Offtopik, czyli rozmowy niekontrolowane

Rozmowy na forum katolickim przy kawie i herbacie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 07 lis 2023, 11:41 Obrazek
Hamas chyba rządzi w Palestynie a władze oddali mu sami Palestyńczycy, teraz traktowanie przez swój rzad jak żywe tarcze. Hamasowi na niczym innym nie zależy jak na zniszczeniu Izraela.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dwa posty Rosjan na polskojęzycznym profilu rosyjskim.
Obrazek


Cytat (zrzut z ekranu) za bardzo ciekawym kanale uciekiniera z Rosji, Viacheslava Zarutskiego

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czemu ma służyć rozmowa o opiniach Rosjan o Polsce?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Temu, co każda rozmowa :)
W końcu to luźny topic, dzielę się tym, co mnie zainteresowało.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2023, 13:06 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1427
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1257
Podziękowano: 1066
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski ooo lubię ten kanał, oglądałam też dzisiaj ten film.

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
@Dominik to pokazuje jaką mają mentalność, jak myślą itp. Dla mnie to ciekawa sprawa.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Od jakiegoś czasu wyskakują mi filmy z tego kanału. Da się lubić ten youtuber.
Mimo to mam obawy, czy nasza rozmowa nie zamieni się w rusofobię.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Problem w tym, że dobrze, byśmy rozumieli sytuację/stan mentalny, w jakim znajdują się mieszkańcy Rosji (zapewne nie wszyscy, ale też nie są to wyjątki). Tylko to może nas zmobilizować.
Dla mnie najważniejszy wniosek jest taki, że musimy zrobić wszystko, by podtrzymać Ukrainę. Nawet jeśli będą to wielkie koszty. I nawet w sytuacji, gdy "wdzięczność" władz Ukrainy, delikatnie mówiąc, dziwnie się manifestuje...
Trudno mieć pretensję do samych Rosjan (jak i trudno mieć pretensję np, do północnych Koreańczyków za bzdury, jakie wygadują). Sami są pierwszymi ofiarami tej mentalnej degrengolady, narzuconej im przez władze, ale i poprzez kształtowanie przez wiele wieków ambicji wielkoruskich. Więc pretensje nie, ale obawiać się trzeba.

BARDZO, ale to bardzo polecam wykład Jacka Święckiego o Moskwie jako "Trzecim Rzymie"
Ostatnio zmieniony 07 lis 2023, 13:50 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 07 lis 2023, 12:16
Marek Piotrowski pisze: 07 lis 2023, 11:41 Obrazek
Hamas chyba rządzi w Palestynie a władze oddali mu sami Palestyńczycy, teraz traktowanie przez swój rzad jak żywe tarcze. Hamasowi na niczym innym nie zależy jak na zniszczeniu Izraela.
Nie wchodząc w szczegóły, nie będzie pokoju bez niepodległej Palestyny. Taka jest prawda.
Tak samo nie byłoby pokoju bez niepodległego Izraela, gdyby Izraelczycy i Palestyńczycy zamienili się miejscami.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Być może. Ale nie można w żaden sposób wspierać, dopuszczać, usprawiedliwiać ani nagradzać terroryzmu.
cypro

Nieprzeczytany post

Pełna zgoda. Żadna ze stron konfliktu nie może się dopuszczać aktów bestialstwa, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Nie może być też mowy o podwójnych standardach (potępiamy akty terroru dokonywane przez jednych, usprawiedliwiamy/milczymy/przyzwalamy na działania terrorystyczne/zbrodnie dokonywane przez drugą stronę...).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 608

Nieprzeczytany post

cypro pisze: 07 lis 2023, 15:41 Pełna zgoda. Żadna ze stron konfliktu nie może się dopuszczać aktów bestialstwa, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Nie może być też mowy o podwójnych standardach (potępiamy akty terroru dokonywane przez jednych, usprawiedliwiamy/milczymy/przyzwalamy na działania terrorystyczne/zbrodnie dokonywane przez drugą stronę...).
To nie jest takie czarno białe jak ci się.wydaje.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2023, 15:53 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 07 lis 2023, 12:42 Dwa posty Rosjan na polskojęzycznym profilu rosyjskim.
Obrazek
Jaka pewność, że te posty nie są rezultatem działania trolii, ewentualnie celowego działania władz z za wschodniej granicy?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Są dość zbieżne z tym, co można zobaczyć w migawkach z rosyjskich publikatorów (nie podam linku, bo czytałem jakiś czas temu).
Ja wiem że dla nas to mocno nieprawdopodobne - sam miałem taką myśl - ale ten naród został poddany zbiorowemu praniu mózgu (i to nie tylko w ostatnich latach). Czy widziałeś może reportaż o "młodzieży Putina", zorganizowanej na wzór hitlerjugend, i to mającej charakter masowy, gdzie wpaja się pewne rzeczy młodzieży?
Prawdopodobnie autor wybrał najbardziej kuriozalne wpisy - bardziej adekwatne są chyba w jego filmie porównującym stan wsi. Tam uderzyły mnie powtarzające się dwie opinie:
  • Polska jest taka bogata, bo ZSRR jej przez dziesięciolecia pomagał i władował w nią "750 miliardów"
  • Rosja jest taka biedna wskutek ciągłych knowań NATO
Były i skrajniejsze opinie - filmy są polską propagandą, bo na Zachodzie (w tym w Polsce) jest dużo niższy poziom życia niż w Rosji (pamiętasz, jak absurdalne nam się wydawało, gdy Łukaszenka usiłował wmówić swoim obywatelom, że Polacy jeżdżą na Białoruś, by kupić soli i kaszy, bo w Polsce nie ma?).

Przypomniało mi się opowiadanie mojego (nie żyjącego już niestety) kolegi, który za komuny był na placówce (był dyrektorem jakiejś filmowej firmy przewozowej) w Korei Północnej. Jako że w ichniej TV nie było czego oglądać, miał własne video i zbiór kaset (oczywiście głównie amerykańskie filmy). Gdy oglądali z nim Koreańczycy, byli święcie przekonani, że pokazane na filmach z Hollywood budynki nie istnieją, że to czysta "propaganda" - bo "w Ameryce jest bieda i szaleje gruźlica".
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 05 lis 2023, 13:06 @Marek Piotrowski jak połączyłeś te kropki? O upolitycznieniu odniosłem się w temacie dotyczącym Łodzi, nie filmu.
Sorry, ale czy wątek o żałosnym paszkwilu "zielona granica" nie jest czysto polityczny?
Upolitycznić można wszystko, nawet religię katolicką.
Jestem słaby w tym co zowie się polityką natomiast dla mnie film fabularny może, ale nie musi być polityczny.
Dodam jeszcze, że nie widziałem filmu.

Chciałem poznać relację pomiędzy filmem, a linkiem @Aloesa z jego punktu widzenia.
Agnieszka Holland otrzymała nagrodę specjalną watykańskiego festiwalu filmowego Tertio Millennio za "Zieloną granicę". Projekcja filmu i spotkanie z reżyserką odbyły się we wtorek podczas pierwszego dnia wydarzenia. Zdobyte wyróżnienie jest już trzecim, jakim religijne festiwale odznaczyły autorkę.

Więcej na: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... Id,7149014
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 15 lis 2023, 5:06 Agnieszka Holland otrzymała nagrodę specjalną watykańskiego festiwalu filmowego Tertio Millennio za "Zieloną granicę". Projekcja filmu i spotkanie z reżyserką odbyły się we wtorek podczas pierwszego dnia wydarzenia. Zdobyte wyróżnienie jest już trzecim, jakim religijne festiwale odznaczyły autorkę.

Więcej na: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... Id,7149014
Dziękuję za informację. Jak wspominałem nie przepadam za A. Holland jako reżyserką, a filmu nie widziałem.
Pozdrawiam
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Książka do szkoły klasa druga. Wiersz Brzechwy.

Spotkał katar Katarzynę – A – psik!
Katarzyna pod pierzynę – A – psik!
Sprowadzono wnet doktora – A – psik!
„Pani jest na katar chora” – A – psik!
Terpentyną grzbiet jej natarł – A – psik!
A po chwili sam miał katar – A – psik!
Poszedł doktor do rejenta – A – psik!
A to właśnie były święta – A – psik!
Stoi flaków pełna micha – A – psik!
A już rejent w michę kicha – A – psik!
Od rejenta poszło dalej – A – psik!
Bo się goście pokichali – A – psik!
Od tych gości ich znów goście – A -psik!
Że dudniło jak na moście – A – psik!
Przed godziną jedenastą – A – psik!
Już kichało całe miasto – A – psik!
Aż zabrakło terpentyny – A – psik!
Z winy jednej Katarzyny – A – psik!


Zadanie pod wierszem. Napisz co należy robić, by nie zarażać innych
(i chyba nie doprowadzić do epidemii)

Odpowiedź mojej córki: „Nie leczyć się”.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

A tak w skrócie to chodzi o to, że katoliccy biskupi niemieccy chcą liberalizacji w podejściu do pedofilii?

No bo rozumiem, że to właśnie takich nadużyć seksualnych się wstydzą i dlatego zamiast z tym walczyć to chcą zrobić sobie tzw. "miękkie lądowanie".

Trochę to wygląda na donos. Czy władze polskiego Kościoła katolickiego zwróciły się najpierw o wyjaśnienia do niemieckiego Kościoła katolickiego, czy od razu bez konsultacji z niemieckimi biskupami poszło to pismo do Watykanu?

Na koniec napiszę, że to wygląda trochę tak jakby polscy biskupi chcieli wybielić to co się dzieje w polskim Kościele katolickim. Tam w Niemczech liberalizują, a w Polsce zamiatają pod dywan i udają, że nic się złego nie dzieje.

Co się dzieje w tym Kościele katolickim z tą pedofilią? Rozumiem żeby to było w jednym kraju albo w dwóch, ale chyba wszędzie jest z tym problem.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7117
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 16 lis 2023, 15:43 A tak w skrócie to chodzi o to, że katoliccy biskupi niemieccy chcą liberalizacji w podejściu do pedofilii?
Chyba przeczytałeś zupełnie inny tekst niż napisał abp Gądecki.
Zalecam przeczytać raz jeszcze ze zrozumieniem, bo piszesz bzdury.
I wolę na razie założyć, że nie czytasz ze zrozumieniem, bo inaczej musiałabym założyć złą wolę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Sebastian Biernacki rozumiem, że nadużycia seksualne w Kościele katolickim mogą kojarzyć się z pedofilią. Teraz rozmawiamy konkretnie o ostatnich wydarzeniach w Niemczech, tam sprawa dotyczy czego innego.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK