Księga Urantii

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 27 lut 2023, 16:39 Serio? Nostra Aetate nawołuje do głoszenia herezji? :-o
Powiedziałam, że zbliżone, bo chodzi o wiarę w Boga i to najlepiej Osobowego Boga Miłości, jakiego objawił Jezus. KU jak najbardziej jest tu bliska chrześcijaństwu, o wiele bardziej niż inne religie i czasami o wiele bardziej zdroworozsądkowa niż niektóre odłamy chrześcijańskie. Chyba, że wdług Ciebie ludźmi wierzącymi są tylko katolicy i to tylko ci którzy skrupulatnie przestrzegają KKK, a reszta piekło ;)

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Magnolia pisze: 27 lut 2023, 16:33 Nostra Aetate To deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. A ty przekonujesz że KU to nadal chrześcijaństwo. Kolejna manipulacja.
A jaki jest stosunek KK do innych odłamów chrześcijańskich?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7112
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3283
Podziękowano: 3506
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odpowie ci Konstytucja dogmatyczna o Kościele „gaudium te spes.”
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

KU jest tolerancyjna wobec różnych religii, opisuje jak te religie powstawały i się rozwijały, ale twierdzi, że najbliżej prawdy duchowej było takie objawienie Boga, jakiego objawił Jezus, dlatego wspiera najbardziej chrześcijaństwo
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 27 lut 2023, 16:51
Marek Piotrowski pisze: 27 lut 2023, 16:39 Serio? Nostra Aetate nawołuje do głoszenia herezji? :-o
Powiedziałam, że zbliżone, bo chodzi o wiarę w Boga i to najlepiej Osobowego Boga Miłości, jakiego objawił Jezus. KU jak najbardziej jest tu bliska chrześcijaństwu, o wiele bardziej niż inne religie i czasami o wiele bardziej zdroworozsądkowa niż niektóre odłamy chrześcijańskie. Chyba, że wdług Ciebie ludźmi wierzącymi są tylko katolicy i to tylko ci którzy skrupulatnie przestrzegają KKK, a reszta piekło ;)
Co ma kwestia piekła do rzeczy?
To jest kwestia prawdy (w przypadku KU - nieprawdy, i to dość prymitywnie wymyślonej.
KU jest tolerancyjna wobec różnych religii, opisuje jak te religie powstawały i się rozwijały, ale twierdzi, że najbliżej prawdy duchowej było takie objawienie Boga, jakiego objawił Jezus, dlatego wspiera najbardziej chrześcijaństwo
A kogo to obchodzi, kogo wspiera księga pełna imaginacji?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2023, 17:30 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cóż, jeśli kogoś prawda katolicka nie przekonuje, to się na siłę nie zmusi do wiary w obszerny zestaw przeróżnych dogmatów, albo nie będzie udawać, że jest katolikiem i jednocześnie majstrować przy dogmatach, coby pasowały do wewnętrznych przekonań. Każdy wierzy w to co go przekonuje.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I znów manipulacja - kto mówi o zmuszaniu?
I co to ma do rzeczy w kontekście podawania trucizny?
grzesiek.m.85
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2023, 0:43
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam Wszystkich,

Poszukuje opinii na temat Księgi Urantii i widzę, że wywiązała się się tutaj dyskusja na ten temat.
Jestem katolikiem poszukującym odpowiedzi na wiele pytań na temat Boga. Wpadła mi w ręce jakiś czas temu KU. Według mnie odpowiada ona na wiele pytań które mogą nas trapić jako katolików. Przyznacie przecież, że Biblia nie opisuje w jasny sposób kim jest Bóg, jaki on jest i gdzie mieści się Królestwo Niebieskie. Nie bądźmy naiwni wierząc, że Bóg siedzi sobie na chmurce otoczony aniołkami ze skrzydełkami tak jak to jest malowane na obrazach.
Bóg jest absolutem istotą najwyższa wiec jak mógłby być mściwy i karać swoje dzieci czyli nas jak to często jest przyjęte. Istota absolutna w swej doskonałości nie posiada takich przyziemnych cech.
Bóg, Jezus są istotami kosmicznymi, a my ludzie istotami wielowymiarowymi - po śmierci pozbywamy się ciała fizycznego by żyć wiecznie.
Nauki KU rozszerzają Biblię nie krytykując jej. Rozszerzają ją o kwestie które nie zrozumieliby ludzie żyjący 2tys lat temu.
Dlaczego cześć z Was traktuje ją z góry jako „dzieło szatana” nie czytając jej poza ogólnym streszczeniem.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A kto mówi że "na chmurce i z aniołkami ze skrzydełkami".
Proponuję najpierw poznać swoją wiarę, zanim zaczniesz szukać w spirytystycznej makulaturze.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

grzesiek.m.85 pisze: 12 mar 2023, 1:02 Poszukuje opinii na temat Księgi Urantii i widzę, że wywiązała się się tutaj dyskusja na ten temat.
Jeśli chodzi Ci o jakąś formę krytyki, to niestety na polskich stronach ciężko coś znaleźć. Znalazłam coś na stronach angielskich (można włączyć sobie translator):

tu na angielskiej wikipedii, na dole jest krytyka

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Urantia_Book


Tu na forum naukowym widziałam, że jest kilka tematów i rozmów o samej "naukowości" KU

https://www.scienceforums.com/search/?q ... &item=3103


Tu autor na swoim blogu, poddał krytyce kosmologię (aczkolwiek nie wiem czy to jest aktualne w obliczu ostatnich odkryć https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... KshShkeW3I ), poza tym są tam jeszcze 3 tematy, m.in jest temat poświęcony książkom 3 krytyków, którzy napisali swoje książki związane z KU - Gardner, Moyer i Mullins

https://ruminations.blog/?s=urantia+book


Widziałam jeszcze krytykę na angielskim forum Quora, ale to już najlepiej się zalogować i szukać, bo jest tam sporo różnych tematów

https://www.quora.com/
Ostatnio zmieniony 12 mar 2023, 7:18 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 12 mar 2023, 7:15 Jeśli chodzi Ci o jakąś formę krytyki, to niestety na polskich stronach ciężko coś znaleźć.
...podobnie (i z tych samych powodów) jak trudno znaleźć merytoryczną krytykę, prowadzoną przez wysokiej klasy astronomów, tezy, iż Księżyc zbudowano z zielonego sera :))
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7112
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3283
Podziękowano: 3506
Płeć:

Nieprzeczytany post

grzesiek.m.85 pisze: 12 mar 2023, 1:02
Bóg, Jezus są istotami kosmicznymi, a my ludzie istotami wielowymiarowymi - po śmierci pozbywamy się ciała fizycznego by żyć wiecznie.
Naprawdę? Tobie to coś wyjaśnia?!
Bo ja wierze w Boga, który nie ma początku ani końca, w Osobową Miłość i Światło. Jest Niepojęty.

Ale kosmita już nie jawi mi się jako taki jak opisałam wyżej. kosmita skądś się wziął, ktoś go stworzył, albo urodził, albo się multiplikował... dla mnie to fantastyka a nie coś na czym chciałbym się oprzeć.

A na Bogu objawionym w Biblii polegam, powierzam Mu całe swoje życie i pragnę z NIm być w relacji.

Dlatego postuluję abyś poczytał Katechizm, poczytał Ewangelię i uwierzył w Prawdę, a nie dawał mieszać sobie w głowie fantastyką.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

@grzesiek.m.85 , nie bierz naszej reakcji do siebie osobiście. Po prostu jak widzę zestawienie takiego "czegoś" jak Księga Urantii z czymś tak głebokim, wzniosłym i pełnym majestatu jak Biblia, to musze zaprotestować.
Awatar użytkownika
Bibliotekarz
Posty: 181
Rejestracja: 02 gru 2022, 13:28
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 69
Podziękowano: 129
Płeć:

Nieprzeczytany post

@grzesiek.m.85 Wyjaśnij mi. Z tego co napisałeś wynika jedna rzecz. Nie chce Ci się nawet choćby pobieżnie poznać podstaw naszej wiary - nie mówiąc już o jej bogatym 2k-letnim dorobku i tradycji, bo znalazłeś sobie "mądrości", o których w czasie powstawania Biblii nie wiedziano?
Zapewne są to jedyne i objawione prawdy dostępne tylko i wyłącznie w KU. Zapewne nigdy ich nie poznamy skądinąd.
Biedne nasze zacofane, zaściankowe, ciemnogrodzkie rozumki...
Brawo Ty!
"Zadziwiające, jak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała,
a jak niewielu swojego umysłu"
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1425
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1256
Podziękowano: 1066
Płeć:

Nieprzeczytany post

@grzesiek.m.85 widzę, że nosisz w sobie chęć poznania Pana Boga to bardzo dobre pragnienie! Uważaj jednak na tego typu rewelacje pseudo chrześcijańskie, na tym etapie swojej wiary możesz nie wyłapać, że ta księga jest po prostu zwodnicza.
W Piśmie Świętym jest naprawdę wszystko co trzeba nam wiedzieć o Panu Bogu i nic go nie zastąpi w postępowaniu w wierze I poznawaniu. Mamy w Kościele również ogrom mądrości pozostawionych np. przez świętych. Wielu z nich zadawało te same pytania co ty i nierzadko dostawali na nie odpowiedzi... Teologia i filozofia - pięknie się też przeplatają (sama zaczęłam jakiś czas temu studium teologiczno-filozoficzne u Dominikanów, wiele się dowiaduję, a same treści wykładów odkrywają co rusz przedemną tajemnice wiary i pieszczą mój umysł - bardzo polecam! ) i tu warto szukać i sprawdzać no i przede wszystkim samemu pytać naszego Ojca na modlitwie.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
grzesiek.m.85
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2023, 0:43
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 13 mar 2023, 0:56 @grzesiek.m.85 widzę, że nosisz w sobie chęć poznania Pana Boga to bardzo dobre pragnienie! Uważaj jednak na tego typu rewelacje pseudo chrześcijańskie, na tym etapie swojej wiary możesz nie wyłapać, że ta księga jest po prostu zwodnicza.
W Piśmie Świętym jest naprawdę wszystko co trzeba nam wiedzieć o Panu Bogu i nic go nie zastąpi w postępowaniu w wierze I poznawaniu. Mamy w Kościele również ogrom mądrości pozostawionych np. przez świętych. Wielu z nich zadawało te same pytania co ty i nierzadko dostawali na nie odpowiedzi... Teologia i filozofia - pięknie się też przeplatają (sama zaczęłam jakiś czas temu studium teologiczno-filozoficzne u Dominikanów, wiele się dowiaduję, a same treści wykładów odkrywają co rusz przedemną tajemnice wiary i pieszczą mój umysł - bardzo polecam! ) i tu warto szukać i sprawdzać no i przede wszystkim samemu pytać naszego Ojca na modlitwie.
Dziękuje za dobrą radę 👍🙂