Halo, słychać mnie?

Pragniemy stworzyć tu życzliwą i braterską atmosferę, chcemy wiedzieć, z kim piszemy - daj się poznać. Przedstaw się użytkownikom forum religijnego.
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Apolonia pisze: 02 kwie 2024, 20:48 Wybierając Biblię a odrzucając instytucję, w której łonie powstał ten zbiór Pism, zachowujesz się tak jakbyś przyjmował zbiór wewnętrznych pism i procedur jakiegoś przedsiębiorstwa, odrzucając samo przedsiębiorstwo ^^"
No wiesz, nie powiedziałbym, że odrzucam całkowicie cały KK i wszystko z nim związane, choć zmieniły mi się priorytety.
Religia jest taką trochę delikatną kwestią, w której dając coś (informacje, zrozumienie) jednocześnie coś się odbiera,
a przynajmniej dojrzałym i rozwiniętym katolikom o silnie ugruntowanych przekonaniach.
Dlatego chętnie przyjmę do wiadomości wszystkie informacje, częścią z nich mam nadzieję wzbogacić swoją wiarę, jednak wstrzymam się od moich opinii, a już na pewno na jakiś czas.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7119
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3285
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

chwileczkę, odrzucasz Kościół Katolicki ale zaznaczyłeś wyznanie katolicyzm?

nie rozumiem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 kwie 2024, 21:09 chwileczkę, odrzucasz Kościół Katolicki ale zaznaczyłeś wyznanie katolicyzm?
nie rozumiem.
Wyjaśniłem to w moim 1 poście i wątku.
Kościół Katolicki jest integralną częścią mojej wiary, a na 1-szym jej miejscu jest Słowo Boże.
Nie bardzo znam się na innych wyznania lub ich odłamach ale wydaje mi się, że jestem katolikiem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7119
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3285
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

No dobrze, to uporządkujmy to sobie:

Chrystus postrzegany jest jako Głowa Kościoła (por. Kol 2, 18-19 i Ef 4, 15-16). Oznacza to dwie rzeczy: przede wszystkim On zarządza, kieruje, odpowiada za prowadzenie wspólnoty chrześcijańskiej jako jej przywódca i Pan (por. Kol 1, 18): «On jest Głową Ciała — Kościoła». W drugim znaczeniu jest On Głową dającą siłę i żywotność wszystkim członkom ciała, którym kieruje (istotnie, zgodnie z Kol 2, 19, należy «trzymać się mocno Głowy — [to jest Tego], z którego całe Ciało [jest] zaopatrywane i utrzymywane w całości»): czyli On nie tylko rządzi, ale jest organicznie z nami związany, i od Niego pochodzi również siła potrzebna, by postępować w sposób prawy.

W obydwu przypadkach uważa się, że Kościół podlega Chrystusowi, zarówno dlatego, że On nim kieruje jako zwierzchnik poprzez przykazania, jak również dlatego, że poddaje się Jego życiodajnemu wpływowi. Jego przykazania nie są tylko słowami, poleceniami, ale siłami życiowymi, które pochodzą od Niego i nas wspierają.

Więc stawiając na pierwszym miejscu Słowo Boże nie możesz tego nie wiedzieć... a już odrzucać naukę Kościoła to jak z Bogiem walczyć...

Wydaje ci się żeś jest katolik?! to znaczy chrzest miałeś w KK a inne sakramenty? Uczęszczasz do kościoła w niedzielę? Komunie przyjmujesz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sporo tych pytań.
Znam trochę inne cytaty z Biblii. Nie odrzucam nauki KK, a raczej jestem za nią wdzięczny.
Miałem jeszcze 1 Komunię i Bierzmowanie. Z tym chodzeniem do kościoła jest u mnie obecnie trochę słabiej.
Aczkolwiek zbieram się jeszcze i nie wykluczam aktywniejszego uczęszczania.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7119
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3285
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pytania miały mi pomóc zdiagnozować w czym masz problem. Jak widać z Eucharystią.
A uświadamiasz sobie powody, że "trochę obecnie z tym słabiej"?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Apolonia
Posty: 53
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 30
Płeć:

Nieprzeczytany post

Twoje wypowiedzi w ogóle brzmią mocno protestancko. "Jestem katolikiem ale na pierwszym miejscu stawiam Biblię". Czyli uważasz, że przeciętny katolik nie stawia Biblii na pierwszym miejscu? Każdy praktykujący katolik stawia Biblię na pierwszym miejscu, bo w Kościele jest ona osadzona w swoim macierzystym kontekście. A to bardzo typowo protestancka retoryka, że oni to są Biblijni, a katolicy nie.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 22:04 przez Apolonia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 201
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 68
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Apolonia pisze: 02 kwie 2024, 20:48
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 11:32 @Piotr55
Myślę, że to dla mnie jest akurat proste.
W Biblii mam opis pewnych faktów, Słowo Boże oraz pozostałe treści.
Fakty i Słowo Boże są to informacje potwierdzone w zwojach.
Jeśli są one nawet subiektywną interpretacją to mieści mi się ona, biorąc pod uwagę całokształt, w wąskim zakresie logiki rozmytej.
Nie ma chyba sensu oczekiwać, że wara będzie nauką ścisłą.
Informacje natchnione i spójne można rozpoznać met. eliminacji.
Łatwo rozpoznać prywatne poglądy apostołów nie mające potwierdzenia w Słowie Bożym.
Te zwoje zostały spisane przez konkretnych ludzi, wybrane wśród innych spisanych zwojów przez konkretnych ludzi. Jak więc widzisz, sama Biblia jest owocem pewnej wspólnoty - a nie jej źródłem. Chrześcijanie to nie "ludzie księgi" jak Muzułmanie, którzy twierdzą, że Koran został podyktowany przez samego Boga za pośrednictwem anioła prorokowi Muhammadowi.... Biblia jest natchniona przez Boga i Bóg prowadził ludzi w spisywaniu i wyborze ksiąg - ale nie dyktował ich.

Wybierając Biblię a odrzucając instytucję, w której łonie powstał ten zbiór Pism, zachowujesz się tak jakbyś przyjmował zbiór wewnętrznych pism i procedur jakiegoś przedsiębiorstwa, odrzucając samo przedsiębiorstwo ^^"
Hmmm.... a czy Jezus nie był człowiekiem Księgi? Czy cały Izrael nie był Ludem Księgi?

Oczywiście raczej nie jest tak, że mamy Biblię podyktowaną słowo po słowie przez Boga. Choć nie byłem przy spisywaniu i głowy nie dam ;) Ale czy jest zupełnie nieprawdziwym, że chrześcijaństwo jest "religią Księgi?"
W pewnym sensie chyba dla każdego Kościoła Chrześcijańskiego Pismo Święte ma wyjątkowy i nadrzędny status.
Tak mi się przynajmniej wydaje.
Ja też swoją wiarę traktuję jako opartą przede wszystkim na zapisach tej Księgi.
Księgi, która przekazała mi informacje o Bogu, o Chrystusie, o Królestwie Bożym, o życiu wiecznym.

Dla chrześcijaństwa Biblia wydaje mi się czymś na kształt Konstytucji. Najważniejszym spisanym dokumentem. Będącym podstawą dla wszelkich innych dokumentów.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Apolonia
Posty: 53
Rejestracja: 11 lut 2024, 20:09
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 30
Płeć:

Nieprzeczytany post

Muzułmanie mają to określenie dla Żydów, Chrześcijan i muzułmanów. Ale ja świadomie przeniosłam akcenty w tej wypowiedzi by pokazać, że każda z religii inaczej to bycie "ludem księgi" rozumie....

Dodano po 41 sekundach:
Jeśli Biblia jest konstytucją, to Kościół jest państwem, proste. Odrzucam państwo, a jego konstytucję zachowuję. Świetne :D
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 23:03 przez Apolonia, łącznie zmieniany 2 razy.
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 kwie 2024, 21:53 Pytania miały mi pomóc zdiagnozować w czym masz problem. Jak widać z Eucharystią.
A uświadamiasz sobie powody, że "trochę obecnie z tym słabiej"?
Mój problem, który chciałbym tu rozwiązać to ewentualne braki w modlitwie.
Chciałbym rozwinąć jej umiejętność.
A powody, o które pytasz, to bardzo sobie uświadamiam.
Jeśli Twoja wiara jest Ci miła w obecnym kształcie, to lepiej mnie o to nie pytaj. ;)
Poza tym dopóki liczę tu na Wasze informacje to raczej nie będę ryzykował wyrażania swoich poglądów. :D

Dodano po 13 minutach 37 sekundach:
Apolonia pisze: 02 kwie 2024, 22:04 Twoje wypowiedzi w ogóle brzmią mocno protestancko. "Jestem katolikiem ale na pierwszym miejscu stawiam Biblię". Czyli uważasz, że przeciętny katolik nie stawia Biblii na pierwszym miejscu? Każdy praktykujący katolik stawia Biblię na pierwszym miejscu, bo w Kościele jest ona osadzona w swoim macierzystym kontekście. A to bardzo typowo protestancka retoryka, że oni to są Biblijni, a katolicy nie.
Myślę jednak, że protestanckie brzmienie moich wypowiedzi wynika jednak z Twojego subiektywnego odbioru.
Chyba nigdy nie pytałem innych katolików, co stawiają na pierwszym miejscu, ani też nie słyszałem, więc ciężko mi tu odpowiedzieć.
Moim zdaniem Kościół Katolicki głosi Słowo Boże i to dzięki KK katolicy w ogóle je znają.
Inna sprawa to jego poznanie. Strzelam, że połowa nie przeczytała Biblii w całości nawet 1 raz. Z moich znajomych i rodziny tylko może kilku.
Kościół Katolicki prowadzi też cały szereg innych działalności, w które nie zawsze się wpisuję z różnych powodów.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 23:17 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 20:08 A jeśli Prawda rozmija się z Nauką Kościoła? Lepiej tu o tym nie pisać?
Osobiście jeżeli nie zgadzam się w kwestii, powiedzmy mistyki ze św. Janem od Krzyża staram się szukać błędu w sobie, nie w nim. I o dziwo zwykle, z czasem go dostrzegam. Podobnie w kwestii psychologii mam ze swoją żoną, a w kwestii samochodu z mechanikiem. To dość proste i rozsądne.

Dodano po 14 minutach 5 sekundach:
UbogiWDuchu pisze: 02 kwie 2024, 22:36 W pewnym sensie chyba dla każdego Kościoła Chrześcijańskiego Pismo Święte ma wyjątkowy i nadrzędny status.
Jak dla mnie nadrzędne jest Słowo Boże, a zatem Jezus Chrystus jako Objawienie się Boga ludziom.
Objawienie To spisane zostało w Piśmie Świętym, przekazywane przez Tradycję Apostolską oraz strzeżone przez Kościół.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2024, 8:05 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Jeśli Twoja wiara jest Ci miła w obecnym kształcie, to lepiej mnie o to nie pytaj. ;)
Cóż to znaczyć?
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Poza tym dopóki liczę tu na Wasze informacje to raczej nie będę ryzykował wyrażania swoich poglądów. :D
Zrozumienie wymaga zaufania.
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Moim zdaniem Kościół Katolicki głosi Słowo Boże i to dzięki KK katolicy w ogóle je znają.
A Ty dzięki komu Je znasz?
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Inna sprawa to jego poznanie. Strzelam, że połowa nie przeczytała Biblii w całości nawet 1 raz. Z moich znajomych i rodziny tylko może kilku.
Czytanie to nie wszystko.
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 23:16 Kościół Katolicki prowadzi też cały szereg innych działalności, w które nie zawsze się wpisuję z różnych powodów.
np?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

@daniel nie chcę się wtrącać, ale znów mylisz pojęcia. Do zrozumienia żadne zaufanie nie jest potrzebne. Odwrotnie, często zrozumienie właśnie prowadzi do utraty zaufania.
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja Słowo Boże znam oczywiście dzięki Kościołowi Katolickiemu, a ściślej rzymskokatolickiemu.
W koście usłyszałem poszczególne cytaty, a na religii opowieści z Biblii.
W Biblii jest jednak znacznie szerszy kontekst, który moim zdaniem ma duże znaczenie.
Inną wiedzę i zrozumienie daje czytanie poszczególnej Księgi od początku do końca, a inną sam krótki fragment usłyszany na mszy.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 03 kwie 2024, 8:53 @daniel nie chcę się wtrącać, ale znów mylisz pojęcia. Do zrozumienia żadne zaufanie nie jest potrzebne. Odwrotnie, często zrozumienie właśnie prowadzi do utraty zaufania.
Śmiem się nie zgodzić. Przekazywałeś kiedyś komuś wiedzę wymagającą zrozumienia?
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2024, 9:01 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 03 kwie 2024, 7:59 Osobiście jeżeli nie zgadzam się w kwestii, powiedzmy mistyki ze św. Janem od Krzyża staram się szukać błędu w sobie, nie w nim.
Świat pędzi naprzód, człowiek się zmienia.
Ja zwykle staram się zastosować drugie tw. Godla, które ma coraz częstsze i większe zastosowania.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1885
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 834
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 03 kwie 2024, 9:06
daniel pisze: 03 kwie 2024, 7:59 Osobiście jeżeli nie zgadzam się w kwestii, powiedzmy mistyki ze św. Janem od Krzyża staram się szukać błędu w sobie, nie w nim.
Świat pędzi naprzód, człowiek się zmienia.
Ja zwykle staram się zastosować drugie tw. Godla, które ma coraz częstsze i większe zastosowania.
A zatem powodzenia w rozwoju na płaszczyźnie duchowej życzę.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 03 kwie 2024, 9:13 A zatem powodzenia w rozwoju na płaszczyźnie duchowej życzę.
Prosiłem i tu trafiłem. Więc coś może być na rzeczy ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7119
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3285
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 03 kwie 2024, 9:06
Ja zwykle staram się zastosować drugie tw. Godla, które ma coraz częstsze i większe zastosowania.
Co to Godla?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 03 kwie 2024, 9:23
Adam01 pisze: 03 kwie 2024, 9:06 Ja zwykle staram się zastosować drugie tw. Godla, które ma coraz częstsze i większe zastosowania.
Co to Godla?
Einstein stwierdził kiedyś, że w każdym zbiorze (np. nasza rzeczywistość) istnieje skończona liczba twierdzeń, które można dowieść pojęciami tego zbioru, a resztę, której nie można udowodnić, należy przyjąć jako aksjomat (pewnik nie podlegający dowodzeniu).
Godlowi to się najwyraźniej nie podobało i w swoim drugim twierdzeniu, stwierdził, że w każdym zbiorze istnieje skończona liczba twierdzeń, które można dowieść i żeby udowodnić resztę twierdzeń to trzeba rozszerzyć zbiór - resztę twierdzeń należy dowodzić pojęciami w zbiorze nadrzędnym.
Wiara i tak była zawsze bardzo istotna w moim życiu, więc w uproszczeniu postanowiłem rozszerzyć swój zbiór duchowy, jeśli mi się uda.