Logoterapia-sens życia

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post





Fajne wykłady na temat logoterapii
Skaza

Nieprzeczytany post

Pierwsze słyszę, do tej pory kojarzyłem tylko pojęcie logopedii. Obczaję filmiki z ciekawości.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Wg mnie bardzo to ciekawe i obecnie niedocenione. Co ciekawe nawet moja koleżanka psycholog o tym nie słyszała.

"Logoterapia jest nurtem psychoterapii skoncentrowanym na sensie życia, wartościach i analizie egzystencjalnej. Jest to trzecia szkoła wiedeńska stworzona przez Victora Frankla, obok psychoanalizy Z. Freuda i psychologii indywidualnej A. Adlera, która wiąże się z realizowaniem ‘woli sensu’ i dążeniem do wartości. Viktor Frankl podczas drugiej wojny światowej był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. Swoje przeżycia z tego tragicznego okresu spisał w przetłumaczonej na 34 języki bestselerowej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Logoterapia postrzega człowieka jako istotę trójwymiarową tj. fizyczną, psychiczną i duchową.

Zadaniem logoterapii jest leczenie sensem, bo kiedy zrozumiesz ‘po co’ to znajdziesz każde ‘jak’. Zajmuje się głównie takimi problemami jak: poczucie nudy, pustka egzystencjalna, frustracja, kryzys egzystencjalny, nerwica noogenna (nadwrażliwość lękowa).

Logoterapia jest psychoterapią pozytywną, krótko i średnioterminową, o wysokiej skuteczności, z umiarkowanym podejściem do analizowania przeszłości. W porównaniu z psychoanalizą Freuda, jest metodą mniej retrospektywną, a bardziej introspektywną. Skupia się ona głównie na przyszłości, w znaczeniu celu do którego człowiek ma dążyć. Jednocześnie neutralizuje zachowania typu „błędne koło”, oraz mechanizmy sprzężenia zwrotnego charakterystyczne dla rozwoju nerwic.

Według Frankla, nie należy poszukiwać w życiu jakiegoś abstrakcyjnego sensu. Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe powołanie czy misję, której celem jest wypełnienie konkretnego zadania. Nikt nas w tym nie wyręczy oraz nie dostaniemy drugiej szansy, aby przeżyć życie."

https://www.annadobosz.pl/logoterapia/ ^:)^
Ostatnio zmieniony 18 sie 2023, 13:07 przez Aloes, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Słyszałem zarówno o terapii, Franklu jak i książce. Nie znam jednak szczegółów.
Wydaje się jednak, iż może być ciekawa.

Dodano po 2 godzinach 7 minutach 7 sekundach:
Gadałem z żoną. Mówi, że jest niezły. Jako szkoła terapeutyczna nie jest ponoć "prosta". Mam tę książkę, żona mówi, że warto przeczytać wiec jak znajdę chwilkę to skosztuję.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

@daniel daj znać jakoe wnioski Ci się nasuną po przeczytaniu
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 18 sie 2023, 15:33 @daniel daj znać jakoe wnioski Ci się nasuną po przeczytaniu
Ufam żonie. Jest psychoterapeutką. Wzięła książkę do ręki i rzuca mi tu cytatami:
"Wolność to nic innego jak negatywny aspekt zjawiska, którego pozytywnym aspektem jest odpowiedzialność."

Sam mam sporą kupkę do przeczytania, ale zobaczę ... może wskoczy gdzieś wyżej :)
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 18 sie 2023, 15:41
Aloes pisze: 18 sie 2023, 15:33 @daniel daj znać jakoe wnioski Ci się nasuną po przeczytaniu
Ufam żonie. Jest psychoterapeutką. Wzięła książkę do ręki i rzuca mi tu cytatami:
"Wolność to nic innego jak negatywny aspekt zjawiska, którego pozytywnym aspektem jest odpowiedzialność."

Sam mam sporą kupkę do przeczytania, ale zobaczę ... może wskoczy gdzieś wyżej :)
Który nurtem psychoterapii Twoja żona prowadzi?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 18 sie 2023, 15:44 Który nurtem psychoterapii Twoja żona prowadzi?
Jest po szkole systemowej czyli terapia rodzinna. Ale to raczej nie do końca tak działa, że stosujesz narzędzia czy prowadzisz terapie w "duchu" jednej szkoły. W praktyce możesz utrzymywać pewne założenia, ale dostosowujesz się do klienta. Oczywiście największe rozeznanie psychoterapeuta będzie miał nurcie jakim się kształcił jednakże to nie przeszkadza, by czytać i kończyć dodatkowe kursy. W psychoterapii chyba nie chodzi o szkołę, a relację. Ponoć to ona jest głównym czynnikiem "uzdrawiającym".
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42