Która modlitwa?

Wszystko o modlitwie, co nam pomaga, co nam przeszkadza, jak ją rozwijać
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szczęść Boże wszystkim.
Na początek chciałbym to wszytko jakoś sobie poukładać, żeby mieć lepszą orientację.
Na stronie: https://dolinamodlitwy.pl/modlitwy/ jest bardzo dużo różnych modlitw. Naprawdę bardzo dużo.
Chciałbym zapytać, która modlitwa: koronka, litania, nowenna, modlitwa lub inna jest Waszym zdaniem najwłaściwsza (najskuteczniejsza) lub czemu konkretnie poszczególne modlitwy mają służyć, jeśli cele ich są inne?
Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie ma najwłaściwszych czy najskuteczniejszych modlitw.
Każda modlitwa, która buduje relacje z Bogiem, ku Bogu przez Chrystusa w Duchu, otwiera na łaskę miłości i Bożej Obecności.
Dla jednego będzie to Modlitwa Jezusowa, dla drugiego Modlitwa Pańska, a dla kolejnego Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Celem modlitwy jest przemiana z człowieka zmysłowego w duchowego poprzez umacnianie w komunii z Trójcą Przenajświętszą.
Sensem modlitwy jest odwrócenie uwagi od zewnętrzności, a zwrócenie jej do środka, ku Bogu.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 13:19 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 02 kwie 2024, 12:07 Każda modlitwa, która buduje relacje z Bogiem, ku Bogu przez Chrystusa w Duchu, otwiera na łaskę miłości i Bożej Obecności.
Obawiam się, że nie każda i jest na ten temat dość kategoryczny zapis w Biblii.
Co prawda nie znam najskuteczniejszej modlitwy ale chyba nie napisałbym jeszcze, że nie ma takiej wcale.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 12:51 Obawiam się, że nie każda i jest na ten temat dość kategoryczny zapis w Biblii.
Nie każda co?
(zanim kategoryczne zapisy)
Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 12:51 Co prawda nie znam najskuteczniejszej modlitwy ale chyba nie napisałbym jeszcze, że nie ma takiej wcale.
"nieustannie się módlcie" 1 Tes 5, 17
Istotne jest, by kierować się ku Bogu.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7117
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Słowa w modlitwie są drugorzędne, zdecydowanie bardziej chodzi o postawę serca wobec Boga. Z jednej strony uczymy się jej całe życie, z drugiej łatwiej podjąć naukę posłuszeństwa Woli Bożej, gdy kochamy Boga.
Bez modlitwy nie nauczymy się kochać, bez miłości nie nauczymy się dobrze modlić.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

Która modlitwa najlepsza,,, masz na myśli konkretny tekst modlitwy czy kryteria takiej modlitwy?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 199
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 67
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adam01 pisze: 02 kwie 2024, 12:51
daniel pisze: 02 kwie 2024, 12:07 Każda modlitwa, która buduje relacje z Bogiem, ku Bogu przez Chrystusa w Duchu, otwiera na łaskę miłości i Bożej Obecności.
Obawiam się, że nie każda i jest na ten temat dość kategoryczny zapis w Biblii.
Co prawda nie znam najskuteczniejszej modlitwy ale chyba nie napisałbym jeszcze, że nie ma takiej wcale.
Mamy też 150 psalmów i różne modlitwy zanotowane w różnych częściach Biblii.
Zgadzam się z opinią, że najważniejsze jest to z jakim nastawieniem do modlitwy podchodzimy.
A słowa mają drugorzędne znaczenie.
Czasami wręcz trudno jakiekolwiek słowo z siebie wydobyć.
Czasami jesteśmy w takim stanie że wypowiadamy tylko równoważniki zdań.

A przecież jak mówi Psalm 139:
gdy chcę wypowiedzieć jakieś słowo, to Bóg już wcześniej zna je w całości.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 02 kwie 2024, 13:44 Która modlitwa najlepsza,,, masz na myśli konkretny tekst modlitwy czy kryteria takiej modlitwy?
Na tą chwilę mam na myśli jaki rodzaj, ewentualnie jaki rodzaj modlitwy do czego (do jakiej prośby) jest najlepszy.
Konkretny tekst i kryteria także, ale o to zapytam później, jak sobie już część poukładam.
Jest tyle rodzajów modlitwy: koronka, litania, nowenna, modlitwa, że rodzaj może mieć znaczenie.
Idealnie byłoby, jeśli można byłoby przeprowadzić jakiś eksperyment tu na forum.
Gdyby każdy prywatnie poprosił o coś w modlitwie kolejno za pomocą koronki, litanii, nowenny, modlitwy itp. powiedzmy przez 1 dzień inny rodzaj i napisał później, który rodzaj zadziałał lub zadziałał najlepiej, a który wcale.
Ja też zrobię sobie taki eksperyment.
Może moglibyśmy porównać tu potem wyniki?
Wydaje mi się, że werbalizacja prośby czy intencji także nie pozostaje bez znaczenia, ale do tego jeszcze kiedyś może wrócę,
Nie można zrobić i poznać wszystkiego na raz.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

"«Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!»" Łk 22, 42

Kiedyś myślałem, że Jezus modli się tutaj tak:
"Ojcze, zrób tak jak ja chce o ile to co chce jest zgodne z wolą Twoją."
Dziś widzę, że Jezus modli się:
"Ojcze, zrób zgodnie z Twą wolą, jednakże niezgodnie z moją."

Ładna modlitwa.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7117
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja bym to ujęła tak: „Ojcze zrób zgodnie z Twoją Wolą niezależnie czego ja bym chciała, postanawiam pragnąć tego czego Ty chcesz”
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2010
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 595
Podziękowano: 1574
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 02 kwie 2024, 16:28 Dziś widzę, że Jezus modli się:
"Ojcze, zrób zgodnie z Twą wolą, jednakże niezgodnie z moją."
Tylko czy wola Jezusa była inna niż Ojca? :-?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 199
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 67
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 02 kwie 2024, 17:32
daniel pisze: 02 kwie 2024, 16:28 Dziś widzę, że Jezus modli się:
"Ojcze, zrób zgodnie z Twą wolą, jednakże niezgodnie z moją."
Tylko czy wola Jezusa była inna niż Ojca? :-?
W tym momencie Ewangelia odnotowuje, że tak - była inna:
‭Ewangelia według św. Łukasza 22:42 BW1975‬
[42] Mówiąc: Ojcze, jeśli chcesz, oddal ten kielich ode mnie; wszakże nie moja, lecz twoja wola niech się stanie.
Biblia warszawska
‭Ewangelia Łukasza 22:42 PBG‬
[42] Mówiąc: Ojcze! jeźli chcesz, przenieś ten kielich ode mnie; wszakże nie moja wola, lecz twoja niech się stanie.
Biblia gdańska
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 17:41 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 kwie 2024, 17:20 Ja bym to ujęła tak: „Ojcze zrób zgodnie z Twoją Wolą niezależnie czego ja bym chciała, postanawiam pragnąć tego czego Ty chcesz”
Zgadzam się, ale wiesz, że czasem lubię przesadzić.

...

Zastanawia mnie na ile, po rozeznaniu, sami mamy podejmować decyzję, a na ile pozwolić, by decyzja była przez nas (jako przez narzędzie) podejmowana.
Kiedyś napisałem: "wola zajęta podejmowaniem decyzji przestaje być wolna."
Choć z drugiej strony takie podejście może pachnieć biernością.

Chrześcijaństwo to jednak nie poszukiwania siebie w Bogu, a Boga w sobie.

"Szukać siebie w Bogu - to szukać w Bogu przyjemności i wytchnienia. Szukać zaś Boga w sobie - to nie tylko pragnąć być pozbawionym wszystkiego dla Boga, lecz skłaniać się z miłości dla Chrystusa ku wybieraniu tego, co przykre, tak w rzeczach Bożych, jak i w rzeczach świata. I to jest prawdziwa miłość Boga." św. Jan od Krzyża

Tak sobie gdybam tylko. Nie to, że do Ciebie Mag.

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Dominik pisze: 02 kwie 2024, 17:32 Tylko czy wola Jezusa była inna niż Ojca? :-?
Nie wiem. Wydaje mi się, że może chodzić o ludzką naturę Jezusa, a co za tym idzie instynkt lęku przed śmiercią.
Ale to gdybanie.

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
UbogiWDuchu pisze: 02 kwie 2024, 17:37 W tym momencie Ewangelia odnotowuje, że tak - była inna:
Niekoniecznie. Ewangelia na to nie wskazuje. To jedynie nasze dualistyczne spojrzenie. U Boga A=B=C.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
UbogiWDuchu
Posty: 199
Rejestracja: 20 mar 2024, 8:49
Wyznanie: unitarianie
Podziękował/a: 67
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 02 kwie 2024, 17:47 Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
UbogiWDuchu pisze: 02 kwie 2024, 17:37 W tym momencie Ewangelia odnotowuje, że tak - była inna:
Niekoniecznie. Ewangelia na to nie wskazuje. To jedynie nasze dualistyczne spojrzenie. U Boga A=B=C.
Hmmm...
Tekst Biblii przedstawia tutaj:
1. Wolę Jezusa
2. Wolę Ojca

Jezus mówi, że wola Jezusa (podczas prośby) jest inna niż wola Ojca.
Jednakże Jezus wyraża też wolę podporządkowania się woli Ojca.

Nie jestem do końca pewien czy gdy mówimy w teologii o woli boskiej i woli ludzkiej to mówimy o tym przypadku.
Bo wola Ojca wygląda tu bardziej jak statyczne postanowienie albo plan. Coś co jest niezmienne i co przychodzi z góry.
Wola Jezusa jest dynamiczna - to bardziej emocje i wewnętrzną walka pomiędzy strachem a podporządkowaniem Ojcu.
Ilekroć czytam o takiej walce i zmaganiach Jezusa, to jestem pod wrażeniem jego wielkości.

U Mateusza brzmi to tak:
‭Ewangelia według św. Mateusza 26:36-42 Biblia warszawska
[36] Wtedy idzie Jezus z nimi do ogrodu, zwanego Getsemane, i mówi do uczniów: Siądźcie tu, a Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił. [37] I wziął z sobą Piotra oraz dwóch synów Zebedeuszowych, i począł się smucić i trwożyć. [38] Wtedy mówi do nich: Smętna jest dusza moja aż do śmierci; pozostańcie tu i czuwajcie ze mną. [39] Potem postąpił nieco dalej, upadł na oblicze swoje, modlił się i mówił: Ojcze mój, jeśli można, niech mnie ten kielich minie; wszakże nie jako Ja chcę, ale jako Ty. [40] I wrócił do uczniów, i zastał ich śpiących, i mówił do Piotra: Tak to nie mogliście jednej godziny czuwać ze mną? [41] Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie; duch wprawdzie jest ochotny, ale ciało mdłe. [42] Znowu po raz drugi odszedł i modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeśli nie może mnie ten kielich minąć, żebym go pił, niech się stanie wola twoja.

https://bible.com/bible/3490/mat.26.36-42.BW1975
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 18:03 przez UbogiWDuchu, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1884
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 438
Podziękowano: 832
Płeć:

Nieprzeczytany post

UbogiWDuchu pisze: 02 kwie 2024, 17:59 "Ojcze mój, jeśli nie może mnie ten kielich minąć, żebym go pił, niech się stanie wola twoja."
Tu również nie widzę rozstrzygnięcia. Nie widzę tu woli Jezusa, a jedynie jakby wolę przeciwną do Ojcowskiej.

"Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło" J 4, 34

Ale możesz mieć rację. Jeżeli Jezus jest zarówno Bogiem jak i człowiekiem, który jest nam w człowieczeństwie równy prócz grzechu, możliwym jest, że ma wątpliwości gdy dochodzi do głosu jego ludzka natura.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

A jak na ten temat (Łk 22, 42 tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» ) wypowiada się doktryna KK, która w zasadzie powinna definiować katolika? Jakkolwiek to ciekawe, to czy jednak nie jest to trochę OT? Nie ma tu kary za OT?
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 19:53 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7117
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

co to za skrót OT?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

OT to akronim Off Topic, czyli dygresja :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7117
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3284
Podziękowano: 3508
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nadal jesteśmy w temacie jak się modlić, aby Bóg wysłuchał modlitwy... odpowiedź brzmi : naśladować Jezusa w posłuszeństwie wobec Ojca.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adam01
Posty: 96
Rejestracja: 30 mar 2024, 0:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1
Podziękowano: 6
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 kwie 2024, 20:04 Nadal jesteśmy w temacie jak się modlić, aby Bóg wysłuchał modlitwy... odpowiedź brzmi : naśladować Jezusa w posłuszeństwie wobec Ojca.
Popieram w 100%. Jeszcze nigdy nie spotkałem tak przyjaznego klimatu wobec użytkowników.
Jezus miał tu i łatwiej, i trudniej. Łatwiej, ponieważ znał konkretne oczekiwania Ojca. Trudniej też wiadomo czemu.
Rodzi mi się tu pytanie, jak w codziennej lub intencyjnej modlitwie można rozpoznać oczekiwania Ojca, ponieważ bardzo nurtuje mnie temat modlitwy?