Dlaczego Jezus jest Jedynym Synem ?

Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus, Duch Święty
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziś obiecane odniesienie do Starego Testamentu. Zaskakujące, jak wiele znajdujemy w Nim odniesień i zapowiedzi. Oczywiście, nie są one wyrażone tak dosłownie i exlicite jak w Nowym Testamencie, ale też dość jednoznacznie. Oczywiście, podam jedynie przykładu różnego rodzaju wypowiedzi wg kategorii, nie sposób zacytować wszystkiego.

Najczęściej będę pokazywał, w jaki sposób Nowy Testament odnosi się do tekstów Starego Testamentu.
Pierwsza kategoria to:
przykłady zapowiedzi starotestamentowych, z odniesieniem w Nowym Testamencie
Proroctwa starotestamentowe mówią o Jezusie jako o Bogu. Nie sposób wymienić tu wszystkich, stąd tylko kilka przykładów:
  • Pierwszy przykład
    W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
    Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
    Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił
    (J 12,37-41).
    Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna – chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
    W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (…) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów! (Iz 6,1.3.5)

    Otóż w obu miejscach wyróżnionych przeze mnie w cytacie tłustą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram – Jahwe, wyłączne imię Boga!
    Nowy Testament stosuje wobec Chrystusa fragment z Izajasza odnoszący się do Jahwe.
    .
  • Drugi przykład
    w Nowym Testamencie wielokrotnie pojawia się obraz Chrystusa – małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
    Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. (…) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła (Ef 5,25-28.32).

    I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte – Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga (…) (Ap 21,9-10).

    Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
    Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (…). Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię – Pan Zastępów; Odkupicielem twoim – Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan (Iz 54,1.5-6a).
    Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe.
    Jest to o tyle ważne, że „Małżonkę Baranka” z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Księgi Izajasza Paweł:
    Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem (Gal 4,26-27).
Ciąg dalszy nastąpi :)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2023, 9:45 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski

,,Jeśli jednak zdanie jest skonstruowane tak, że podmiotem jest stworzenie:
"Wszechświat został stworzony przez Boga"
wówczas stosuje się stronę bierną i ani trochę to nie oznacza, że Bóg nie jest czynnym Stworzycielem."

Marku gdybyś znał podstawy j greckiego biblijnego to z całą pewnością nie doszedłbyś do tak błędnego założenia.

Podmiot który jednocześnie wykonuje czynność wyrażoną w stronie biernej, jest zazwyczaj wyrażony przez przyimek ὑπὸ

Jak to wygląda w praktyce?

Ew Mat 4: 1

Τότε [ὁ] Ἰησοῦς ανηχθη εις την ερημον υπο του πνευματος πειρασθηναι υπο του διαβολο

  ανηχθη ερημον υπο του πνευματος został wyprowadzony  przez Ducha


ανηχθη - został wyprowadzony ( czasownik w Stronie Biernej )

Ew Jan 14: 21

ὁ ἔχων τὰς ἐντολάς μου καὶ τηρῶν αὐτὰς ἐκεῖνος ἐστιν ὁ ἀγαπῶν με· ὁ δὲ ἀγαπῶν με ἀγαπηθήσεται ὑπὸ τοῦ πατρός μου, καγὼ ἀγαπήσω αὐτὸν καὶ ἐμφανίσω αὐτῷ ἐμαυτόν

ἀγαπηθήσεται ὑπὸ τοῦ πατρός μου
Zostanie umiłowany przez Ojca mego

Hebr 11: 23

Πίστει Μωϋσῆς γεννηθεὶς ἐκρύβη τρίμηνον ὑπὸ τῶν πατέρων αὐτοῦ, διότι εἶδον ἀστεῖον τὸ παιδίον καὶ οὐκ ἐφοβήθησαν τὸ διάταγμα τοῦ βασιλέως. 

ἐκρύβη - został ukryty ( Czasownik w Stronie Biernej)

ἐκρύβη τρίμηνον ὑπὸ τῶν πατέρων αὐτοῦ,   - został ukryty przez 3 miesiące przez swoich rodziców

Ew Mat 11:27

Wszystko **zostało mi przekazane przez Ojca mego** i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.

παρεδόθη ὑπὸ τοῦ πατρός μου
Zostało przekazane przez Ojca mego

Czasownik παρεδόθη 3 os strona bierna lp

J. grecki NT ks Andrzej Piwiwar str 321
Kiedy podmiot czynności wyrażonej w stronie biernej jest wyraźnie wskazany ,określa się go za pomocą przyimka ὑπὸ po którym następuje genitivus .Przyimek ὑπὸ z genitivem jest zazwyczaj używany wtedy gdy podmiotem czynności jest osoba .

Język Grecki Nowego Testamentu Krzysztof Bardzki Str 8

Rodzajnik umieszczamy bezpośrednio przed rzeczownikiem . Rodzajniki nadają wyrazowi znaczenie zindywidualizowane i jest używany w podobny sposób jak rodzajnik określony w niektórych językach europejskich ( angielski ,francuski ,niemiecki ,hiszpański ,włoski )

np :

άνθρωπος. - jakiś człowiek ,w ogóle człowiek
ο άνθρωπος- określony człowiek którego zna autor i adresat wypowiedzi .

W grece rodzajnik pełnił pierwotnie funkcję zaimka wskazującego dokładnie określał czy dana osoba jest znana autorowi czy też chodzi o jakąś tam osobę w ogólnym pojęciu

Aby to zilustrować posłużę się takim zdaniem :

ιακωβ ἄνθρωπος ἐστίν– Jakub jest człowiekiem


W tym przypadku Jakub jest po prostu zaliczamy go do kategorii ludzi, a słowo człowiek nabiera charakteru opisowego, wskazując na cechy zamiast stwierdzać jego tożsamość.

Kiedy jednak powiem   :

   ιακωβ ἐστίν ὁ ἄνθρωπος – Jakub jest tym człowiekiem

to utożsamiamy Jakuba z określoną osobą, którą właśnie mam na myśli;

Ewangelista gdyby chciał napisać że Logos był tym Bogiem u którego był wówczas napisał by to w ten sposób


Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ ὁ θεὸς ἦν ὁ λόγος.

Na początku był ten Słowo a ten Słowo był u tego Boga i tym Bogiem był tym Słowo
prologu Ew Jan 1: 1  należy zwrócić uwagę na to że po pierwsze Logos nie jest tym Bogiem u którego był

po drugie udowadniając że Logos jest dokładnie takim samym Bogiem jak Bóg u którego był nie udowodni się Trynitaryzmu lecz co najwyżej Dyteism

Elementy składniowe biblijnego języka greckiego'. W rozdziale poświęconym rodzajnikom wyjaśnia:

"Zadaniem rodzajnika jest określić, oddzielić, zindywidualizować (ten a nie taki). Rodzajnik wskazuje, że jakaś rzecz lub osoba jest znana i ściśle określona."

Krótko odnoście Ew Jan 1:1 Rozstrzygającym autorytetem w kwestii zrozumienie jest

Orygenes gdzie stwierdza :

"Następnie zwróćmy uwagę na użycie przez Jana rodzajnika w tych zdaniach. Nie pisze on w nich nieuważnie, ani nie jest też nieobeznany z subtelnościami języka greckiego. W niektórych przypadkach używa rodzajnika a w niektórych pomija go. Umieszcza rodzajnik przed 'Logos' lecz do imienia Boga dodaje go tylko czasami. Używa rodzajnika w przypadku gdy tytuł Boga odnosi się do niestworzonej przyczyny wszystkich rzeczy, jednakże pomija go gdy Bogiem nazwany jest Logos"
Jan, jako człowiek doskonale znający ścisłość wysłowienia języka greckiego, z wielką starannością w jednym miejscu używał rodzajników, w innym je opuszczał: przy wyrazie «Słowo» (Logos) stawiał rodzajnik ho, natomiast przy nazwie «Bóg» (theos) albo używał rodzajnika, albo go pomijał. Otóż stawia rodzajnik wtedy, gdy nazwanie «Bóg» odnosi się do niezrodzonej przyczyny wszechrzeczy, opuszcza rodzajnik natomiast wówczas, kiedy Słowo nazywa Bogiem. A jak w tych ustępach «Bóg» (z rodzajnikiem: ho theos) różni się od «Bóstwa» (bez rodzajnika: theos), tak samo chyba «Słowo» (z rodzajnikiem: ho logos) może różnić się od «Słowa» (bez rodzajnika: logos). Jak bowiem Bóg najwyższy jest Bogiem (ho theos), a nie po prostu Bóstwem (theos), tak też źródło rozumu w każdej istocie rozumniej jest «Słowem» (ho logos), podczas gdy rozum znajdujący się w każdym bycie nie może zgodnie ze słusznością nosić nazwy podobnej do pierwszego rozumu i zwać się Słowem” (Komentarz do Ewangelii św. Jana, II, 2,13-15).

Słowo było Bogiem w znaczeniu posiadania chwały, potęgi i mocy, która czyniła Go najpotężniejszą istotą po Ojcu i pośrednikiem dzieła stworzenia . To On bowiem był i jest „obrazem Boga niewidzialnego”, za jego pośrednictwem „wszystko powstało”,

Logos będąc u Boga Ojca nie był jednocześnie Bogiem Ojcem .

Marku czy ty wierzsz tak jak Praksaerz ? On bowiem uważał że to sam Bóg urodził się jako człowiek, taki pogląd Tertulian nazywa w swojej rozprawie przeciw Prakseaszowi herezją . Odnoszę wrażenie że ty tego dzieła Tertuliana nie czytałeś
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wybacz, już tyle razy tłumaczyłem Ci tę sprawę, że kolejny raz nie będę. Albo nie potrafisz, albo - co gorsze - nie chcesz wczytać.
Co do Orygenesa, to po pierwsze, nie ma powodu, by czynić go autorytetem większym niż pozostali (i to dużo wcześniejsi) których zacytowałem, a po drugie podałem dość cytatów by było jasne, że w kwestii Chrystusa zmieniał on swoje podejście.
A gramatyka koine jest w sprawie rodzajnika bardzo prosta i nie ma nic wspólnego z "hierarchią Bogów" (bo nie ma czegoś takiego w Biblii), lecz z użyciem słowa w mianowniku i w narzędniku.
Logos będąc u Boga Ojca nie był jednocześnie Bogiem Ojcem .
Nie był. Po raz kolejny, intencjonalnie, mylisz Boga z Osobą Boską. Ponieważ czynisz to po raz kolejny i kilkukrotnie zwracałem Ci na to uwagę, jestem zmuszony przyjąć, że robisz to w złej wierze, usiłując przypisać mi inne twierdzenia, niż te, o których piszę.
No cóż, łatwiej jest zapewne dyskutować z twierdzeniami przypisanymi adwersarzowi, ale to chyba niezbyt uczciwy sposób "dyskusji"?

======================================================================================
Wracając do poważnej dyskusji: kontynuuję przegląd rodzajów zapowiedzi starotestamentowych Jezusa-Boga, z odniesieniem w Nowym Testamencie. Podałem przykłady, gdy NT odnosi do Chrystusa teksty starotestamentowe odnoszące się do Jahwe. Ale ten rodzaj zapowiedzi oczywiście nie wyczerpuje sposobów odniesień ST do Chrystusa.
Kolejny sposób to taki, że Pismo Święte przypisuje Chrystusowi tytuły Boga
Znów oczywiście podam tylko przykłady:
  • Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec
    Księga Izajasza bywa nazywana niekiedy „piątą Ewangelią” ze względu na liczbę proroctw traktujących o Jezusie. W jednym z nich czytamy:
    Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju (Iz 9,5).
    .
  • Pierwszy i Ostatni
    O Jezusie:
    Kiedy Go ujrzałem, do stóp Jego padłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: Przestań się lękać! Ja jestem Pierwszy i Ostatni (…) (Ap 1,17).
    O Jahwe:
    Tak mówi Pan, Król Izraela, Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga (Iz 44,6).
    .
  • Zbawca
    W Starym Testamencie czytamy:
    Jam to, Ja jestem Jahwe i poza mną nie ma wybawcy (Iz 43,11 bp).
    Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących[/color] (1 Tm 4,10).
    Proszę porównać z tekstami mówiącymi o Jezusie:
    (…) dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2,11).
    Wiermy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata (J 4,42b).
    .
  • Alfa i Omega
    „Alfa i Omega” to tytuł Boży:
    Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący (Ap 1,8) .
    Ta sama księga odnosi go jednak także do Chrystusa:
    Ja jestem Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.
    Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała i aby bramami wchodzili do Miasta. (…) Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów. Ja jestem Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna
    (Ap 22,13-16).
    .
  • Pan
    Porównajmy wersety odnoszące się do Jahwe:
    Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że poza Mną nie ma nic. Ja jestem Pan i nikt poza Mną (Iz 45,5-6).
    Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem (Mk 12,29)
    z wersetami odnoszącymi się do Chrystusa:
    Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie (Rz 10,9).
    Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus (Kor 12,3b).
    .
  • Świadek wierny i prawdziwy
    W Apokalipsie czytamy:
    Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego (Ap 3,14).
    Jest to odniesienie do Księgi Jeremiasza 42,5, gdzie jednak to Jahwe obdarzony jest tym tytułem:
    Oni zaś rzekli do Jeremiasza: Bóg nam świadkiem wiernym i prawdomównym, że postąpimy we wszystkim według tego, co Pan, twój Bóg, objawi dla nas.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski

Nie był. Po raz kolejny, intencjonalnie, mylisz Boga z Osobą Boską. Ponieważ czynisz to po raz kolejny i kilkukrotnie zwracałem Ci na to uwagę, jestem zmuszony przyjąć, że robisz to w złej wierze, usiłując przypisać mi inne twierdzenia, niż te, o których piszę.
No cóż, łatwiej jest zapewne dyskutować z twierdzeniami przypisanymi adwersarzowi, ale to chyba niezbyt uczciwy sposób "dyskusji"?

Marku gdzie ty w progu widzisz rzeczownik Osoba?? Na jakiej to podstawie wysuwasz taki wniosek ?.. W tekście greckim został użyty 2 z rzeczownik Theos czy ty uważasz inaczej ?.Więc trzymaj się terminologia jaka występuje w Prologu Jana 1:1

Słowo, będąc odrębnym od Boga bytem (było „u Boga”), posiadało taką samą jak ów Bóg naturę. Co oczywiście nie dowodzi ani Trójcy, ani nawet współistotności Ojca z Synem, rozumianej na sposób nicejski.

przyznanie jakościowego rozumienia drugiego theos nie musi oznaczać nawet tego, że Słowo miało taką samą naturę jak Bóg, lecz po prostu, że miało ten sam rodzaj natury co Bóg – duchowy.

Wszak rodzaj natury również wskazuje na jakość. Tak jak Bóg jest duchem (J 4:4)

, aniołowie są duchami (Hbr 1:14), tak samo Słowo przed przyjściem na ziemię było duchem.
Biorąc pod uwagę to, iż Pismo wypowiada się o aniołach jako o bogach, możemy mieć w przypadku J 1:1 do czynienia ze zwróceniem uwagi na to, iż Słowo było Bogiem w znaczeniu posiadania duchowej natury, tego samego rodzaju co Ojciec oraz aniołowie


Dobrym przykładem będzie tutaj greckie słowo aggelos. Może ono oznaczać kogoś, kto jest aniołem, czyli posiada naturę anielską (Mt 1:20).

Może też przybierać znaczenie posłańca i nie tyle wskazywać na naturę, ile na cechę, pozycję kogoś, kto jest posłany, lecz z natury może być inną istotą niż anioł, mianowicie człowiekiem. Tak jest na przykład z Janem Chrzcicielem, który w Mt 11:10, a także z uczniami Pana Jezusa, którzy zostali nazwani aniołami (Łk 9:52).Osobiście skłaniam się do przyznania drugiemu rzeczownikowi theos w Jana 1:1 takiego właśnie znaczenia jakościowego – Słowo było Bogiem w znaczeniu posiadania chwały, potęgi i mocy, która czyniła Go najpotężniejszą istotą po Ojcu i pośrednikiem dzieła stworzenia . To On bowiem był i jest „obrazem Boga niewidzialnego”, za jego pośrednictwem „wszystko powstało”,

Marku w kilku postach udowidnilem że nie masz nawet podstawowej wiedzy odnieśnie greki biblijnej, samo przyglądanie się tekstowi zapisanemu w j greckim nie dowodzi przecież znajomości tego języka.

Dla Orygenesa greka była językiem ojczystym znal wszystkie niuanse tego języka a ty śmiesz podważać jego opinię dotyczące Ew Jana 1:1 😁 Również wykładowcy greki biblijnej w Polsce przyznają że w Prologu jest mowa o dwóch Theosach . Jedno tylko zdanie do pośrednictwem Jezesa w stwarzaniu

w Komentarzu w liście do Hebrajczyków w Grecko Polskim NT odnośnie ; Hebr 1:2 czytamy

Chodzi o PPOŚREDNICTWO SYNA W STWARZANIU podobne jak ew Jan 1: 3 oraz 1 Kor 8: 6 parz skan komentarza z tekstu greckiego - polskiego wyd Vocatio

Marku czy podzielasz zdanie tych uczonych dzięki którym taki komentarz został zamieszczony w Interlinii Grecko-Polskiej NT ?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Słowo, będąc odrębnym od Boga bytem (było „u Boga”), posiadało taką samą jak ów Bóg naturę. Co oczywiście nie dowodzi ani Trójcy, ani nawet współistotności Ojca z Synem, rozumianej na sposób nicejski.
Jak najbardziej dowodzi. Kto ma naturę Boga, ten jest Bogiem.
Jeśli myślisz, że w jednym zdaniu Jan użyłby słowa "Bóg" w stosunku do Boga prawdziwego i w jakimkolwiek innym znaczeniu to chyba jesteś kompletnie bezkrytyczny do nauk swoich nauczycieli.
Reszta jak wyżej.

Co do drugiej sprawy - załóżmy na chwilę że chodzi o "pośrednictwo w stwarzaniu". Cóż to niby miałoby znaczyć, i po co Bogu "pośrednictwo"? I kto może "pośredniczyć" w stwarzaniu, jeśli nie Bóg?
Podałem wyżej szereg przykładów, w których Nowy Testament przypisuje Chrystusowi wersety ze Starego Testamentu, odnoszące się do Jahwe. Nie dziwię się, że się nie odniosłeś ;)

Każde dzieło Boga-Trójcy jest dziełem wszystkich Osób. Nie tylko stworzenie - na przykład czytamy, ze wybawienie Żydów z Egiptu było dziełem Jezusa:
”zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli (Jud 1,4-5 ).
A przecież wiemy, że uczynił to Bóg:
„Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli (Wj 20,2).

Doprawdy, próby zaprzeczenia podstawowej Prawdy chrześcijaństwa tj. boskości Jezusa są karkołomne.
Byłoby lepiej, byś je porzucił i wrócił do Biblii.
==================
@Petroniuszu, myślę, że już czas, byś nam się przedstawił. Jakiego wyznania jesteś?
Ostatnio zmieniony 15 lip 2023, 19:47 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski

Napisałeś że w czasach Jezusa w j greckim nie było znane pojęcie osoba 🤔

Podreczny Słownik Grecko-Polski NT ks Remigiusz Popowski wyd Vocatio

Str 286 πρόσωπον : twarz ,oblicze ,wyraz twarzy ,**OSOBA **

J .Grecki NT tom 2 str 276

Twarz ,oblicze ** OSOBA *

Słownik Grecko-Poski Zofii Abramowiczówny str 739 twarz , spojrzenie, oblicze **OSOBA**

Wielki słownik Grecko-Polski NT ks Remigiusz Popowski wyd Vocatio

Str 535 πρόσωπον : twarz oblicze wyraz twarzy .2 **OSOBA ***

Zatem Marku kto się myli Ty czy może bibliści?

Czekam abys się do tego odniósł 😁

2 Piotr 1:4


Przez które darowane nam zostały drogie i największe obietnice, abyście przez nie stali się *  wspólnikami  boskiej natury,* uniknąwszy skażenia,uniknąwszy skażenia, jakie na tym świecie pociąga za sobą pożądliwość.

θεῖος : przymiotnik, wywodzący się od  /theós , „Bóg”) – boski , ukazujący cechy natury Boga .


κοινωνός * - współuczestnik , partner , wspólnik

Ew Łuk 5: 10

jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił BT

κοινωνοὶ - wspólnikami

Ew Mat 23 : 30

I mówicie: Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków. BT

Ew Łuk 5: 10  jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona BT

κοινωνοὶ- wspólnikami

Czy bycie wspólnikiem boskiej natury ma dowodzić że ktoś jest Bogiem?😆

Kto jest Wedlug Słowa Bożego Bogiem ?

1 Kor 8:6

Wszakże dla nas istnieje ** tylko jeden Bóg Ojciec**, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Efz 4:6

**Jeden Bóg i Ojciec **wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Marku prawda jest bardzo prosta, kto nie jest tym Bogiem Ojcem ten nie jest tym jednym Bogiem.

Kto osobiście wyprowadzil Izraela z Egiptu?


2 Moj 20:2


Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu
niewoli.

3 Moj 26:13


Jam jest Pan, Bóg wasz, który wyprowadziłem was z ziemi egipskiej, abyście nie zostali ich niewolnikami, połamałem drewna waszego jarzma i sprawiłem, że wyprostowani chodzić możecie.




4 Moj 20:16

Wołaliśmy więc do Pana, a On wysłuchał naszego głosu ** i zesłał anioła, a ten wyprowadził nas z Egiptu**. Teraz jesteśmy w Kadesz, w mieście na granicy twojej ziemi.


5 Moj 4:20


Lecz was zabrał Pan i wyprowadził z żelaznego pieca, z Egiptu, abyście byli mu jego własnym ludem, jak to jest dzisiaj.


Jak więc widzisz Bóg posłużył się swoim przedstawicielem tj aniołem który wyprowadzil Izraela z Egiptu .Jednak cały plan i inicjatywa pochodziła od Boga ,dlatego Bóg sobie przypisuje wyprowadzenie Izraela z Egiptu.

Co to za dziwną naukę wyznajesz ze w Bogu jest podzial na Boga i osobę??? Czy Bóg nie jest jednocześnie osobą ?

5 Moj 18: 15

Jahwe, twój Bóg, wzbudzi ci bowiem podobnego do mnie proroka spośród ciebie, spośród twych braci. Jego będziecie słuchać, (BP).

Dz 3: (19) Starajcie się o wewnętrzną przemianę, nawróćcie się, a zostaną zgładzone wasze grzechy; (20) nastanie czas, kiedy Pan was pocieszy, zsyłając zapowiedzianego wam Mesjasza Jezusa. (21) Niebo zatrzyma Go aż do czasu powszechnego odnowienia, o którym od dawna mówił Bóg przez świętych proroków. (22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie. (23) Każdy, kto nie będzie posłuszny temu prorokowi, wyłączony zostanie z tego ludu

Kto był takim samym prorokiem jak Mojzesz ? 😉

Michaasz 5:3

powstanie, i będzie rządził w mocy Jahwe, w majestacie Imienia Jahwe, Boga swego; będą mieszkać bezpieczenie, bo odtąd On okaże swą wielkość aż po krańce ziemi.( BP)

Jak mówi ten werset Jezus będzie rządził w majestacie swego BOGA Jahwe, zatem skąd u ciebie taki błędny pogląd jakoby Jezus był Bogiem Jahwe ? 🤣

Dz 3:13


Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, SŁUGĘ swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

Wedlug apostoła Jezus byl SŁUGĄ Boga Jahwe czy ty tego nie zauważasz czy nie chcesz widzieć?

Czy kiedy Pan Jezes wstawia się do Boga to do kogo się wstawia do samego siebie ? W chwili pośredniczenia przestaje być Bogiem ???.

Ew Jan 20:17

Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, DO BOGA MOJEGO  i Boga waszego.


2 Korn 1:3


Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy,


2Kor 11:31

Bóg i Ojciec Pana Jezusa, który jest błogosławiony na wieki, wie, że nie kłamię.




Efz 1:3

Błogosławiony niech będzie BÓG  i OJCIEC  Pana naszego Jezusa Chrystusa, który nas ubłogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios;

Efz  1:17

Aby BÓG Pana naszego    Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego,

2 Kor 11: 31 Bóg i Ojciec Pana Jezusa, który jest błogosławiony na wieki, wie, że nie kłamię.


1 Piotr 1:3


Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,




Obj 1:6

I uczynił nas rodem królewskim, kapłanami BOGA I OJCA SWOJEGO , niech będzie chwała i moc na wieki wieków. Amen.

Obj  3:2

Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed MOIM  Bogiem.

3:12

Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga MOJEGO  i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga MOJEGO , i nazwę miasta

Boga MOJEGO , nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga MOJEGO 
, i moje nowe imię.




Jakub 2:19

Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.

Ew Jan 17:3

A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś.

Jud 1:25

Jedynemu Bogu, Zbawicielowi naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, niech będzie chwała, uwielbienie, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i po wszystkie wieki. Amen.

Skoro Pan Jezus ma nad sobą kogoś kto jest jego Bogiem więc, twierdzenie że syn Boży jest jednocześnie tym samym Bogiem którym jest Bóg Ojciec mija się całkowicie z prawdą .

Na koniec mam do ciebie jedna pytanie, chodzi o słownikową definicje czasownika
κρείττων - Hebr 1;4 Podaj tłumaczenie tego czasownika 😉

O swoim wyznaniu już pisałem Magnoli



Marku przytocz chociaż jeden werset ze to Bóg Jahwe miał sie urodzić jako człowiek i taką naukę głosili apostołowie. 😆
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Petroniusz w moim odczuciu nie dyskutujesz uczciwie. Wybierasz te cytaty z Pisma św które ci pasują a te które podaje Marek i ja pomijasz milczeniem.
A tak nie można czytać Biblii ani dyskutować o Bogu.
Wyglada na to że sam z sobą rozmawiasz bo na pewno nie z nami. Moje pytania i cytaty zupełnie pokonałeś , Marka również wypowiedzi także a sprawiasz wrażenie jakobyś cokolwiek udowadniał - a prawda jest taka że pomijasz co Ci nie pasuje do swojej tezy.
Czyli udowadniasz swoją ignorancję wobec pisma św.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Petroniusz pisze: 15 lip 2023, 22:47 Napisałeś że w czasach Jezusa w j greckim nie było znane pojęcie osoba 🤔
Nic podobnego.
Nie była wypracowana terminologia odnośnie Trójcy, związana z tym pojęciem.
Tak więc cały Twój wywód trafia kulą w płot, bo dyskutujesz z kolejnym wymyślonym przez siebie chochołem.
Serio, skup się na Biblii, zamiast na sztuczkach erystycznych i próbach złapania mnie za słówka.

Takim samym chochołem jak cały wywód o wspólnikach - dyskutujesz z tezą, o której się nawet nie zająknąłem, sam ją wymyśliłeś :)
Może adwersarze nie są Ci potrzebni do dyskusji? :))
Zwłaszcza, że nie odpowiedziałeś na żadne z moich pytań.
Kto osobiście wyprowadzil Izraela z Egiptu?


2 Moj 20:2
Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu
niewoli.
3 Moj 26:13
Jam jest Pan, Bóg wasz, który wyprowadziłem was z ziemi egipskiej, abyście nie zostali ich niewolnikami, połamałem drewna waszego jarzma i sprawiłem, że wyprostowani chodzić możecie.
4 Moj 20:16
Jahwe. A ja pokazałem, że NOwy Testament mówi, że Jezus. I co na to powiesz? ;)
Jak więc widzisz Bóg posłużył się swoim przedstawicielem tj aniołem który wyprowadzil Izraela z Egiptu .Jednak cały plan i inicjatywa pochodziła od Boga ,dlatego Bóg sobie przypisuje wyprowadzenie Izraela z Egiptu.
Dokładnie. To Bog wyprowadził Izraela z Egiptu - tyle wiemy z ST.
NT mówi, że uczynił to Jezus:
”zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli (Jud 1,4-5 ).

I tak, Jezus jest przedstawicielem Boga, Właśnie dlatego może być Pośrednikiem pomiędzy Bogiem, a ludźmi: bo jest zarówno Bogiem, jak i Człowiekiem. To jest w ogóle clou Nowego Testamentu, jeśli tego nie zrozumiesz, nie zrozumiesz nic z Ewangelii.
Co to za dziwną naukę wyznajesz ze w Bogu jest podzial na Boga i osobę???
Zdanie bez sensu, w dodatku znów przypisujesz jako moją wypowiedź swoje imaginacje. Postaraj sie zrozumieć co pisze adwersarz, zamiast to przekręcać by łatwiej się przyczepić. Będzie nam się lepiej i bardziej twórczo dyskutowało, a przy okazji będziesz wówczas uczciwym dyskutantem....
5 Moj 18: 15

Jahwe, twój Bóg, wzbudzi ci bowiem podobnego do mnie proroka spośród ciebie, spośród twych braci. Jego będziecie słuchać, (BP).

Dz 3: (19) Starajcie się o wewnętrzną przemianę, nawróćcie się, a zostaną zgładzone wasze grzechy; (20) nastanie czas, kiedy Pan was pocieszy, zsyłając zapowiedzianego wam Mesjasza Jezusa. (21) Niebo zatrzyma Go aż do czasu powszechnego odnowienia, o którym od dawna mówił Bóg przez świętych proroków. (22) Powiedział bowiem Mojżesz: Pan Bóg da wam proroka, którego powoła jak mnie z waszych braci, słuchajcie, co wam powie. (23) Każdy, kto nie będzie posłuszny temu prorokowi, wyłączony zostanie z tego ludu

Kto był takim samym prorokiem jak Mojzesz ? 😉
Wcielony Bóg, Jezus CHrystus.
A gdzie jest napisane, że "takim samym"? Nie dodawaj do Słowa Bożego swoich mniemań.
Podobnego - w sensie typologii biblijnej, Jezus był "typem" Mojżesza (co oznacza w biblistyce tyle, że Mojżesz był zapowiedzią Chrystusa, podobnie jak starotestamentowe ofiary były typem Ofiary Chrystusa).
Michaasz 5:3

powstanie, i będzie rządził w mocy Jahwe, w majestacie Imienia Jahwe, Boga swego; będą mieszkać bezpieczenie, bo odtąd On okaże swą wielkość aż po krańce ziemi.( BP)
Sam widzisz, że Pismo utożsamia Jezusa Jahwe.
Jak mówi ten werset Jezus będzie rządził w majestacie swego BOGA Jahwe, zatem skąd u ciebie taki błędny pogląd jakoby Jezus był Bogiem Jahwe ? 🤣
A Jahwe to w czyim majestacie rządzi?
Dz 3:13
Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, SŁUGĘ swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

Wedlug apostoła Jezus byl SŁUGĄ Boga Jahwe czy ty tego nie zauważasz czy nie chcesz widzieć?
Oczywiście, że był sługą. Jezus był Bogiem uniżonym:
Flp 2:6-7a "On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi.
Pismo mówi nawet, kiedy się to uniżenie zakończyło:
"A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."/Flp 2, 7b-8/
Czy kiedy Pan Jezes wstawia się do Boga to do kogo się wstawia do samego siebie ? W chwili pośredniczenia przestaje być Bogiem ???.
Nie. Wstawia sie do Ojca. A pośredniczy jako Człowiek i Bóg.
Ew Jan 20:17
Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, DO BOGA MOJEGO  i Boga waszego.
2 Korn 1:3
Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy,
2Kor 11:31
Bóg i Ojciec Pana Jezusa, który jest błogosławiony na wieki, wie, że nie kłamię.
Efz 1:3
Błogosławiony niech będzie BÓG  i OJCIEC  Pana naszego Jezusa Chrystusa, który nas ubłogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios;
Efz  1:17
Aby BÓG Pana naszego    Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego,
2 Kor 11: 31 Bóg i Ojciec Pana Jezusa, który jest błogosławiony na wieki, wie, że nie kłamię.
1 Piotr 1:3
Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
Obj 1:6
I uczynił nas rodem królewskim, kapłanami BOGA I OJCA SWOJEGO , niech będzie chwała i moc na wieki wieków. Amen.
Obj  3:2
Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed MOIM  Bogiem.
3:12
Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga MOJEGO  i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga MOJEGO , i nazwę miasta
Boga MOJEGO , nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga MOJEGO 
, i moje nowe imię.
Jakub 2:19
Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Ew Jan 17:3
A tJedynemu Bogu, Zbawicielowi naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, niech będzie chwała, uwielbienie, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i po wszystkie wieki. Amen.
Skoro Pan Jezus ma nad sobą kogoś kto jest jego Bogiem więc, twierdzenie że syn Boży jest jednocześnie tym samym Bogiem którym jest Bóg Ojciec mija się całkowicie z prawdą .
Wyciągasz takie kuriozalne wnioski, bo ciągle nie wczytałeś, że II Osoba Boska przyszła na świat jako człowiek, uniżywszy się czasowo (jak cytowałem powyżej). Oczywiście, że Bogiem Jezusa był Jahwe i człowiek który nie wypiera tego czasowego uniżenia nie będzie się dziwił.

Na koniec mam do ciebie jedna pytanie, chodzi o słownikową definicje czasownika
κρείττων - Hebr 1;4 Podaj tłumaczenie tego czasownika 😉
To nie jest czasownik, tylko przymiotnik ;)
I znaczy lepszy, znaczniejszy. I co niby z tego wynika?
O swoim wyznaniu już pisałem Magnoli
Zatem proszę napisz i nam, albo wskaż, gdzie to napisałeś.
Marku przytocz chociaż jeden werset ze to Bóg Jahwe miał sie urodzić jako człowiek i taką naukę głosili apostołowie. 😆
Przytoczyłem całkiem sporo, że się narodził i chodził po ziemi. Taktyka sugerująca, ze jakaś teza akurat w wymyślonym przez pytającego brzmieniu rzekomo "musi" być w Biblii to dość nieudolna manipulacja, znana z dyskusji z sektami.
Jezus mówi o sobie, że jest Jahwe, to, ze jest Bogiem głosili Apostołowie - to wystarczy.

Zresztą Dzieje Apostolskie zamykają sprawę:
Dz 4,12 "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."
Słowa te jednoznacznie określają, ze Jezus to Jahwe. Chyba, że uważasz, że w imieniu Jahwe nie ma zbawienia.
Tak uważasz?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski e wątku Kim jest dla ciebie Jezus Petroniusz wyznał że: „Jestem chrześcijaninem zbór chrześcijan mesjanistycznych”

@Petroniusz
Prosisz Marka aby ci wskazał miejsce gdzie apostołowie uczyli o Jezusie Bogu.
Dwa razy już ci ten cytat wskazywałam ale go pomijasz milczeniem a on całkiem przeczy twoim tezom

I z całą pewnością Jednorodzony Syn Boży jest prawdziwym Bogiem: „Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” (J 1,18).
Ostatnio zmieniony 16 lip 2023, 14:43 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chrześcijan? I nie wierzy w Chrystusa?!!
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mało tego. Doczytałam że ci chrześcijanie przyjmują chrzest wyłącznie w imię Jezusa.

Wobec tego nie uznawanie Jezusa jako
Boga jest zupełnie niezrozumiałe.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Idziemy dalej. Żeby nie "uciekło", podsumujmy - dotąd zobaczyliśmy, że:
  • Nowy Testament określa Jezusa jako Boga
  • Jezus sam się tak określa, co doskonale zrozumieli Żydzi, próbując go najpierw ukamienować za to - w ich mniemaniu - bluźnierstwo, a w końcu właśnie za to skazując Go na krzyż
  • Nowy Testament odnosi do Jezusa teksty starotestamentowe odnoszące się do Jahwe
  • Nowy Testament przypisuje Jezusowi czyny, o których wiemy ze Starego Testamentu, że uczynił je Jahwe
  • Pismo Święte przypisuje Jezusowi tytuły Jahwe
Zobaczmy teraz, że Pismo przypisuje Jezusowi cechy Jahwe. Znów tylko przykłady:
  1. Odwieczność
    Dwa przykłady:
    • W Ewangelii wg św. Mateusza 2,1-6 król Herod pyta arcykapłanów i uczonych w Piśmie, gdzie narodzić ma się Mesjasz. Zapytani odpowiadają, że w Betlejem, na potwierdzenie odwołując się do Księgi Micheasza 5,2. Zajrzyjmy więc do tego tekstu:
      A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (…) Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi (Mi 5,2.4).
    • W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł przypisuje Jezusowu atrybut wieczności:
      On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami (2 Tm 1,9).
  2. Wszechmoc
    • Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi (Mt 28,18).
    • Oto nadchodzi z obłokami ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: AmenJa jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący (Ap 1,7-8) .
  3. Wszechwiedza
    • Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania (Kol 2,1-3).
    • Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje (J 21,17).
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Jeszcze by skończyć temat prologu Jana:

Twierdzisz @Petroniuszu , iż w wyrażeniu "I Bogiem było Słowo" Słowo nie jest "prawdziwym" Bogiem, bo brak jest przy słowie "Bóg" rodzajnika ho

Spójrzmy zaten na wiersz J 1,6:
"Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię."
εγενετο ανθρωπος απεσταλμενος παρα θεου ονομα αυτω ιωαννης
Upsss... tu też przed θεου nie ma rodzajnika... Czyżby - według "reguły" jaką podajesz, Bóg Ojciec też nie był Bogiem? ;)

Co więcej, identyczna sytuacja powtarza się w J 1,13:
"którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili."
οι ουκ εξ αιματων ουδε εκ θεληματος σαρκος ουδε εκ θεληματος ανδρος αλλ εκ θεου εγεννηθησαν

Magnolia przywołała J 1,18 - tu też Bóg Ojciec jest bez rodzajnika:
θεον ουδεις εωρακεν πωποτε ο μονογενης υιος ο ων εις τον κολπον του πατρος εκεινος εξηγησατο
[/quote]



=================================================================================
Jak już kończę zaległe sprawy, to jeszcze sprawa "Monogenes" (Jednorodzony)
Mam dziś chwilę czasu, to rozprawię się z twoerdzeniem @Petroniusza, jakoby określenie "Jednorodzony" (monogenēs, μονογενης) nie oznaczało "jedynaka', czyli jedynego syna. Co prawda trochę groteskowe wydaje mi się dowodzenie czegoś oczywistego (że słowa te to synonimy, znaczą to samo), ale jak trzeba, to trzeba ;)

Jezus nazywany jest słowem μονογενης wielokrotnie:
J 1,14 "A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
J 1,18 "Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył."
J 3,16 "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."
J 3,18 "Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego."
1J 4,9 "W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu."

Strong pokazuje, że "jednorodzony" i "Jedynak" to synonimy:
Obrazek

Łatwo udowodnić, że STRONG ma tu rację - oto użycie Monogenes w NT:
Łk 7,12 "Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego - jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta."
Łk 8,42 "Miał bowiem córkę jedynaczkę, liczącą około dwunastu lat, która była bliska śmierci. Gdy Jezus tam podążał, tłumy napierały na Niego."
Łk 9,38 "Naraz ktoś z tłumu zawołał: Nauczycielu, proszę Cię, wejrzyj na mego syna; to mój jedynak."
Hbr 11,17 "Dzięki wierze Abraham, wystawiony na próbę, ofiarował Izaaka, i to jedynego syna składał na ofiarę, on, który otrzymał obietnicę"

Identycznie jest w Septuaquincie:
Sdz 11,34 {Biblia]"Gdy Jiftach przybył do Micpa, do swojego domu, oto wybiegła mu naprzeciw jego córka, tańcząc i uderzając w bębenki. A miał ją tylko jedną oprócz niej nie miał ani syna, ani córki,."[/Biblia]
Ps 22,21 "Ocal od miecza moje życie, z psich pazurów wyrwij moje jedyne dobro,"
Ps 25,16 WUJ "Wejrzysz na mię, a zmiłuj się nademną: bom ja jest jedyny i ubogi."
Ps 35,17 "Jak długo, Panie, będziesz na to patrzeć? Wyrwij moje życie tym, co ryczą, lwom - moje jedyne dobro!"

To kończy sprawę: Jedynak i Jednorodzony to synonimy.

Dla porządku: słowo μονος (monos) w Biblii jest również używane w znaczeniu "jedyny" Choć najczęściej jako "sam", względnie "tylko", nie znalazłem użycia w znaczeniu "jedynak" . Najbliższe tego są dwa wersety gdzie monos występuje jako "jedyny" w odniesieniu do dziecka:
"Ale Jakub odpowiedział: Nie pójdzie syn mój z wami! Brat jego bowiem już nie żyje i on jeden tylko mi pozostał. Jeśli go spotka jakie nieszczęście, gdy pójdzie z wami, sprawicie, że moja siwizna zstąpi do Szeolu i to w wielkim żalu!"/Rdz 42,38/
"Odpowiedzieliśmy panu mojemu: Mamy starego ojca i jeszcze jednego, najmłodszego brata, zrodzonego przez niego już w starości. Brat tego najmłodszego nie żyje; został on więc jeden z tej samej matki i dlatego ojciec go pokochał."/Rdz 44,20/
Obrazek

Wystąpienia w NT:
"Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał."/Mt 14,23/
"Lecz o dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec."/Mt 24,36/
"Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie."/Mk 6,47/
"Na to uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli się zastanawiać i mówić. Któż On jest, że śmie mówić bluźnierstwa? Któż może odpuszczać grzechy prócz samego Boga?"/Łk 5,21/
"W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmiali o tym, co widzieli."/Łk 9,36/
"A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało."/Łk 24,18/
"Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę."/J 6,15/
"Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku."/J 8,9/
"A jeśli nawet będę sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ Ja nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał."/J 8,16/
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity."/J 12,24/
"Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie - każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną."/J 16,32/
"Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają."/Rz 11,3/
"którzy za moje życie nadstawili swe głowy i którym winienem wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły [nawróconych] pogan."/Rz 16,4/
"Czy tylko mnie samemu i Barnabie nie wolno nie zarobkować?"/1Kor 9,6/
"Ukaże je, we właściwym czasie, błogosławiony i jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących,"/1Tm 6,15/
"jedyny, mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną, którego żaden z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć: Jemu cześć i moc wiekuista! Amen."/1Tm 6,16/
"Łukasz sam jest ze mną. Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania."/2Tm 4,11/
"do drugiej zaś części jedynie arcykapłan, i to tylko raz w roku, i nie bez krwi, którą składa w ofierze za grzechy swoje i swojego ludu."/Hbr 9,7/
"[Ja] prezbiter - do Wybranej Pani i do jej dzieci, które miłuję w prawdzie, i nie tylko ja sam, ale także wszyscy, którzy znają prawdę,"/2J 1,1/
"Któż by się nie bał, o Panie, i Twego imienia nie uczcił? Bo Ty sam jesteś święty, bo przyjdą wszystkie narody i padną na twarz przed Tobą, bo ujawniły się słuszne Twoje wyroki."/Ap 15,4/

Podobnie w Septuaquincie:
"I tak Bóg wygubił doszczętnie wszystko, co istniało na ziemi, od człowieka do bydła, zwierząt pełzających i ptactwa powietrznego; wszystko zostało doszczętnie wytępione z ziemi. Pozostał tylko Noe i to, co z nim było w arce."/Rdz 7,23/
""Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki,"/Rdz 32,24/

"Gdy teść Mojżesza widział te wszystkie jego zajęcia z ludem, powiedział do niego: Czemu ty sam się zajmujesz sprawami ludu? Dlaczego sam zasiadasz na sąd, a cały lud musi stać przed tobą od rana do wieczora?"/Wj 18,14/
"Zamęczysz siebie i lud, który przy tobie stoi, gdyż taka praca jest dla ciebie za ciężka, i sam jej nie możesz podołać."/Wj 18,18/
"Jeśli przyszedł sam, odejdzie sam, a jeśli miał żonę, odejdzie z żoną."/Wj 21,3/
"Lecz jeśli jego pan dał mu żonę, która zrodziła mu synów i córki, żona jak i dzieci będą należeć do pana, a on odejdzie sam."/Wj 21,4/
"Mojżesz sam zbliży się do Pana, lecz oni się nie zbliżą i lud nie wstąpi z nim."/Wj 24,2/
"Nie mogę już sam dłużej udźwignąć troski o ten lud, już mi nazbyt ciąży."/Lb 11,14/
"Wtedy Ja zstąpię i będę z tobą mówił; wezmę z ducha, który jest w tobie, i dam im, i będą razem z tobą dźwigać ciężar ludu, a ty go sam już więcej nie będziesz musiał dźwigać."/Lb 11,17/
"Bo widzę go z wierzchu skały, ze wzgórz go dostrzegam, oto lud, który mieszka osobno, a nie wlicza się do narodów."/Lb 23,9/
"I rzekłem wam w owym czasie: Ja sam nie mogę już nosić ciężaru was wszystkich."/PwP 1,9/
"Jak zdołam sam udźwignąć wasz ciężar, wasze brzemię i wasze spory?"/PwP 1,12/
"tak Pan sam go prowadził, nie było z nim boga obcego."/PwP 32,12/
"Izrael zamieszkał bezpiecznie, na osobności jest źródło Jakuba, na ziemi zboża i moszczu, niebiosa zsyłają mu rosę."/PwP 33,28/
"Skoro Akan, syn Zeracha, popełnił przestępstwo przeciw klątwie, czyż gniew Boży nie spadł na całą społeczność, chociaż on był tylko jednym człowiekiem? Powinien był tylko sam umrzeć za swój grzech!"/Joz 22,20/
"Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, który sam jeden czyni cuda!"/Ps 72,18/
" "Poznają wtedy, że Ty, którego Imię jest Jahwe, Ty jeden jesteś Najwyższy ponad całym światem!""/Ps 83,19/
"Boś Ty jest wielki i działasz cuda: tylko Ty jesteś Bogiem."/Ps 86,10/

Tyle na ten temat.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 0:35 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7102
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3277
Podziękowano: 3500
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wobec tego wszystkiego co już ty zostało zacytowane, pozostał jeden ważny cytat:
Dla @Petroniusza
Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. 10 Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. Rz 10, 9-10
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziś, przeglądając notatki do całkiem innego tematu, znalazłem taki fragment z Orygenesa ("Przeciw Celsusowi"). Orygenes broni prawdziwości świadectwa Apostołów:
"Celsus nie rozumie, iż było rzeczą niemożliwą, by ci sami ludzie zostali oszukani w sprawie Jezusa, w którego wierzyli jak w Boga i osobę zapowiedzianą przez proroków, a jednocześnie zmyślali na Jego temat historie, o których dobrze wiedzieli, że nie są prawdą. Albo więc nie zmyślali kłamstw, lecz tak myśleli i napisali prawdę, albo pisali nieprawdę, nie wierzyli w to i nie uważali Jezusa za Boga."
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski

Piszesz
Cytuje ,,Wyciągasz takie kuriozalne wnioski, bo ciągle nie wczytałeś, że II Osoba Boska przyszła na świat jako człowiek, uniżywszy się czasowo (jak cytowałem powyżej). Oczywiście, że Bogiem Jezusa był Jahwe i człowiek który nie wypiera tego czasowego uniżenia nie będzie się dziwił.""

Po pierwsze listy apostolskie były pisane długo po tym kiedy Pan Jezus zmartwychwstał i wstąpił do nieba .Więc czy będąc w niebie nadal według ciebie Jezus był uniżonym?
Przecież apostołowie jasno oświadczają że Jezes ma podobnie jak i inni nad sobą kogoś kto jest jego BOGIEM .

Efz 1:3

Błogosławiony niech będzie **Bóg i Ojciec Pana naszego***
Jezusa Chrystusa
, który nas ubłogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios;

Wers 17 .

Aby Bóg Pana naszego

Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego,

Ks Obj 1:6

I uczynił nas rodem królewskim, kapłanami BOGA I OJCA SWOJEGO , niech będzie chwała i moc na wieki wieków. Amen.

Marku ty nie masz nauki swojego koscioła co mówi odnośnie uniżenia sie Jezusa

Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).


Podsumowując tę prawdę Katechizm podaje: „jedyne i wyjątkowe Wcielenie Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest On wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, ((pozostając prawdziwie Bogiem” ))(KKK 464).

http://www.kerygma.pl/katechizm-kkk/kkk ... -0423-0478

Wiec według nauki twojego Kościoła Syn Boży stając się człowiekiem pozostając jednocześnie Bogiem. Więc na czyn polegalo to uniżenia w wydaniu twojego Kościoła?

Marku skoro w Trójcy jest jedna wspolna natura niepodzielna to przyjęcie przez Jezusa natury ludzkiej byłoby jednocześnie przyjęciem natury ludzkiej przez Boga Ojca i Ducha św .Wiec jak to jest 😉
Więc jak to jest z czego się Pan Jezus uniżył przed swym narodzeniem przecież człowiekiem nie był 😉

Podałem Ci przykład Kto wyprowadził Izraela z Egiptu podobnie jest ze stworzeniem ,tak jak Bóg posłużył się swoim przedstawicielem aniołem do wyprowadzenia Izraela z Egiptu tak i również do procesu stwarzania użył swego syna .

The Encyclopedia of the Jewish Religion:


„Przedstawiciel (hebr. Szaliah): główna myśl w żydowskim prawie przedstawicielstwa jest wyrażona w powiedzeniu, iż ‘przedstawiciel danej osoby jest uważany za tą osobę’ (Ned. 72B; Kidd. 41b). Dlatego też każde działanie wykonane przez prawidłowo ustanowionego przedstawiciela jest uznawane tak samo jakby wykonał je mocodawca…”.

**Bóg Ojciec stworzył wszystko przez swojego umiłowanego Syna – odwieczne Słowo (KKK 291 ).**



Któż jest tym lekarzem? uzdrawia i ożywia. **Bóg, który poprzez Logos i Mądrość wszystko stworzył,** albowiem przez Jego Słowo zostały stworzone niebiosa, a przez Jego Ducha wszelka ich moc [Ps 33:6]. Najpotężniejsza zaś jest Jego Mądrość. Bóg bowiem Mądrością umocnił ziemię, niebiosa utwierdził rozumem, wiedzą przełamał otchłanie i obłoki wydały rosę [Prz 3:19]” („Do Autolika” 1:7).

Hebr 1:1

Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków;

1:2

Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

Bóg przez Syna wieki/ wszechświat stworzył

Czy teraz rozmie komu jest przypisywane stworzenie wszystkiego ?

Marku Monogens ZAWSZE kiedy jest mowa o istotach odnosi się do czyjegoś JEDNYNKA, jedynego dziecka rodziców, jedynego POTOMKA . Natomiast Monos tylko do kogoś kto nie ma sobie równego, nie ma drugiego takiego jak on . Więc nie dziw się że Bóg Stwórca wszystkiego ani razu nie został określony słowem Monogenes gdyż Monogenes to zawsze ktoś kto otrzymał życie i jest czyimś potomkiem ..

Otwórz proszę sobie Dzieje Apostolskie poproś Boga o zrozumienie i znajdź mi chociaż jeden fragment gdzie apostołowie nauczali że Jezus jest Bogiem .

Poprosiłem cię abyś podał znaczenie czasownika κρείττων - Hebr 1: 4 dlaczego unikasz odpowiedzi ?

Jezyk grecki NT tom 2 .ks .Andrzej Piwowr str 261

κρείσσων/ κρείττων: lepszy ( w znaczeniu silniejszy, ważniejszy ,potężniejszy,  wyższy rangą ,bardziej korzystny

Czy gdyby Pan Jezus był Bogiem to w tym przypadku autor listu do Hebrajczyków używałby argumentacji że Syn Boga stał się wyższy rangą od aniołów? Przeciesz przekonywania o wyższości Boga nad aniołami byłoby pozbawione jakiejkolwiek logiki .

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
Magnolia pisze: 16 lip 2023, 13:40 @Petroniusz w moim odczuciu nie dyskutujesz uczciwie. Wybierasz te cytaty z Pisma św które ci pasują a te które podaje Marek i ja pomijasz milczeniem.
A tak nie można czytać Biblii ani dyskutować o Bogu.
Wyglada na to że sam z sobą rozmawiasz bo na pewno nie z nami. Moje pytania i cytaty zupełnie pokonałeś , Marka również wypowiedzi także a sprawiasz wrażenie jakobyś cokolwiek udowadniał - a prawda jest taka że pomijasz co Ci nie pasuje do swojej tezy.
Czyli udowadniasz swoją ignorancję wobec pisma św.
Przedstawiłem tutaj wiele argumentów, Marek twierdził że w j greckim nie było znane pojęcie osoba ,podałem mu definicje ze słowników greki biblijnej, wiec wychodzi na to ze Marek nie ma pojęcia o czym piszesze . Pisma praktyczne przerabiałem w językach oryginalnych Więc skro napisałem że Justyn Męczennik uważał Pana Jezusa za innego Boga niższego od Boga Stwórcy to tak istotnie było. Co napisał Tertulian o pochodzeniu Syna Bożego?

Wkleiłaś cytat ze strony Andryszczaka że uczeniu rzekomo uważają jakoby Monogenes nie może mieć nic wspólnego z narodzeniem.

Skoro monogenes nie powinno się oddawać jako „jednorodzony”, to dlaczego chrześcijanie pierwszych wieków, dla których wszak greka była językiem wyssanym z mlekiem matki, często rozumieli je właśnie w znaczeniu „jednorodzonego”

Dlaczego część z nich tłumaczy greckie monogenes na łacińskie unigenitus(„jednorodzony”) a nie unicus  („jedyny”)? Odpowiedź wydaje się oczywista i świadczy o tym, że rozumienie monogenes jako „jednorodzonego” było w tym środowisku rozpowszechnione.

Zastanawów sie nad tym .

W pismach wczesnochrześcijańskich Mądrość z ks Przys 8;22 jest utożsamiana z Panem Jezusem ,na ten fragment powoływali się
Justyn Męczennik ,Euzebiusz ,Orygenes ,
Tertulian. a przeciesz jest tam dobitnie użyty czasownik STWORZYŁ ,czy i temu zaprzeczysz ?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wybacz @Petroniusz , ale to co piszesz dzieli się na trzy kategorie
  1. stwierdzeń, na które już otrzymałeś odpowiedź
  2. twierdzeń absurdalnych, zasadzających się na zaniedbaniu prawdy, że Ojciec, Syn i Duch Święty to różne Osoby Trójcy, , które przypisujesz nauce Kościoła, i potem z nimi "polemizujesz"
  3. powtarzaniu dawno obalonych tez, po prostu w celu "zagadania" dowodów, jakie otrzymałeś
Doprawdy, polemika ani z pierwszymi, ani z drugimi , ani z trzecimi nie ma sensu.
Dlatego tylko zilustruje te kategorie, bo trochę mam dość tego paplania i ciągłego prostowania Twoich imaginacji na temat tego, czego Kościół rzekomo naucza.

ad.1.
Przykład pierwszego rodzaju stwierdzenia:
Po pierwsze listy apostolskie były pisane długo po tym kiedy Pan Jezus zmartwychwstał i wstąpił do nieba .Więc czy będąc w niebie nadal według ciebie Jezus był uniżonym?
Już przecież cytowałem, że List do Filipian określa, kiedy uniżenie Jezusa się skończyło:
Flp 2,8 "uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."

ad.2.
Przykład absurdalnego wniosku, zasadzającego się na zaniedbaniu prawdy, że Ojciec, Syn i Duch Święty to różne Osoby Trójcy:
Marku skoro w Trójcy jest jedna wspolna natura niepodzielna to przyjęcie przez Jezusa natury ludzkiej byłoby jednocześnie przyjęciem natury ludzkiej przez Boga Ojca i Ducha św
Oczywiście, że nie. Ponieważ Bóg Ojciec i Duch Święty to inne Osoby Trójcy.

ad.3.
Przykład powtarzania dawno obalonych tez, po prostu w celu "zagadania" dowodów, jakie otrzymałeś
Marku Monogens ZAWSZE kiedy jest mowa o istotach odnosi się do czyjegoś JEDNYNKA, jedynego dziecka rodziców, jedynego POTOMKA . Natomiast Monos tylko do kogoś kto nie ma sobie równego, nie ma drugiego takiego jak on .
Udowodniłem, przytaczając zarówno komentarze i znaczenie słów ze STRONGA, jak i wypisując całą listę cytatów biblijnych, że oba te słowa są używane w Biblii zamiennie.

Tyle. Bawisz się w zaprzeczenia, a nawet nie odniosłeś się do paru dziesiątków argumentów biblijnych, jakie podałem.
Nie cierpię dyskutować z ludźmi, którzy po prostu pomijają milczeniem większość mojej argumentacji, a zamiast tego powtarzają w kółko to samo, jakby jeszcze nie otrzymali odpowiedzi. Dlatego zdecydowałem, ze na każdą próbę "zagadania" przedstawionych argumentów, będę tu podawał podsumowanie:

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx PODSUMOWANIE xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Udowodniłem PIsmem (żadna zasługa - to nie było trudne...), że:
  • Jezus kilkukrotnie określa sam siebie imieniem Jahwe (oczywiście w greckiej Biblii mamy to po grecku)
    • rozdział 8 Jana, gdzie za czynienie siebie Jahwe Żydzi chcieli Go - zgodnie z Prawem Mojżeszowym - ukamienować,
    • J 13,19 gdzie Jezus ponownie wyjawił swoją tożsamość
    • Pojmanie w Getsemani J 18,1-6, gdzie, gdy Jezus wyjawił swoją tożsamość jako Jahwe, ludzie "z latarniami, pochodniami i bronią" zareagowali jednoznacznie "cofnęli się i upadli na ziemię".
  • Biblia mówi o Jezusie jako o Bogu wprost:
    • 1 J 5,20, gdzie Biblia mówi, iż Jezus jest "prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym"
    • Kol 2,1-3 gdzie mowa o Jezusie- Bogu.
    • Mt 26:63-66 gdzie Jezusowi wprost zadano pytanie "Zaklinam cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?" i po odpowiedzi "Tak, Ja Nim jestem" uznano że to bluźnierstwo i skazano Go na śmierć (to ważne - gdyby było tu znaczenie "syna Bożego" w znaczeniu wiernego Izraelity, jak sugerują antytrynitarze, nie byłoby w tym stwierdzeniu żadnego bluźnierstwa, a kapłan by o to nie pytał podczas procesu).
    • Tyt 2,12-13, gdzie Paweł pisze oczekiwaniu objawienia się "chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"
    • 1 P 1,1, gdzie mowa o "sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa"
    • Hbr 1,8, gdzie sam Bóg Ojciec mówi do CHrystusa "Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego"
    • Flp 2:6, fragment mówiący o czasowym uniżeniu Jezusa, w którym czytamy iż istniał "w postaci Bożej"
    • J 1,18, gdzie CHrystus to " jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca"
    • i wreszcie Prolog Jana, gdzie czytamy o Jezusie "Bogiem było Słowo"
  • Podałem przykłady (nie sposób wymienić wszystkich fragmentów) gdzie Nowy Testament odnosi do Jezusa fragmenty Starego Testamentu odnoszące się do Jahwe (J 12m37-41 w odniesieniu do Iz 6,1.3.5 oraz Ef 5,25-28.32 w odniesieniu do Iz 54,1.5-6a i Gal 4,26-27)
  • Podałem cytaty z Pisma, udowadniając, że:
    • Pismo Święte przypisuje Chrystusowi tytuły Boga
      • Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec
      • PIerwszy i Ostatni
      • Zbawca
      • Alfa i Omega
      • Pierwszy i Ostatni
      • Pan
      • Świadek wierny i prawdziwy
    • Pismo przypisuje Jezusowi cechy Jahwe
      • Odwieczność
      • Wszechmoc
      • Wszechwiedzę
    • Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga
      • Stworzenie
      • Wybawienie Żydów z Egiptu
Do tego udowodniłem błędność Twoich wywodów na temat Prologu Jana, a także mniemań na temat Orygenesa i kilku innych autorów wczesnochrześcijańskich.
Wszystko do sprawdzenia na poprzednich stronach tego wątku.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2023, 20:02 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkupiony Łukasz
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2023, 20:44
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jezus nie jest jedynym Synem ponieważ Słowo Boże mówi że On jest pierworodnym z pośród wielu braci.
List do Rzymian 8;29 ,,Tych bowiem, których on przedtem znał, tych też przeznaczył, aby stali się podobni do obrazu jego Syna, żeby on był pierworodny między wieloma braćmi.''

Dodano po 11 minutach 44 sekundach:
Magnolia pisze: 16 lip 2023, 14:38 @Marek Piotrowski e wątku Kim jest dla ciebie Jezus Petroniusz wyznał że: „Jestem chrześcijaninem zbór chrześcijan mesjanistycznych”

@Petroniusz
Prosisz Marka aby ci wskazał miejsce gdzie apostołowie uczyli o Jezusie Bogu.
Dwa razy już ci ten cytat wskazywałam ale go pomijasz milczeniem a on całkiem przeczy twoim tezom

I z całą pewnością Jednorodzony Syn Boży jest prawdziwym Bogiem: „Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” (J 1,18).
,,Wtedy Tomasz mu odpowiedział: Mój Pan i mój Bóg!'' Ew. Jana 20;28
poza tym Pan Jezus w ewangelii Mateusza nakazał chrzcić w IMIĘ OJCA SYNA i DUCHA ŚWIĘTEGO a Piotr znając to IMIĘ w dziejach apostolskich 2;38 nakazał ochrzcić się w IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA. to absolutnie wskazuje na to że Jezus jest Bogiem który przybrał sobie ciało oby stać się krewnym odkupicielem i odkupić swoje dzieci. list do kolosan wyjaśnia to jak wielki Bóg Jahwe objawiony został ciele ,, Oto dziewica będzie brzemienna i urodzi syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, co się tłumaczy: Bóg z nami.'' ew. Mateusza 1;23

(ciach) to nie jest wątek świadectw. Magnolia
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odkupiony Łukasz pisze: 29 lip 2023, 15:15 Jezus nie jest jedynym Synem ponieważ Słowo Boże mówi że On jest pierworodnym z pośród wielu braci.
List do Rzymian 8;29 ,,Tych bowiem, których on przedtem znał, tych też przeznaczył, aby stali się podobni do obrazu jego Syna, żeby on był pierworodny między wieloma braćmi.''
Zgadza się, stwierdzenie "Jedyny Syn" wymaga tu uściślenia: Jezus jest Jedynym Synem zrodzonym (J 1,14; J 1,18)(a więc i współistotnym) Ojcu.

My jesteśmy dziećmi przybranymi:
Ga 4:4-5 "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, (5) aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo."
Petroniusz
Posty: 36
Rejestracja: 25 cze 2023, 15:36
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski

,,Wtedy Tomasz mu odpowiedział: Mój Pan i mój Bóg!'' Ew. Jana 20;28
poza tym Pan Jezus w ewangelii Mateusza nakazał chrzcić w IMIĘ OJCA SYNA i DUCHA ŚWIĘTEGO a Piotr znając to IMIĘ w dziejach apostolskich 2;38 nakazał ochrzcić się w IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA. to absolutnie wskazuje na to że Jezus jest Bogiem który przybrał sobie ciało oby stać się krewnym odkupicielem i odkupić swoje dzieci. list do kolosan wyjaśnia to jak wielki Bóg Jahwe objawiony został ciele ,, Oto dziewica będzie brzemienna i urodzi syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, co się tłumaczy: Bóg z nami.'' ew. Mateusza 1;23:

Moje pierwsze pytanie to czy ktoś widział Boga ? W latach apostolskie które były zredagowane długo po czasie kiedy Pan Jezes był już w niebie czytamy że Boga nikt nigdy nie widział czy ty Marku wiersz w to co piszą apostołowie czy nie?

1 Jan 4:12


**Boga nikt nigdy nie widział**; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości.

1 Tym 1:17

A królowi wieków, nieśmiertelnemu, **niewidzialnemu, jedynemu Bogu**, niechaj będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

Marku w grece jest tak że kiedy cała wypowiedź odnoszono bezpośrednio do jeden osoby wtedy używano zwroto w 1 os lp

1 Król 18: 36 **σὺ εἶ** κύριος ὁ θεὸς Ισραηλ

Psal 30 :15  **Σὺ εἶ **ὁ θεός  μου
Ew Jan 1 :49 Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela    σὺ εἶ ὁ υἱὸς  τοῦ θεοῦ

Met 16:16    · **σὺ εἶ** ὁ χριστὸς ὁ υἱὸς τοῦ θεοῦ τοῦ ζῶντος.

Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.

Gdyby więc Tomasz chciał nazwać Jezusa Bogiem również zdanie rozpoczynałoby się od stwierdzenia

Σὺ εἶ  · ὁ κύριός μου καὶ ὁ θεός μου Ty jesteś Pan mój i Bóg mój i na tym właśnie polega cała różnica . Zarówno cały kontekst jak i rekscja naocznenego świadka słów Tomasza tj Jana przeczy temu aby Tomasz nazwał Jezusa Bogiem

Ew Jan 20:31

Te zaś zapisano, **abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym**, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego.

Ew Mat 28:19 również niczego nie dowodzi

Kiedyś mawiało się,,przysięgam na imię Boga, króla oraz Najjaśniejszej Rzeczpospolitej”,

takie stwierdzenie samo w sobie nie dowodziło, iż Bóg, król i Rzeczpospolita mają jedno imię, pomimo użycia w tej frazie liczby pojedynczej słowa “imię.

Ks Rut 1:2a ὄνομα τοῖς δυσὶν υἱοῖς αὐτοῦ Μααλων καὶ Χελαιων,

imię tych dwóch synów Maalon i Cheleon”. Słowo “imię” to greckie onoma występujące tutaj w liczbie czy to znaczy że byli oni jedyny i tym samym człowiekiem? .

Co do ew Mat 28:19

ksiądz biskup Kazimierz Romaniuk pisze :

"Znacznie częstsze są w Nowym Testamencie wzmianki o chrzcie 'w imię Jezusa Chrystusa' lub w imię Pana Jezusa. (...). Jego więc należało wspomnieć przede wszystkim podczas obrzędu przekazania życia neokatechumenowi (por. Dzieje Apostolskie 3, 15; 4, 12). Niewykluczone więc - to opinia większości dzisiejszych egzegetów - że **formuła trynitarna jest tworem nieco późniejszym**..." (Romaniuk K. "Sakramentologia biblijna" (str. 19, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 1994).

Takie określenka jak Prototokos, czy też Monogenes zawsze w Pismie św jest odnoszone tylko do kogoś kto posiadał swego dawce życia, kogoś kogo życie zostało zapoczątkowane .Jeżeli jesteś innego zdania to wskaż mi proszę chociaż jeden fragment Słowa Bożego gdzie Bóg Ojciec został nazwany jednym z tych terminów 😉
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze: trochę szacunku do czytających. Forum ma narzędzia do wyróżniania cytatów itd.
Nie sposób przeczytać tego bałaganu, jaki zrobiłeś.

Po drugie: rozumiem, ze po prostu MUSISZ coś napisać, ale kwestie jakie poruszasz, zostały już w tym wątku omówione, i to kilkukrotnie. A do niewygodnych argumentów, które tu padły, się nie odniosłeś.

Zdecyduj się, czy dyskutujesz, czy wpadasz raz na tydzień i piszesz cokolwiek, by zaznaczyć swoją obecność.
ODPOWIEDZ