Papież Franciszek

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 16 mar 2022, 7:38 potepic a oznajmic fakty to roznica IMHO
Te fakty są powszechnie znane, media to mówią, w ustach papieża byłby to sąd.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a w mojej ocenie to zaklamanie i asekuranctwo
no przykro mi
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 16 mar 2022, 8:14 a w mojej ocenie to zaklamanie i asekuranctwo
no przykro mi
A dlaczego dopatrujesz się złej woli u papieża?

Dodam, że naprawdę nie jest obojętny na to co dzieje się na świecie i na wojnie:
https://stacja7.pl/ze-swiata/25-marca-p ... RtZ2iiQv6U

Ale zauważcie, ze Chrystus kocha każdego człowieka, bez względu na narodowość, płeć, czy miejsce zamieszkania... Papież naśladuje Jezusa i modli się zarówno za Rosję jak i za Ukrainę. My tez powinniśmy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ktoś, kto prowadzi misję dyplomatyczną czasami lepiej, żeby pewnych oświadczeń nie składał.
Trochę zaufania.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

ok, wiec pocieszam sie nizsza instancja - Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalną. Wyrok zapadł w środę i nie ma od niego odwołania.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a papiez chyba bardziej zaluje rosyjskich zolnierzy :(
"Rachunek za wojnę płacą ludzie, są to żołnierze rosyjscy i ludzie, którzy są bombardowani i giną".

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... rylem.html
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 17 mar 2022, 17:38 a papiez chyba bardziej zaluje rosyjskich zolnierzy :(
"Rachunek za wojnę płacą ludzie, są to żołnierze rosyjscy i ludzie, którzy są bombardowani i giną".
To Twoja (nad) interpretacja.

Papież naśladuje Chrystusa, kocha każdego, strata każdego człowieka w tej wojnie jest tragedią.
Papież nie zapomina o nikim w tym zdaniu, zarówno o ginących żołnierzach jak i ginących cywilach.
Jezus kocha każdego człowieka i każdego odkupił swoją Krwią.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To jest oczywista prawda. Choć trudno porównywać agresora z zaatakowanymi (nawet jesli żołnierze niekoniecznie chcą być, gdzie są).
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 17 mar 2022, 18:40
Papież nie zapomina o nikim w tym zdaniu, zarówno o ginących żołnierzach jak i ginących cywilach.
o zolnierzach ukrainskich zapomnial jakby
jakby napisal o 2 wojnie swiatowej - ze rachunek za wojne placili hitlerowcy i takze ludnosc cywilna to tez byloby ok?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Ludzie którzy są bombardowani i giną" - czy naprawdę musi rozróżniać na żołnierzy ukraińskich i cywilów?

Oj @abi szukasz dziury w całym i wciąż szukasz złej woli.

Zobacz, czytamy to samo zdanie, a odczytujemy zupełnie inne rzeczy...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
amarwer

Nieprzeczytany post

To chyba nie jest kwestia nadinterpretacji. I nie chodzi nawet o to, że papież nie wymienia oddzielnie cywili i żołnierzy ukraińskich. Stwierdzenie: "Rachunek za wojnę płacą ludzie, są to żołnierze rosyjscy i ludzie, którzy są bombardowani i giną" zawiera w sobie po pierwsze zastanawiające (można domniemywać, że zamierzone, bo to oficjalna - przemyślana i odpowiednio zredagowana - nota) niedopowiedzenie. Otóż pojawia się przymiotnik "rosyjscy" (w kontekście tych, którzy płacą za wojnę, czyli ofiar), ale brakuje WYRAŹNEGO odwołania do Ukrainy (np. ukraińscy obywatele). Dziwna jest ta asymetria. To tak, jakby Pius XII stwierdził w 1939 r., że "Rachunek za wojnę płacą hitlerowscy żołnierze i ludzie, którzy są zabijani". Po drugie to brzmi nieco enigmatycznie "bombardowani, którzy giną". To są Ukraińcy napadnięci i zabijani przez Rosjan. Oni giną w wyniku wojny, którą wywołali i prowadzą Rosjanie. Więc można nazwać ofiarami wojny agresorów (co oczywiście w szerszym kontekście ma uzasadnienie, bo wszyscy cierpią w wyniku zła, jakim jest wojna, ale przy zastrzeżeniu, że nie zapominamy, kto to zło sprowadził), ale nie można wskazać z imienia (Ukraina) głównych poszkodowanych?! No i po trzecie jako pierwsi, którzy płacą za wojnę są wymieni rosyjscy żołnierze, za nimi pojawiają się owi bombardowani i ginący. W dyplomacji słowa są ważne. Tym bardziej zastanawia taki właśnie ich dobór...
Skaza

Nieprzeczytany post

Może chodzi bardziej o to, że agresorzy zapłacą ogromną cenę za swoje czyny już tam po śmierci na sądzie ostatecznym.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 17 mar 2022, 22:23 Może chodzi bardziej o to, że agresorzy zapłacą ogromną cenę za swoje czyny już tam po śmierci na sądzie ostatecznym.
Czy żołnierz w kraju którego rząd wywołuje wojnę jest jej winien?
Skaza

Nieprzeczytany post

Jeśli dopuszcza się mordowania to tak jest tak samo winien. Zawsze mamy wybór. Można powiedzieć NIE i oddać życie w imię tego w co się wierzy. Gdyby przyszło mi wybrać wybrałbym drugą możliwość.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Każdy pretekst jest dobry do oplucia papieża.
amarwer

Nieprzeczytany post

Naprawdę? OPLUCIE? Jeśli te słowa odnoszą się do mojego komentarza, czuję się urażona. O tym, że brak w nich jakiegokolwiek merytorycznego odniesienia do treści, nie wspomnę.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

amarwer pisze: 18 mar 2022, 0:03 Naprawdę? OPLUCIE? Jeśli te słowa odnoszą się do mojego komentarza, czuję się urażona.
Uderz w stół, a nożyce się odezwą ;)
To nie było tylko do Ciebie, ale zamiast "czuć się urażona" przemyśl swoje łapanie papieża za słówka, szukanie dziury w całym i czegoś, do czego miałabyś się przyczepić w stosunku do papieża.
Bo jakoś tak jest, że na papieża można wieszać przysłowiowe psy - za to jak zwróci się uwagę komuś, kto je wiesza, to "czuję się urażona".

W jego słowach nie ma ani śladu tego, co z nich wykoncypowałaś. Papież po prostu nawiązał do napadniętych (czyli tych, którzy giną pod bombami) i zwrócił uwagę, że także żołnierze rosyjscy są ofiarami zbrodniczego dyktatora i wojny, jaką rozpętał.
Czy w równym stopniu? Co do zasady nie. Ale to nie znaczy, że w ogóle.

Jakaś się zrobiła maniera opluwania papieża za wszystko, co zrobi i czego nie zrobi, łapania za słówka, wykocypowywania nie wiadomo czego - byle dołożyć.
I piszę ta jako ktoś, kto nie jest specjalnym entuzjastą obecnego pontyfikatu (o czym nieraz pisałem, także tu). Ale co innego krytyka merytoryczna, za rzeczy popełnione, a co innego stadna, niemądra nagonka.

Dodano po 1 minucie 27 sekundach:
Skaza pisze: 17 mar 2022, 22:38 Jeśli dopuszcza się mordowania to tak jest tak samo winien. Zawsze mamy wybór. Można powiedzieć NIE i oddać życie w imię tego w co się wierzy. Gdyby przyszło mi wybrać wybrałbym drugą możliwość.
Taki jesteś pewien?
Okazałoby się w praniu. Gadać jest łatwo, każdy jest niezłomnym bohaterem, kiedy nie musi tego udowadniać.
Póki się nie znajdziesz w takiej sytuacji, nie będziesz wiedział.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2022, 2:20 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2009
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 592
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 17 mar 2022, 22:38 Jeśli dopuszcza się mordowania to tak jest tak samo winien. Zawsze mamy wybór. Można powiedzieć NIE i oddać życie w imię tego w co się wierzy. Gdyby przyszło mi wybrać wybrałbym drugą możliwość.
Co w sytuacji jeśli żołnierz powie NIE to jego rodzinie będzie groziło zniknięcie?
Żołnierz może mieć ograniczony wolny wybór.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7101
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 mar 2022, 7:35
Skaza pisze: 17 mar 2022, 22:38 Jeśli dopuszcza się mordowania to tak jest tak samo winien. Zawsze mamy wybór. Można powiedzieć NIE i oddać życie w imię tego w co się wierzy. Gdyby przyszło mi wybrać wybrałbym drugą możliwość.
Co w sytuacji jeśli żołnierz powie NIE to jego rodzinie będzie groziło zniknięcie?
Żołnierz może mieć ograniczony wolny wybór.
Rodzina to jedno, ale to jest niewykonanie rozkazu, czyli pierwsze konsekwencje poniesie on sam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 mar 2022, 7:35
Skaza pisze: 17 mar 2022, 22:38 Jeśli dopuszcza się mordowania to tak jest tak samo winien. Zawsze mamy wybór. Można powiedzieć NIE i oddać życie w imię tego w co się wierzy. Gdyby przyszło mi wybrać wybrałbym drugą możliwość.
Co w sytuacji jeśli żołnierz powie NIE to jego rodzinie będzie groziło zniknięcie?
Żołnierz może mieć ograniczony wolny wybór.
Za dezercję jest więzienie.
Ale w tym temacie jest historia prawdziwa.
bł. Franciszek Jägerstätter odmówił służby w hitlerowskiej armi, za co poniósł śmierć.
https://stacja7.pl/swieci/nie-wierze-ze ... erstatter/
Ostatnio zmieniony 18 mar 2022, 8:40 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ