orędowniczkę, mającą chronić zwracającą się ku niej społeczność od zarazy i chorób zakaźnych.

Kult świętej Rozalii powszechny był też na Śląsku, co miało związek z licznymi epidemiami nawiedzającymi cyklicznie ten region. W zbiorach Muzeum Etnograficznego (na co dzień na wystawie stałej) znajduje się jedna figura świętej, datowana na 1774 rok, która pierwotnie zamocowana była na futrynie nad drzwiami domu w Lądku Zdroju. Rozalia ukazana została w grocie, w półleżącej pozie, z wiankiem na głowie i czaszką w ręku. Na odwrocie rzeźby umieszczono zapis: „Errichtet durch Ignatz Grähl, Anno 1774”, poniżej dopisek: „Klahrzeit” (?), co pozwala przypisać autorstwo (lub ufundowanie) rzeźby Ignatzowi Grählowi i powiązać ją z warsztatem rodziny Klahrów z Lądka Zdroju.

Marta Derejczyk, edukatorka w Muzeum Etnograficznym
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Krzysiek bardzo dobrze ! To święta Rozalia ,
Niezwykle jestem ostatnio zafascynowana tym imieniem (notabene mojej prababci), że nie mogło jej tutaj zabraknąć. 🙂

Możesz zadać zagadkę 🙂
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 596
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 534
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oj bardzo proszę o zastapienie mnie w zagadce, bo nie bardzo mam pomysł a nawet możliwości obecnie.
ODPOWIEDZ