Religia a psychologia

Tu zamieść temat, jeśli nie wiesz, gdzie pasuje.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1879
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 436
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 25 paź 2023, 14:30 1. Gdzie sens ? Po pierwsze - zapewne poza naszą zdolnością pojmowania.
2. Po drugie - skąd nam dziś tu wiedzieć, ba, oceniać, że bezcelowej?
3. (jeszcze w dwudziestych latach XX wieku nie wiedziano, że Wszechświat to nie tylko nasza galaktyka).
4. Po trzecie - a doskonalenie, to sens nie wystarczający?
5. Po czwarte - nie wszystko musi mieć sens. Po co np. rośnie nam broda? "Gęsia skórka" z zimna i strachu? Zwykłe relikty ewolucji.

6. PS Dziś w Radyju , w rozmowach niedokończonych ciekawy chyba temat : Między Sakramentem a Terapią. Będą fachowcy.
!8.00 i 2. część 21.45

Zawsze później jest podcast w sieci.
1. Zapewne. Czyli właśnie tam czego nieistnienie zakładasz.
2. To nie kwestia oceny, a wiary i doświadczenia.
3. A jak wiedza oddziałuje na wiarę? Jest wprost czy odwrotnie proporcjonalna?
4. Zależy co rozumiemy pod pojęciem doskonałości?
5. Nie wszystko ma go z punktu logicznego.
6. Temat ciekawy. Napisz czy faktycznie warto i gdzie można kiedyś odsłuchać.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ad,1. Jak najbardziej zakładam , a nawet jestem przekonany o istnieniu Boga Stwórcy. Mój "problem" to niewiara w nauki Kościoła.

Ad.3. Powiedzmy, w miarę proporcjonalnie. Rzym musiał przyjąć odkrycie Kopernika. Pogodzić się z ewolucją.
Ad.4. Nie chodzi o doskonałość, gdyż w naturze nie istnieje, jest jedynie powszechne dążenie ku niej. Tak widać chciał Stwórca.

Ad.6. Oto link. Radio Maryja . https://www.radiomaryja.pl/multimedia/r ... ologiczna/

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/r ... zna-cz-ii/
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1879
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 436
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 26 paź 2023, 8:44 Ad,1. Jak najbardziej zakładam , a nawet jestem przekonany o istnieniu Boga Stwórcy. Mój "problem" to niewiara w nauki Kościoła.

Ad.3. Powiedzmy, w miarę proporcjonalnie. Rzym musiał przyjąć odkrycie Kopernika. Pogodzić się z ewolucją.
Ad.4. Nie chodzi o doskonałość, gdyż w naturze nie istnieje, jest jedynie powszechne dążenie ku niej. Tak widać chciał Stwórca.

Ad.6. Oto link. Radio Maryja . https://www.radiomaryja.pl/multimedia/r ... ologiczna/

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/r ... zna-cz-ii/
1. Skoro wierzysz w Boga, Bogu i ku Niemu to wierzysz w sens, cel, drogę. Co do Kościoła to również miałem taki "problem". Nadal nie ze wszystkim się zgadzam. Zakładam jednak, że nie rozumiem lub moja wiara jest zbyt nikła. Może to kwestia czasu. Pozwalam sobie na wątpliwości, pytania, tajemnice. Pozwalam sobie to nosić, siedzieć w głowie i sercu z wielką jednak otwartością.

3. Ja nie piszę o Rzymie, nie piszę o religii, a o wierze. Mądrość i wiedza ziemska ma się nijak do duchowej. Pierwsza trafia do nas poprzez zmysły, druga poprzez miłość.

4. Łaska buduje na naturze. Zjednoczenie w komunii z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym rodzi się pod drzewem poznania dobra i zła, a kończy na drzewie Krzyża.

6. Raczej nie zaglądam na tę stację, ale może zrobię wieczorem wyjątek.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 26 paź 2023, 8:44 Ad.3. Powiedzmy, w miarę proporcjonalnie. Rzym musiał przyjąć odkrycie Kopernika. Pogodzić się z ewolucją.
Ktoś ma duuuuużo spóźnione informacje :)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 26 paź 2023, 11:53
Piotr55 pisze: 26 paź 2023, 8:44 Ad.3. Powiedzmy, w miarę proporcjonalnie. Rzym musiał przyjąć odkrycie Kopernika. Pogodzić się z ewolucją.
Ktoś ma duuuuużo spóźnione informacje :)
A więc Ziemia znów dumnym środkiem świata? Darwin na stos? Chyba jednak sporo przegapiłem.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

I w dodatku ten ktoś nie rozumie, co się do niego pisze.
Załamka.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Opacznie zrozumiałem? Za wysokie progi?
Chcesz powiedzieć, ze KK jeszcze cos więcej łaskawie do wiadomości przyjąć raczył?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 26 paź 2023, 16:20 Opacznie zrozumiałem? Za wysokie progi?
Chcesz powiedzieć, ze KK jeszcze cos więcej łaskawie do wiadomości przyjąć raczył?
Powinienieś się dowiedzieć, ZANIM zaczniesz paplać byle co.
Kto gada i nie wie o czym gada, sam sobie wystawia świadectwo.
Ostatnio zmieniony 26 paź 2023, 17:41 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Paplaniną raczej nazwać twoje pseudo teologiczne wynurzenia. Naczytales się bajdur a o realu nie masz pojęcia. I ciskasz się jak dziecko, jak cie ktoś demaskuje.
Żenada.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotrze, nie dość że opowiadasz bzdury (bo nie włożyłeś wysiłku, by najpierw sprawdzić jak się mają sprawy o jakich piszesz), to jeszcze teraz się odszczekujesz na ślepo. Jak mam CIę traktować poważnie?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2023, 20:38 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chyba poważniej niż twoje bajdy o kangurach z "arki" do Australii po lodzie.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chciałbym uwierzyć w Raj i Arkę, ale wiedza mi nie pozwala. I to wiedza elementarna - o ewolucji i mnogości gatunków. Są to sprawy nie do pogodzenia.
Ktoś tu niedawno napisał, że wszystkie stworzenia w Raju były roślinożerne. Zgłupiałem? Są chyba w pomyślunku jakieś zasady logiki?

Dodano po 10 minutach 39 sekundach:
Nie macie podobnych wątpliwości? Jak sobie z nimi radzicie?
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1879
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 436
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski, @Piotr55 - Panowie staramy się nie kogucić jak chłopcy. Wracamy do tematu "Religia a psychologia". Z góry dziękuję i pozdrawiam.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7114
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3506
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotrze, ale powiedz sam, co przeszkadza teorii ewolucji prawda duchowa, że na początku Bóg stworzył wszystko dobre i piękne, że nie było agresji wzajemnej, zła ani wstydu? Jednak potem człowiek poprzez nieposłuszeństwo sprowadził na świat grzech i niestety wiele się zmieniło.

Ewolucja, jako proces rozwoju, jest dla mnie faktem. Ale ja nie potrafię pogodzić się z pomysłem (teorią) że pochodzimy jako ludzie od małpy... Jednak doskonałość człowieka, jego rozum i życie duchowe, kreatywność i wiele innych cech, świadczą, że to jest chybiony pomysł.

Co do Arki, przede wszystkim jest to znowu jakaś prawda duchowa, że Bóg ocalił człowieka (sprawiedliwego przedstawiciela ludzkości, Noego i jego rodzinę) oraz zwierzęta, gdy wszystko na świecie zmierzało do zła.
A później Bóg zawarł przymierze z człowiekiem.

To są historie, które mają nam przekażą prawdy duchowe, pokazać jaki jest Bóg, jak bardzo Mu zależy na człowieku, jak jest wierny przymierzu, no i że kara za grzech jest śmierć. Potem w Nowym Testamencie padają wprost takie słowa.
Wcześniej należało ludziom takie prawdy przedstawić jako historie o prawdach duchowych.

Dlatego pewne różnice naukowe, mi osobiście nie przeszkadzają słuchać i czytać Biblię jako prawdy duchowe. Bo to są dwie różne dziedziny, dwie kategorie, one nie są sprzeczne, tylko opowiadają o różnych rzeczach.

Błąd popełniasz Ty czytając Biblie jako źródło naukowe, a nie duchowe.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 27 paź 2023, 8:21 ale wiedza mi nie pozwala. I to wiedza elementarna - o ewolucji i mnogości gatunków. Są to sprawy nie do pogodzenia.
Ktoś tu niedawno napisał, że wszystkie stworzenia w Raju były roślinożerne. Zgłupiałem? Są chyba w pomyślunku jakieś zasady logiki?

Dodano po 10 minutach 39 sekundach:
Nie macie podobnych wątpliwości? Jak sobie z nimi radzicie?
Piotrze, kolejny raz, całkiem serio, nie przyjmuj tego jako złośliwość, ale jako radę: gdybyś zamiast skupiać się na negacji, trochę poczytał jak NAPRAWDĘ w tych kwestiach wypowiada się Kościół, to może nie miałbyś wątpliwości.
A tak, to zderzasz swoją dorosłą wiedzę z wiedzą na temat Biblii i nauki chrześcijańskiej na poziomie przedszkola - nic dziwnego, że nie możesz tego uzgodnić. To tak, jakbyś marudził, ze to, czego uczyli Cię w szkole na temat dodawania prędkości nie zgadza się z sumowaniem ich wg Teorii Względności. No nie zgadza się :)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2023, 8:41 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Problem w tym, że nie da się prowadzić rozmowy, kiedy rozmówca nie zapoznał się z tematem i podaje jako argument nieprawdziwe fakty.
Nie wie - niech się spyta, wskażę, gdzie można znaleźć materiały, ostatecznie powiem co i jak, i wtedy może przyjąć albo odrzucić. Ale rzucanie na oślep oskarżeń bez zapoznania się z faktami jest po prostu nieuczciwe.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2023, 8:53 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7114
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3506
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Piotr55 mam propozycję - zapoznaj się z prawdziwa nauką Kościoła, wystarczy słuchać jednego dobrego kapłana, który spójnie tłumaczy naszą wiarę.
Wszystko znajdziesz na kanale YT: Ksiądz Michał Chaciński
https://www.youtube.com/@ksiadzmichachacinski2717

zacznij od najstarszych.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 paź 2023, 8:35 Piotrze, ale powiedz sam, co przeszkadza teorii ewolucji prawda duchowa, że na początku Bóg stworzył wszystko dobre i piękne, że nie było agresji wzajemnej, zła ani wstydu? Jednak potem człowiek poprzez nieposłuszeństwo sprowadził na świat grzech i niestety wiele się zmieniło.

Ewolucja, jako proces rozwoju, jest dla mnie faktem. Ale ja nie potrafię pogodzić się z pomysłem (teorią) że pochodzimy jako ludzie od małpy... Jednak doskonałość człowieka, jego rozum i życie duchowe, kreatywność i wiele innych cech, świadczą, że to jest chybiony pomysł.

Co do Arki, przede wszystkim jest to znowu jakaś prawda duchowa, że Bóg ocalił człowieka (sprawiedliwego przedstawiciela ludzkości, Noego i jego rodzinę) oraz zwierzęta, gdy wszystko na świecie zmierzało do zła.
A później Bóg zawarł przymierze z człowiekiem.

Co przeszkadza, pytasz. Zaprzecza doskonałości Bożej. Dopuszcza popełnienie przez Stwórcę błędu .
Zgoda, trudno się pogodzić, żeśmy od małpy, ba, od ameb morskich. Ale fakt faktem, z gliny. Jednak do doskonałosci , o ktorej wspominasz, bardzo bardzo nam daleko.
A teraz uporządkujmy: Raj, Arka - jak tu niektórzy argumentują - dla przedszkola. No nie, właśnie zaglądam do podręcznika dla VI klasy - Raj istniał ! Jeśli istniał - czy ewolucja była przed, czy po? Jeśli nie istniał, jest jedynie piękną metaforą - na jakim etapie katechzy jest to wyraźnie stwierdzone? Ja nic takiego nie słyszałem, a dociągnąłem prawie do bierzmowania.
OK, Raj, Arka, wstrzymanie słońca, rozstąpienie morza - metafory. No to zaraz (u mnie) powstaje pytanie - skoro już taki wyłom - co jeszcze? Np. czyściec? Np. piekło? Np. grzeszność rozwiedzionych? Nieomylność papieska? Itd. Tracę pewność co do całosci.
Ile jeszcze cegiełek da się wyciągnąć z chwiejnego muru?
Ostatnio zmieniony 27 paź 2023, 11:09 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jaki wyłom?!!! Podawałem Ci już link na film z pismami chrześcijan z pierwszych wieków.
Doprawy, dalej brniesz, upraszczasz zamiast siąść i trochę poczytać. Nie wszystko sprowadza się albo do reportażu, albo metafory.
Wystarczy poczytać o tekstach mądrościowych Bliskiego Wschodu.
Ale do tego trzeba włożyć trochę wysiłku.
Piotr55
Posty: 830
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 83
Podziękowano: 57
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 27 paź 2023, 11:13 Jaki wyłom?!!! Podawałem Ci już link na film z pismami chrześcijan z pierwszych wieków.
Doprawy, dalej brniesz, upraszczasz zamiast siąść i trochę poczytać. Nie wszystko sprowadza się albo do reportażu, albo metafory.
Wystarczy poczytać o tekstach mądrościowych Bliskiego Wschodu.
Ale do tego trzeba włożyć trochę wysiłku.
Proste pytanie: czy Raj i Arka to prawda?
Sofistyką można zmienić nawet tabliczkę mnożenia.
Dzieci wierzą w Świętego Mikołaja. My, dorośli juz wiemy, ze go nie ma.
Fakt, ze gdzieś kiedyś lokalnie istniał dobroczynny biskup, nic w tym nie zmienia.
Jeśli ewolucja, to nie Raj. Trzeciej drogi nie ma. Zjeść ciastko i mieć ciastko.
Nie w tym świecie.