Planowanie grzechu

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Jerzy1980
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2023, 20:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 03 mar 2023, 19:56
Do spowiedzi wystarczy niedoskonaly
Czy wystarczy do Komunii?

Dodano po 4 minutach 43 sekundach:
Czy to co ksiądz mi odpowie w konfesjonale jest 100% prawda? W internecie każdy ksiądz odpowiada inaczej..
Kto to może wiedzieć. Ksiądz mijać się z prawdą nie powinien. Ale jest grzeszny, jak każdy. Jesli nie powie prawdy,
wyspowiada się, pożałuje, postanowi poprawę i pozamiatane
Aha czyli ksiądz mi powie ze moje nastawienie jest ok i spowiedź jest ważna, a potem to ja będę się smażył w piekle chociaż chciałem dobrze...
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aha czyli ksiądz mi powie ze moje nastawienie jest ok i spowiedź jest ważna, a potem to ja będę się smażył w piekle chociaż chciałem dobrze...
Też miałem takie myśli, takie problemy. Nikt mi nie objasnił, więc wolałem na wszelki wypadek mówić więcej, niż mi się zdawało.
(Ciach) Piotrze proszę nie wprowadzać w błąd. Wycięłam to co może mieszać.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2023, 20:37 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jerzy1980 pisze: 03 mar 2023, 19:06 A czy fo spowiedzi nie wystarcza żal niedoskonaly?
Czy to co ksiądz mi odpowie w konfesjonale jest 100% prawda? W internecie każdy ksiądz odpowiada inaczej...
Nie jestem z 1980 :)
Do spowiedzi wystarczy niedoskonały żal za grzechy. Czyli wystarczy uznać że zgrzeszyłeś.
To co powie spowiednik cię obowiązuje.
Właśnie dlatego nie ma sensu pytać wiele osób czy w necie czy poza spowiedzią bo obowiązujące jest to co powie spowiednik.

A jeśli wybierasz się na spowiedź generalną to raczej się na nią umów bo to jednak trwa. I po prostu możesz nie trafić na dobry moment stojąc w kolejce przed mszą. Podejdź do konfesjonału , zapowiedź spowiedź generalną i zapytaj czy kapłan ma czas na to.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 03 mar 2023, 18:34 Gdy chodziłem do spowiedzi, miałem prostą zasadę. Bezpieczniej dla zbawienia powiedzieć za wiele, niż za mało.
Ja bym powiedziała, że Bogu nie zależy na wazeliniarstwie, tylko na uczciwości i szczerości. Grzechów nie należy wymyślać, czy nazywać grzechem coś co grzechem nie jest.
Należy zrobić dobry rachunek sumienia i wyznać Bogu grzechy - to jest dobra zasada przygotowania do sakramentu pojednania.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jerzy1980
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2023, 20:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 mar 2023, 8:57
Piotr55 pisze: 03 mar 2023, 18:34 Gdy chodziłem do spowiedzi, miałem prostą zasadę. Bezpieczniej dla zbawienia powiedzieć za wiele, niż za mało.
Ja bym powiedziała, że Bogu nie zależy na wazeliniarstwie, tylko na uczciwości i szczerości. Grzechów nie należy wymyślać, czy nazywać grzechem coś co grzechem nie jest.
Należy zrobić dobry rachunek sumienia i wyznać Bogu grzechy - to jest dobra zasada przygotowania do sakramentu pojednania.
A jeżeli wyznałem Bogu grzechy których nie mam to nie unieważnia to spowiedzi?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że nie. Ale po prostu nie rób tak, bo nie o to chodzi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jerzy1980
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2023, 20:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 mar 2023, 9:55 Myślę, że nie. Ale po prostu nie rób tak, bo nie o to chodzi.
A moja spowiedź była ważna jeśli miałem żal przed nią i po niej, ale nie w trakcie, kiedy rozmawiałem z księdzem i mówiłem mu grzechy.... Zapomniałem wtedy żałować, ale przed spowiedzią straszny żal czułem...
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chodziło przecież o to, że Jerzy1980 nie ma pewności, czy coś grzechem jest, czy nie, ksiedzu nie do końca ufa, więc chyba lepiej
coś takiego niepewnego uznać za grzech i wyznać , niż zataić. Minus malum permittitur, ut evitetur maius. Mniejsze zło.
kiedy rozmawiałem z księdzem i mówiłem mu grzechy.... Zapomniałem wtedy żałować, ale przed spowiedzią straszny żal czułem...
Tu nie pomogę ci teologicznie. Ale psychologicznie - nasz mózg, gdy mówi, jest wbrew pozorom mocno obciążony. Około
89-95% RAM. Więc nie jest w stanie w tym samym momencie żałować a tym bardziej postanawiać poprawy. Każdy tak ma.
Nawet profesor.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotrze i Jerzy. Coś uznajemy za grzech jeśli spełnia warunki definicji grzechu.
Definicja brzmi : świadomy i dobrowolny wybór zła.
To my w sumieniu rozeznajemy grzechy. Kształtując sumienie wg nauki Kościoła a ta opiera się na Ewangelii
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jerzy1980
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2023, 20:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 mar 2023, 15:03 Piotrze i Jerzy. Coś uznajemy za grzech jeśli spełnia warunki definicji grzechu.
Definicja brzmi : świadomy i dobrowolny wybór zła.
To my w sumieniu rozeznajemy grzechy. Kształtując sumienie wg nauki Kościoła a ta opiera się na Ewangelii
Powiesz mi czy jeśli w konfesjonale nie wypowiedziałem formułki żalu za grzechy bo nie wiedziałem że trzeba to mam odpuszczone? W głębi serca nadal żałuję, takiej formułki nigdy nie wypowiadałem
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Żal za grzechy spowodował że przystąpiłeś do sakramentu. Formułka ma znaczenie drugoplanowe.
Spowiedź jest ważna
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Jerzy1980 rozsądź sam: czy gdyby brak formułki powodował brak rozgrzeszenia, to ksiądz by Ci nie powiedział, tylko spokojnie dał Ci nieważne rozgrzeszenie? ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dobra uwaga, Marku, jeśli samemu mamy mnóstwo wątpliwości to na szczęście jeszcze możemy polegać na spowiedniku, który jest specjalistą i to on dba aby wszystko było jak należy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jerzy1980
Posty: 23
Rejestracja: 02 mar 2023, 20:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 mar 2023, 15:57 Żal za grzechy spowodował że przystąpiłeś do sakramentu. Formułka ma znaczenie drugoplanowe.
Spowiedź jest ważna
A jeżeli żałowałem przed i po ale nie w trakcie spowiedzi, już nie mówię o formułkę poprostu zapomniałem wydusić z siebie żal w konfesjonale ale wciąż żałuję jeżeli w trakcie spowiedzi zapomniałem o żalu (tylko w konfesjonale) to czyni ją to nieważna?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jerzy, ja za pierwszym razem zrozumiałam o co pytasz i odpowiedziałam że spowiedź jest ważna.

Wystarczy taki żal, że uznajesz coś za grzech i przystępujesz do spowiedzi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7106
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3280
Podziękowano: 3501
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Jerzy1980 jak poszła spowiedź?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)