Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7118
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Śliczne!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam do Was prośbę.
Ogłosiłem w grupach rowerowych na FB swoją zbiórkę na rower.
Czy moglibyście pod moimi postami w tych grupach napisać komentarz, polubić moje posty?
Zwiększy do zasięg postów, więcej ludzi je zobaczy.

Komentarz jakiś prosty wystarczy, typu pomagam, udostępniłem, razem uda się zebrać pieniądze, super rower itp
albo jakąś dyskusje byśmy zaczęli w grupach,,, możecie zadawać mi pytania


https://www.facebook.com/groups/1098640 ... 145486371/
https://www.facebook.com/groups/2558132 ... 4481757453
https://www.facebook.com/groups/1838621 ... 902676567/
https://www.facebook.com/groups/2372785 ... 418228546/
https://www.facebook.com/groups/grupa.r ... 187093844/
https://www.facebook.com/groups/gielda. ... 588603158/
https://www.facebook.com/groups/9621923 ... 5715140095
https://www.facebook.com/groups/7821405 ... 587884799/

aktualizacja 9.9.2023

https://www.facebook.com/groups/1820542 ... 426434197/
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2023, 20:23 przez Dominik, łącznie zmieniany 4 razy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Janusz

Nieprzeczytany post

Ja nie mam tego FeBe, Dominiku, ani teraz praktycznie innych, poza WhatsAppem..chętnie pomogę, ale tam gdzie mogę. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tutaj jest link do zbiórki
https://www.siepomaga.pl/dominik-borkowski
Jeśli chcesz, to możesz pomóc tam gdzie możesz, może masz jakiś pomysł.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Dominik a co dzieje się jeżeli na aukcji nie zostanie zebrane 100%?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

W przypadku zbiórki na Siepomaga jeśli nie zostanie uzyskane 100% potrzebnej sumy, to zbiórka jest przedłużana o trzy miesiące, itd aż będzie 100% lub do czasu aż zbierający zakończy zbiórkę.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 11 wrz 2023, 9:07 "Jeśli ktoś mówi, że religia nie powinna mieć nic wspolnego z polityką, nie wie nic ani o religii, ani o polityce"
/Gandhi, (...ciach)
(...)

Proszę zważać na słowa, nie obrażamy tu nikogo. Magnolia
Z jakiego powodu zostałem ocenzurowany w kwestii Gandhiego, a to, co napisałem, zostało zakwalifikowane jako "obrażanie"? Biorąc pod uwagę jego stosunek do kast "niedotykalnych", a także do Murzynów i Chińczyków? Że wywalił z domu żonę i spędzał każdą noc z nagą dziewczynką w wieku 12-15 lat, córką ludzi, którzy chcieli coś załatwić. Czasem to było kilka dziewczynek (ponoć max 5).
Facet, który mówił o swojej żonie "Po prostu nie mogę się zmusić, by spojrzeć na jej twarz. Jej wyraz jest taki jak u potulnej krowy i jak krowa czasami sprawia wrażenie, jakby coś mówiła, na swój głupi sposób"

Albo biorąc jego specyficzne podejście do gwałtów (uważał, że zgwałcona kobieta traci człowieczeństwo - znany jest z obcięcia włosów napastwowanym przez pewnego młodzieńca swoim zwolenniczkom, aby go... "nie prowokowały") itd.

Również, jak się wydaje, zachwyt dla skrajnie pacyfistycznych rad Gandhiego z perspektywy późniejszych zdarzeń nie wydaje się uzasadniony. W 1938 roku, po krwawych prześladowaniach Żydów w hitlerowskich Niemczech ("Noc kryształowa" itd) lider Hindusów radził: „Jestem pewien, że najbardziej kamienne niemieckie serca ustąpią, jeżeli tylko Żydzi przyjmą zasady nie odpowiadania przemocą na przemoc.”
To, że Żydzi faktycznie w większości wybrali bierność (choć pewnie niekoniecznie był to wynik pouczeń z dalekich Indii) przyczyniło się do eksterminacji wielu z nich. Wydawałoby się, że po takiej nauczce Gadhi powinien dokonać autorefleksji i nie dawać samobójczych rad - niestety, obwołany wielką postacią, był tak zadufany w sobie, że w 1942 roku (kiedy w obozach dymiły krematoria, a na froncie ważyły się losy świata) zrobił wspaniały prezent Hitlerowi, pouczając aliantów: "„Chciałbym, abyście złożyli broń, którą macie, jako nieużyteczną dla ratowania siebie samych i ludzkości. Zaprosicie Hitlera i Mussoliniego, aby wzięli to, co chcą z krajów, które nazywacie swoimi. Jeżeli ci panowie zdecydują się zająć wasze domy, opuścicie je. Jeżeli nie pozwolą wam odejść swobodnie, dajcie się - mężczyzna, kobieta i dziecko - zabić, ale nie staniecie się ich poddanymi.”

Mit "Mahatmy" mógł powstać również dlatego, że przeciętny człowiek Zachodu ma kompletnie nieprawdziwe pojęcie o hinduiźmie. Trudno byłoby sobie wyobrazić poza Indiami - i może jeszcze niektórymi krajami islamskimi - wypowiedź taką, jak lidera indyjskiej Partii Socjalistycznej, który przekonywał, że gwałcicielom powinno się wybaczać, bo "chłopcy to tylko chłopcy".

nadal uważasz, że go "obraziłem"?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli będziemy pisać adpersona o złych ludziach, to gdzie powinna być postawiona granica? Kiedy można pisać złą adpersone, a kiedy nie? Ocena jest czasem indywidualna.
Dlatego na forum w ogóle nie powinniśmy stosować adpersony.
Opisujmy złe cechy osób, złe czyny itd.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7118
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marku po pierwsze piszesz nie na temat wątku, sam zacytowałaś słowa Ghandiego i przyznałeś mu rację, a jednocześnie zupełnie niepotrzebnie wyraziłeś o nim swoją ocenę, bez związku z tematem. Na to zwróciłam Ci uwagę i to wycięłam. Bo to łamie regulamin dwa razy - obraźliwe i nie na temat.
Kolejny post cytujesz i piszesz jeszcze więcej negatywnych rzeczy, bez linków do źródeł tych "rewelacji" - kolejne łamanie regulaminu.
Chcesz nas uświadomić do jakich rzeczy dotarłeś na temat tego człowieka to załóż wątek i wskazuj źródła.

Wątek przenoszę do offtopu i daję Upomnienie. Magnolia
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zacytowałem, bo mądrze powiedział.
Zasygnalizowałem, bo nie chciałem, żeby to, że cytuję, było uhonorowaniem takiej persony jak on (zresztą myślałem, że to wiedza powszechna już dziś).
Wyjaśniłem szerzej, bo zobaczyłem, że jednak powszechna nie jest.
I nie, w niczym nie "obraziłem" Gandhiego.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2023, 15:23 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

Nieprzeczytany post

Marku. Tu w zupełności się z Tobą zgadzam. Może i dlatego że napisałeś ten tekst zrozumiałym językiem i dla mnie! Bez podtekstów. Masz tak rozległą wiedzę, że czasami jej natłok wtłacza szaraczków w gumowce. A próba merytorycznej konwersacji z Tobą, i przekonywania do swoich spostrzeżeń najczęściej kończy sie przyparciem do muru . Do cna. Szczerze, podziwiam Twoją wiedzę - tu akurat znam i potwierdzam ideologię Gandhiego (kiedyś przyjaźniłem się z taką osóbką, która była zafascynowana hinduizmem..
Ale chodzi mi o Twoje spostrzeżenie odnośnie nierozłączności polityki z religią. Zgadzam się z Tobą całkowicie. Tu, w określonym kręgu, istnieje i owszem. Nawet bardzo i wyrażnie sprecyzowany kierunek i poglądy. Choć niepisane słowem. Wystarczy się rozejrzeć i poczytać:)
A nawet bardzo się splata ze sobą. Tyle tylko że dla nielicznych:) Przepraszam za tamtą moją wycieczkę zadowolonego zakonnika - Nie ze złej woli, tylko z natłoku Twych bombardujących wiadomości. Ale...dałeś na wstrzymanie, czyli jakiś konsensus osiągnęliśmy!
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przeprosiłbym wzajemnie, ale... nie pamiętam już o co chodziło. Jakoś nie rejestruję tych spięć.
Starość chyba...
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2023, 15:52 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 11 wrz 2023, 14:41
Chcesz nas uświadomić do jakich rzeczy dotarłeś na temat tego człowieka to załóż wątek i wskazuj źródła.

Wątek przenoszę do offtopu i daję Upomnienie. Magnolia
Oczywiście Hitler też był niewinny i nie wiedzial o Holokauscie bo nie ma na to żadnych dodwodow. :D
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I nieładnie jest mówić o Hitlerze nieładnie. Trzeba ładnie mówić ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7118
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Proszę Panów. Chodzi o prawdę. A nie o ładne mówienie.
Jeśli Marku masz informacje ze sprawdzonych źródeł to je udostępnij.
Tylko w ogóle zastanawiam się dlaczego mamy rozmawiać o Ghandim na forum katolickim?
Nie wiem co wiedział Hitler ale obrażać go również nie pozwolę. Bo to nie jest postawa chrześcijańska jaką chcemy się uczyć i jakiej tu oczekuje.

Po prostu nie ma w administracji zgody na obrażanie kogokolwiek w tej materii jesteśmy z Dominikiem zgodni. Głównie ze względu na wasze dobro i zbawienie.

„Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni”

Z tego samego powodu zamknęłam wątek z dyskusja o filmie którego nikt z nas nie widział, wątek gdzie już obrażano reżyserkę i polegano na opinii kogoś kto również nie widział filmu.

Mnie interesuje prawda a was nie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

No mówię: ładnie trzeba o Hitlerze mowić. Nie nieładnie.
Tylko ostatnie zdanie (to o prawdzie) nie pasuje do politpoprawnej reszty... x_x
Skaza

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 11 wrz 2023, 14:24 Jeśli będziemy pisać adpersona o złych ludziach, to gdzie powinna być postawiona granica? Kiedy można pisać złą adpersone, a kiedy nie? Ocena jest czasem indywidualna.
Dlatego na forum w ogóle nie powinniśmy stosować adpersony.
Opisujmy złe cechy osób, złe czyny itd.
Ciężka sprawa z tym wyznaczeniem granic i nie ma chyba złotego środka który by wszystkich zadowolił ... by uniknąć kłótni przesadnych trzeba być nieco surowym wiadomo, ale znowuż gdy są tematy tabu to rodzi się w niektórych zapewne poczucie zbytniej pobłażliwości i braku jednoznacznej odpowiedzi na ważne sprawy. W skrócie jak się nie obrócisz to i tak wszędzie z każdej strony plecy :-??

@Magnolia ale wystarczy rozejrzeć się po sieci, posłuchać wypowiedzi tej Pani w temacie tym czy jakimkolwiek innym, streszczenie ów produkcji przejrzeć i już wszystko się wie. Oglądanie tego filmu byłoby jak oglądanie dwugodzinnej transmisji z propagandowej telewizji w Rosji. Czy musimy je oglądać by wiedzieć, że zawierają same kłamstwa i bzdury ? oczywiście można nie wypowiadać się o czymś złym póki się nie ukaże całkowicie, ale jak coś jest tak pewne i klarowne to samo ciśnie się na usta.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7118
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

O wielu rzeczach można się wypowiadać ale równie ważna jest forma. Nie reagowałabym zamknięciem wątku gdybys pisał tak jak powyżej.
Nie podaliście również żadnych linków do artykułów czy recenzji.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Postaram się podrzucić kilka linków tutaj dziś wieczorem lub jutro bo nie wiem czy ogarnę ten czarny bez nim nadejdzie noc :)

Nad forma popracuję, obiecuję Magnolio nieokrzesanie jest jedną z moich skaz nad którą ciężko mi zapanować zwłaszcza gdy ciśnienie wzrasta przy niektórych tematach wtedy jest już bardzo ciężko, ale będę się starał.

Ps. Poza linkiem do trailera bo nie nie zdołam go obejrzeć, nie dam rady się zmusić.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2023, 17:52 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7118
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 11 wrz 2023, 17:31 No mówię: ładnie trzeba o Hitlerze mowić. Nie nieładnie.
Tylko ostatnie zdanie (to o prawdzie) nie pasuje do politpoprawnej reszty... x_x
Kościół nikogo nie potępił odkąd istnieje dlatego i my nikogo potępiać nie powinnismy.

Tylko o to mi chodzi.

Hitler czy Ghandi to również ukochane dzieci Boże, prawda czy fałsz?
Skoro Tobie Bóg wybacza grzechy bo Jego miłosierdzie jest niepojęte to nie sądźmy innych bo nie mamy wiedzy o ich nawróceniu w ostatniej chwili życia

Dodano po 2 minutach 53 sekundach:
Oceniać można ludzkie czyny ale nie samych ludzi. To co napisał Marek było oceną człowieka. Dlatego dostał upomnienie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)